Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند مراکز تفریحی و گردشگری بیرجند هتل های بیرجند راهنمای سفر به بیرجند نقشه گردشگری بیرجند
مـــــــــنو
درباره این کانال
کلید واژه ها
قلعه بیرجند که با نام‌های قلعه ته ده و پایین شهر نیز شناخته می‌شود، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار می‌رود

این قلعه که از جمله نقاط گردشگری بیرجند و استان خراسان جنوبی است، بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر بیرجند قرار دارد.

این قلعه با وسعتی بالغ بر 3000 مترمربع در دوره صفویه ساخته شده و در واقع هسته اولیه شهر بیرجند محسوب می‌شود.

البته برخی نیز بنای این قلعه را به پیش از آن دوره نسبت می‌دهند. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است.

قلعه بیرجند در دوره قاجاریه به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است.

این قلعه دارای 7 برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال 1378 به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد.

در روزگاران گذشته در بیرجند دو قلعه معتبر و چندین ارگ و ساختمان بزرگ وجود داشته که در آغاز سده چهاردهم خورشیدی آثاری از آن دو قلعه و نیز تعدادی ارگ و ساختمان بزرگ باقی است.

قلعه عظیم و قدیمی پایین شهر بیرجند یک قلعه کوهستانی از نوع نظامی می‌باشد. این قلعه نه جای سکونت بلکه مکانی برای انجام وظیفه نگهبانان بوده و ساکنان این قلعه نگهبانانی بودند که وظیفه آن ها رساندن اخبار، تأمین امنیت و حفاظت بود.

در این قلعه انبارهای آب و آذوقه پیوسته نگهداری می‌شد تا در مواقع حملات دشمن یا هجوم های سراسری، ساکنان شهر، تجار، پیشه وران، افراد مهم، فرماندهان با خانواده‌های خود و دارایی هایی منقول از طریق نقب‌هایی که تعبیه شده بود، به قلعه پناه برند.

این نقب‌ها از قلعه به خانه اشراف و افراد حکومتی، همچنین مرکز محلات (از جمله محله سرو) و مسیرهای متعددی همچون ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی را شامل می‌شد.

بنای قلعه را برج‌هایی دو طبقه در چهار طرف با حصار اصلی در میان گرفته بر فراز این برج‌ها که به شکل استوانه هستند.

روزنه‌هایی ایجاد شده که کاربرد آن دیدبانی برای دفاع از قلعه و ساکنان شهر می‌باشد و محل امنی برای تیراندازی و ضربه زدن به دشمن محسوب می‌شده، دیوار بنا با فرم آمده آن همچنین ضخامت آن امکان دیدبانی را بر فراز حصار به نگهبان بهتر می‌دهد.

این قلعه داراى دو در ورودى است که یکى از آنها در ضلع شمالى و دیگرى در ضلع غربى قرار دارد.
منبع:سایت بیتوته
تاریخ ثبت :1395/05/23 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:510 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این یخدان به دوره قاجار برمی‌گرده و از آثار ملی ایرانه. تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:549 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
باغ و عمارت معصومیه در ۳ کیلومتری غرب بیرجند، استان خراسان جنوبی واقع شده است. این عمارت در دوره پهلوی ساخته شده است و از ویژگیهای این عمارت می توان به معماری منحصر به فرد آن اشاره کرد که به نحوی طراحی شده که بازتاب نمای اصلی آن در آب استخر مقابل آن تداعی می شود. این عمارت علاوه بر باغ اصلی، ۲ باغ دیگر نیز دارد. از نکات قابل توجه این عمارت وسایل قدیمی شهر بیرجند می باشد که می توان این عمارت را به موزه ای برای عموم تبدیل کرد. تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:391 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بند دره سدی تاریخی در نزدیکی بیرجندِ که مهمترین بند تاریخی در ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس بیرجند در میان رشته کوه جنوب این شهر به نام رشته کوه باقران واقع شده. بند دره در سال ۱۳۸۱ از سوی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۸۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این بند، بزرگترین بند کوهستانی شهر بیرجندِ که به دستور امیر شوکت الملک در سال ۱۲۹۴ هجری قمری ساخته شده و راه ارتباطی آن از بیرجند، از طریق خیابان پاسداران امکان پذیرِ.
قدمت این سد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می رسه. این بند چون آب آن از دره بالا و پایین عبور می کنه به این اسم مشهور شده.
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:455 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند، در امتداد جاده بیرجند - زاهدان و در روستای بهلگرد واقع شده. مجموعه باغ و عمارت بهلگرد شامل بخش های متعددی همچون ورودی، هشتی، حیاط اندرونی، محل سکونت خدمه، حیاط بیرونی و اصطبل می باشد.
این باغ با داشتن اندرونی و بیرونی یکی از اصیل ترین باغ های ایرانیه که به عنوان تفرجگاه ییلاقی خاندان خزیمه و در زمان شوکت الملک از حاکمان بیرجند در دوره قاجار بنا شده.
ورودی باغ دارای سردر ساده با درب چوبی دو تکه است که با گل میخ های کروی تزئین شده. طاق نماهای کم عرض و که عمق فضای هشتی را تشکیل می دهد که بعد از ورودی قرار گرفته است.
محوطه اندرونی در امتداد هشتی واقع شده و فضای نسبتا وسیعی را به خود اختصاص داده است. در میان این محوطه استخری به شکل چهارضلعی وجود دارد و عمارت اندرونی باغ در ضلع جنوبی در دو طبقه ساخته شده است. حیاط بیرونی که به محوطه اصلی باغ راه دارد شامل عمارتی با معماری ساده و زیبا می باشد . برخورداری از اندرونی و بیرونی و تنوع پوشش های گیاهی از شاخصه های مهم آن است
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:358 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده که شامل چند عمارته که به وسیله دالان های متعدد به یکدیگه راه دارند. در بخش هایی از این اتاق ها تزئینات گچی دیده می شه و بخش هایی از آن نیز فاقد هرگونه تزئینیه. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی عمارت مرکزی این مجموعه بر زیبایی و طراوت باغ و نمای آن افزوده.
این باغ با گسترش شهری بیرجند اکنون در داخل شهر قرار گرفته و در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:435 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این بازار یه بازار سنتی قدیمیه که کوچه های تنگ و باریکی داره و هنوزم می شه قسمت هایی از ساختار سنتی رو در قسمت هایی از اون دید. «بازار بیرجند» کاروانسراهای قدیمی داره که سابقه این کاروانسراها به ۳۰۰ سال پیش می رسه. این کاروانسراها غالبا دفاتر کار تجار و انبار کالا و مرکز خرید و فروش کالا بوده. در ایام قدیم این بازار محل خرید و فروش فرآورده های محلی مثل زعفران، گلیم، گیوه، گندم، جو، عدس، لوبیا، نخود، کتیرا و انقوزه، ترنجبین، قارچ، توت خشک، برگه هلو و زردآلو بوده. تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:424 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین غذای بیرجند، کشک بیرجندی یا همان قروت است با مراجعه به رستوران های سنتی می تواند به آن دسترسی داشته باشید. تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:436 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شما می توانید برای خرید به امکان زیر بروید:

بازار بیرجند ( بازار ملک - حاشیه خیابان جمهوری اسلامی و میدان امام خمینی (ره )) خرید سوغات بیرجند (زرشک زعفران آلو و عناب همچنین انواع کشک بیرجندی )
چهارشنبه بازار بیرجند (بازار هفتگی میوه و تره بار )
خیابان مدرس و خیابان معلم (بازار لوکس بیرجند)
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:490 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

مزار کوه
مسجد حسینی
مسجد امام حسن (ع)
مزار شهدای باقریه (مزار دره شیخان) (حاشیه بلوار فرودگاه بیرجند). شهدای این مزار از اصحاب و یا نوادگان امام باقر (ع) بوده اند . ویرایش
مزار آقای میرعباس، بیرجند - بخش مرکزی - روستای مهمویی (بیرجند به سمت قاین از جاده اصلی که از آرین شهر می گذرد 11 کیلومتر به سمت شرق بروید روستای مهمویی). از نوادگان امام موسی الکاظم (ع) و با پسوند میرعباس رضوی می باشند . روایت است که شخصی به ایشان به حالت توهین آمیز گفته است که تو سید نیستی ایشان هم دست در آتش داغ کرده و زغالهای سرخ را برای اثبات سید بودنش با دست برداشته است . ویرایش
مزار سلطان قریش، کرشک گازا
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:587 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بیرجند و یک باغ

باغ اکبریه بیرجند ، شناخته شده ترین اثر در شهر کویری بیرجند است . این باغ زیبا که عمارت اعیانی هم در دلش دارد . تا چند دهه پیش مرکز سیاسی شهر بیرجند بوده

اکبریه بیرجند : باغ و عمارت اعیانی اکبریه بیرجند که زمانی محل رفت و آمد شخصیت های حکومتی و متمولان منطقه بود ، امروز مرکز فرهنگی خراسان جنوبی است . از موزه باستان شناسی و مردم شناسی گرفته تا بخش هایی از اداره میراث فرهنگی این استان همه در این مجموعه جا خوش کرده اند و کار را برای گردشگران این شهر کویری راحت تر کرده اند . این مجموعه تماشایی غیر از کاج های بلند و قدیمی اش ، پر است از درختان انار وتوت و یک عالم بوته گیاهان مختلف و البته یک چای خانه کوچک هم در گوشه ای از باغ وجود دارد که می توان بعد از گشت و گذار در آنجا چای نوشید و از منظره باغ لذت برد .

چطور برسیم؟ از ماهان باید به کرمان برگردید و از آنجا وارد جاده راور به نایبند شوید و بعد « دیهوک » به بیرجند برسید ؛ یعنی حدود ۵۹۰ کیلومتر رانندگی . در بیرجند هم نشانی خیابان معلم را بگیرید .

کجا بمانیم؟ در بیرجند انتخاب های متنوعی برای اقامت ندارید ؛ چون هتل ها و مهمانسراهای این شهر محدود است ، اما برای گرفتن اطلاعات دقیق تر می توانید با اداره میراث فرهنگی خراسان جنوبی : ۴۴۳۰۱۵۲ (۰۵۶۱) تماس بگیرید .
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:517 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خانه های یک متری

ماشین را کنار نانوایی پارک می کنیم و عازم کوچه های روستا می شویم. روستای ماخونیک، به روستای کوتاه قدان ایران مشهور شده و عده ای گمان کرده اند که مردم این روستا به لحاظ ژنی کوتاه قد هستند. نکته ای که باید با تحقیق و پژوهش به آن رسید وقتی در مورد این موضوع با چند نفر از اهالی ماخونیک صحبت می کنیم، می فهمیم که خودشان عم علت را ذاتی می دانند. با توجه به اینکه در ۵ دهه اخیر به علت مراقبت های بهداشتی و بهبود غذا، قد این مردم رشد داشته، می توان قسمتی از علت کوتاهی قد را فقر غذایی دانست؛ فقر ممتد به کوتاه قدی آنها دامن زده است.

در این میان، بچه کد خدای سابق روستا را می بینیم که بلند قدتر از بقیه اهالی است. می توان حدس زد که خانواده آنها از نظر وضع غذا شرایطی بهتر داشته اند. گرچه، با وجود رشد قد اهالی ماخونیک، هنوز هم به طور متوسط کوتاه قد به حساب می آیند. از اهالی ماخونیک می پرسم آیا تخفیفی دانشگاهی توسط مراجع علمی و دانشگاهی و پزشکی برای مشخص شدن علت کوتاه قدی آنها صورت گرفته است یا نه؟ اینکه معلوم شود آیا کمبود غذا در گذشته، با وضعیت جغرافیایی باعث این موضوع شده یا ژنتیک؟ می گویند چنین کاری صورت نگرفته است.
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:419 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
در استان خراسان جنوبی، مسیرهای گردشگری متفاوتی وجود دارد. می‌توانید با محوریت بیرجند یکی از آن مسیرها را انتخاب کنید.

در این سفر شش روزه، ما چهار مسیر اصلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بیرجند تا نهبندان؛ ۲۰۰ کیلومتر، یک روزه : در این مسیر از شهرهای «سربیشه» و «شوسف» گذر خواهید کرد. شهر کوچک «مود» بین بیرجند و سربیشه قرار دارد و باغ و عمارت تاریخی‌اش بسیار معروف است. در شهر بیشه خانه یاوری و قلعه کهنه را ببینید. از سربیشه می‌توانید به سمت اسدیه رفته، قلعه زیبای «فورگ» را در روستایی به همین نام ببینید، یا به جاده فرعی «دُرُح» بروید و در میانه راه و در یک فرعی روستای «ماخونیک» و معماری جالبش را ببینید. به مسیر اصلی برگردید و در شوسف، قلعه دختر و ساختمان ژاندارمری قدیم را ببینید در شهر نهبندان هم به تماشای قلعه خشتی دوره اشکانی ـ ساسانی و موزه مردم شناسی بروید.

بیرجند تا قائن؛ ۱۰۰ کیلومتر، یک روزه : در این مسیر از شهر «سده» می‌گذرید که قلