Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی بندرعباس جاهای دیدنی بندرعباس مراکز تفریحی و گردشگری بندرعباس هتل های بندرعباس راهنمای سفر به بندرعباس نقشه گردشگری بندرعباس
مـــــــــنو
درباره این کانال
کلید واژه ها
کلاه فرنگی بندرعباس عمارت کلاه‌فرنگی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
عمارت کلاه فرنگی گمرک قدیمی و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده‌است ومربوط به دوره صفویه می‌باشد.این عمارت در مجاورت اسکله قدیمی بندرعباس در بلوار طالقانی قرار دارد. از آنجا که این عمارت از معماری اروپایی آن دوره تأثیر گرفته، مثل تعداد زیادی از عمارات دوره قاجاریه به‌عمارت کلاه‌فرنگی معروف است.

بنای این عمارت به دوران صفویه تعلق دارد و سابقاً اداره‌ گمرک بندرعباس در آن قرار داشت. این عمارت در مجاورت اسکله قدیمی بندرعباس در بلوار طالقانی قرار دارد. از آنجا که این عمارت از معماری اروپایی آن دوره تأثیر گرفته، مثل تعداد زیادی از عمارات دوره قاجاریه به عمارت کلاه‌فرنگی معروف شده است.

در ایران کمتر شهری را خواهید یافت که در آن معماری و بناهای قاجاری باشد، اما عمارتی به نام کلاه‌فرنگی نداشته باشد. بندرعباس هم برای خودش یک عمارت کلاه‌فرنگی دارد که بسیار دیدنی و جالب است. این بنا در واقع گمرک قدیمی ‌و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده است.

بنای اصلی ساختمان به پیش از قاجار و به دوره صفویه بازمی‌گردد، اما از آنجا که این عمارت از معماری اروپایی آن دوره تأثیر گرفته، مانند تعداد زیادی از عمارات دوره قاجار به عمارت کلاه‌فرنگی مشهور شده است. عمارت کلاه‌فرنگی در بلوار طالقانی و درست در کنار اسکله قدیمی ‌بندرعباس قرار دارد که خود این اسکله نیز یکی از دیدنی‌های این شهر است.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:628 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این موزه در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس واقع شده و قدمتش به دوره صفویه می رسه. ایجاد و راه اندازی موزه آب یکی از راه های ارائه و نمایش تلاش و سخت کوشی انسان در حفر چاه های آب وقنات و همچنین حفظ ارزش این میراث کهن و نگهداری وشناساندن ابزار واشیاء مربوط به حفرشه. مجموعه موزه دو برکه گرد و طولی با زیر بنای ۲۱۰ متر مربع به منظور نمایش اشیاء و سالن نمایش تابلو های عکس و همچنین فضا های روباز با مساحت ۱۵۸۰ متر مربع طراحی شده که در آن از المان هایی همچون گاوچاه، آب انبار، پل، سد و چاه های لافت استفاده شده. امروزه موزه آب به سبک زیبایی بازسازی شده و در آن انواع کوزه (جهله)، انواع خمره آب به نام (کروش)، خمره های سنگی (موو) یا یه مشک (مشک تروز) و تصاویری از ظروف آب و گاو چاه، و چاه چرخ گاوی به نمایش گذاشته شده. موزه آب هرمزگان محل مناسبی برای شناخت آثار ابنیه تاریخی در زمینه های مختلف مربوط به آبه. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:473 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
متفاوت ترین بنا در بندرعباس، معبد هندوهاست که توجه هر تازه واردی را به خودش جلب می کنه. این محل بین مردم محلی به «بت گور» مشهوره. معبد هندوها سال ۱۳۱۰ و در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک و توسط هندوهای ساکن بندرعباس ساخته شد.
معماری این بنا کاملا به سبک هندی است و از این نظر گنبد معبد هندوها نه تنها شبیه هیچ یک از گنبدهای سواحل خلیج فارس نیست؛ بلکه با تمامی گنبدهای سراسر کشور نیز تفاوت دارد. بر اساس مدارک موجود معماران هلندی ساخت این معبد را بر عهده داشته اند.
بنای دوره قاجاریه پرستشگاه هندوها ساکن آنزمان در معبد هندوها - مرکز شهر بندرعباس واقع شده - در حال حاظر به عنوان موزه مورد استفاده می باشد .
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:420 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
غار خرسین در بخش سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع شده. با حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار می رسیم. دهانه در ارتفاع ۱۰۸۰ متر از سطح دریا قرار داره. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستن. لازم به ذکره جریان آب شوری در غار وجود داره که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غاره. همچنین به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و بطور کلی محیط این گنبد نمکی بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه می شه به هیچ وجه توصیه نمی شه. اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده. آب شوری که از گنبد سرچشمه می گیره به زمین های کشاورزی اطراف و آب های شیرین منطقه اثرات زیانباری وارد کرده که در این مورد لازمه به منظور حفاظت اراضی کشاورزی از پیشروی آب شور، اقدام به ایجاد حوضچه هایی کنن که آب شور درآن تبخیر شه و نمکش هم قابل استفاده شه و با این راه حل از پیشروی گنبد نمکی هم جلوگیری می شه. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:592 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این پل، بر روی رودخانهٔ کول در جادهٔ لار به بندرعباس قرار گرفته، از این رو به پل کول نیز معروفه. پل لاتیدان سال ها در زیر خاک مدفون بود تا اینکه در سال ۱۳۷۲، در اثر سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار (شهرستان خمیر – استان هرمزگان) نمایان شد.
این پل از شاهکارهای دوران صفویان است و برخلاف دیگر پل های دوران صفویان که با آجر ساخته شده اند، با سنگ های بی شکل ساخته شده . در میان دهانه های این پل، چشمه اتاق هایی در دو اشکوب ساخته شده که بر زیبایی این سازه، افزوده است. این پل، یکی از والاترین نمونه های پل سازی تاریخی کشور می باشد.
این پل، در دوران شاه عباس بزرگ، برای انجام لشگرکشی برای بیرون راندن پرتغالی ها ساخته شده و پس از پایان کار لشگرکشی، در اختیار کاروان بازرگانی قرار گرفت.
باید دانست که درازای پل لاتیدان (پل کول)، سه برابر سی و سه پل اصفهان است و تاکنون گام های اندکی برای بازسازی، استحکام بخشی و نگاه داری این پل برداشته شده است. به گونه ای که تنها در سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۶، بازسازی اندکی بر روی آن به عمل آمده .
از آن جا که این پل، در مسیر آبراهه های چندی قرار داره و در فصل بارندگی، حجم آب در زیر پل بسیار زیاد است، از این رو باید با تعیین اعتبارات ملی برای این اثر ملی، کار بررسی های استحکام بخشی و بازسازی این پل آغاز شود، پیش از آن که این اثر که پس از گذشت سال ها بر اثر یک سیلاب سر برآورده است، در اثر سیلاب دیگری فرو ریزد و نابود شود.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:493 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
منطقه حفاظت شده گِنُو در شمال بندرعباس با آب و هوایی مطبوع سرزمینی کوهستانی، از جمله مناطقیه که کمتر شناخته شده و از نظر آب و هوایی با فضای مرسوم و معمول تفاوت داره. گنو در شمال بندرعباس قرار داره و از نظر تنوع گیاهی و جانوری و آب و هوای مطبوع، کوه ها و دره ها بی نظیره. از سال ۱۳۵۱ تا سال ۱۳۵۴ این سرزمین رو به عنوان منطقه حفاظت شده شناختن، اما به دلیل غنای طبیعی از سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی معرفی شد. این سرزمین به عنوان بخشی از سرمایه و میراث طبیعی به شمار می ره و شهرت بین المللی داره. کوه گنو، به سبب داشتن آب و هوای سرد، برف خیز بودن و دامنه هایی سرسبز با آب و هوای مطبوع، از سال ۱۳۲۰ مورد توجه مردم بندرعباس بوده و در طول این سال ها ساکنان شهر برای فرار از گرما، به مناطق ییلاقی کوه گنو مانند کهنوج، باغ کاشان و چاهو سفر می کردن. کوه گنو ۲ قله بزرگ به نام نصیری و بازگرد داره که بلندترین نقطه رو تشکیل می دن و از انواع درختان جنگلی و بوته های دارویی پوشیده شدن. درختان انگور، سیب، زردآلو، انار، انجیر، نارنگی، لیموترش، نارنج، انبه و خرما طبیعت زیبای منطقه رو زینت دادن. چشمه های متعددی با نام های انارو، باغ زیر، سرا، دزک، الیاسی درمر این باغ ها رو آبیاری می کردن، که متأسفانه طی سال های خشکسالی، تعدادی از اونا خشک شدن. کوه گنو از نظر زیست محیطی هم برای زندگی انواع حیوانات گوشت خوار و علف خوار مانند پلنگ، کفتار، گرگ، شغال، قوچ، میش، بز و آهو مناسبه. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت ۴۹۰۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایرانه. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:461 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مجموعه ۵ برکه یا آب انبار داره که دارای گنبد‌های موزون و منحصر بفردی بوده و مصالحش سنگ و ملات ساروجه.این برکه‌ها در فضای مشجر وسیعی در خیابان ۲۲ بهمن بندر عباس قرار گرفتن و جزو جاذبه‌های گردشگری این استان به حساب میاد تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:418 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دره رودخانه جاماش که از کوه های هماگ سرچشمه می گیرد یکی از مناطق بکر و بسیار زیبا در ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس است. این رودخانه پس از پیوستن به چندین شعبه رودخانه کوچک با نام رود جلابی به خلیج فارس می پیوندد.
کوه هماگ از رشته کوههای زاگرس جنوبی بلندترین ارتفاع استان هرمزگان به ارتفاع ۳۲۶۷ متر از سطح دریا سرچشمه اصلی این رودخانه است.
این منطقه تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار، پاییز و زمستان دلپذیر ، ملایم و در تابستان گرم است.
دسترسی: جاده ارتباطی بندرعباس به سیرجان، شهرستان سیاهو، جاده فرعی روستای سیخوران، دهانه دره در شمال روستا واقع است
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:454 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یک قلعه باشکوه، عجیب و اسرارآمیز در جنوب ایران. این ها شاید بهترین صفت هایی باشه که بشه با اون قلعه فین بندرعباس رو معرفی کنی. قلعه ای که در شهر فین بندرعباس و روی تپه بلندی قرار گرفته و خود رو به رخ تمام گردشگران این شهر می کشه. این قلعه و تپه طبیعی آن فضای بزرگی رو در بر می گیره که بیشترین طولش ۲۹۰ متر و بیشترین عرضش ۱۸۰ متره. از وجود برج هایی که در هر یک از گوشه ها قرار گرفته می شه حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج های مدوری محافظت می شده. قدمت قلعه رو از روی سفال های بدست آمده می شه به قرون میانه اسلامی نسبت داد. دقیق تر رو بخواین می شه دوره ایلخانی و تیموری. با این حال، این بنا تا دهه های اخیر هم مورد استفاده خوانین منطقه قرار داشته. در حاشیه قلعه و بر روی دامنه تندش الحاقاتی از سده اخیر با اسکلت فلزی و آجر و سیمان و کاشی دیده می شه که در دوره های بعد به فضای قلعه افزوده شده. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:508 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مرکز خرید با داشتن بیشتر از ۵۰۰ غرفه به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خدماتی و تجاری شهر بندر عباس به حساب میاد. از این بازار سه طبقه می‌تونین انواع پوشاک بانوان و آقایان ، موبایل ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی و ... رو تهیه کنین. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:446 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مرکز خرید سه طبقه، حدودا ۴۰۰ واحد تجاری داره و انواع پوشاک زنانه و مردانه، خدمات و فروش کامپیوتر و پرینتر، ساعت، موبایل، کیف و کفش، عطر و غیره رو می‌تونین از اینجا خریداری کنین. طبقه همکف مجتمع تجاری «ستاره شهر» به بورس طلا و جواهر اختصاص داره و طبقه آخرش هم یه سینما داره. درضمن برای صرف غذا نیاز نیست از این مجتمع بیرون برین چرا که هم فست فود داره و هم رستوران تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:528 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
«مجتمع تجاری زیتون» یکی از پاساژهای معروف و مهم بندر عباسه که اولین مرکز تجاری مدرن و بزرگترین مجتمع در این شهره. از این مرکز خرید می تونین انواع لوازم مورد نیازتون رو تهیه کنین. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:621 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رستورانی با انواع غذاهای ایتالیایی و تنوع بالایی در غذاهای دریایی، همراه با محیط و فضای آروم و راحت. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:533 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
"رستوران سنتی ستاره جنوب" یه رستوران چند منظوره است با شعبه‌های مختلف در بندرعباس و قشم. این رستوران یکی از بهترین رستوران‌ها در نوع خودش از نظر کیفیت غذا و سرویس دهیه و به همین دلیل جزو معروف ترین‌های جنوب کشوره. در این مجموعه علاوه بر رستوران ایرانی و سنتی، کافی شاپ، فست فود و چایخانه هم داره. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:489 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


بندر عباس‌،‌ یکی از بنادر جنوب ایران و مرکز استان هرمزگانه، که چون بزرگترین بندر ایرانه و خیلی هم قدمت داره، افراد زیادی برای سفر انتخابش می کنن، همچنین از نظر تجاری هم از شهر‌های پراهمیت ایرانه. از نظر جغرافیایی، از شمال به شهرستان حاجی آباد، از شرق به شهرستان‌های میناب و رودان، از غرب به شهرستان‌های بندرخمیر و بندر لنگه و از جنوب به خلیج فارس و جزیره قشم محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی، از نظر آب و هوایی، مثل اکثر شهرهای ساحلی جنوب ایران، آب و هوای گرم و مرطوب داره. به طور کلی در بندرعباس از نیمه ابان تا نیمه فروردین هوای مطبوعه، ماه های اردیبهشت و خرداد هوا خشک و ماه های تیر تا مهر هوا مرطوبه.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:468 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


تا قبل ازقرن چهارم هجری در حوالی بندرعباس فعلی بندر و روستای کوچکی بنام سورو وجود داشت.در سال 1514 پرتغالی ها اين دهکده کوچک را برای پياده شدن و بارگيری اجناس از خشکی انتخاب کردند.بدليل خرچنگ زيادی که در سواحل اين بندر وجود داشت نام آن را بندر کامارااو يا گامارائو يعنی بندر خرچنگ گذاشتند. نام متداول بعدی يعنی گامبرون به احتمال زياد از لغت پرتغالی گامارائو اقتباس شده است

در سال 1622 ميلادی شاه عباس توانست با کمک انگليسی ها دست پرتغالی ها را از اين بندر کوتاه کند.به افتخار اين پيرو بندر گمبرون به بندر عباس تغيير نام داد. در تقسيمات فعلی کشوری شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان و يکی از مهمترين مراکز استراتژيکی و تجاری ايران در جوار خليج فارس و دريای عمان می باشد

موقعيت جغرافيايی و وسعت

شهرستان بندر عباس در شمال تنگه هرمز قرار دارد. وسعت آن27316 کيلومتر مربع است. اين شهرستان از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستانهای ميناب و رودان ازغرب به شهرستان بندر لنگه و از جنوب به خليج فارس و جزيره قشم محدود می باشد

شهر بندر عباس مرکز شهرستان بندر عباس است. وسعت اين شهر که در ساحل خليج فارس واقع شده است حدود 45 کيلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دريا 10 متر می باشد

نزديکترين شهر به بندرعباس شهر قشم(مرکز جزيره قشم) با حدود 28 کيلومتر می باشد. فاصله بندر عباس تا تهران 1333 کيلومتر می باشد

آب و هوا

آب و هوای اين شهر گرم ومرطوب است. فصل تابستان در اين شهر نزديک 9 ماه از سال ادامه دارد

عوامل و ويژگيهای خاص شهرستان

جمعيت بالای شهرستان موقعيت خاص و استراتژيک استان پذيرش تعداد بيشماری مسافر در سال

بعد مسافت تا ساير مراکز استان بالا بودن ميزان هزينه زندگی در استان

محروميت منطقه شيوع بيماريهای خاص و بروز اپيدمی بيماريهای عفونی

همجواری با خليج فارس و تردد مسافرين و بازرگانان

جمعِت

بعضي از آثار باستاني، مساجد و بقاع قديمي شهرستان بندرعباس عبارتند از:

1- عمارت كلاه فرنگي اين ساختمان توسط هلنديها در سال 1110 هجري قمري ساخته شده و قلعه اي با 16 برج و 3 دروازه بوده كه بعنوان اداره گمرك استفاده مي شده است.

2- حمام گله داري اين حمام از پنج گنبد بزرگ و كوچك ساخته شده و به حمام شاه عباس نيز معروف است.

3- معبد هندوها معبد هندوها در سال 1310 توسط هندوهاي ساكن بندرعباس به سبك معماري هندي و توسط معماران هلندي بنا شده و در حال حاضر به عنوان موزه تاريخي استفاده مي شود. اين معبد در مركز شهر و در خيابان امام خميني واقع شده است.

4- مسجد ناصري كه در سال 1304 هجري قمري ساخته شده است.

5- مسجد صحراباغي اين مسجد در سال 1310 هجري قمري بنا شده است.

6- مسجد گله داري تاريخ ساخت آن مربوط به 1296 هجري قمري مي باشد.

7- مسجد جامع در سال 1175 هجري قمري بنا شده است.

8- آرامگاه امام زاده سيدمظفر اين آرامگاه از زيارتگاههاي عمده استان محسوب مي شود و در بلوار امام خميني واقع است.

9- مجموعه بركه هاي سنتي اين بركه ها كه تاريخ بناء آنها به دوره صفويه باز مي گردد در بندرعباس قرار دارند
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:494 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon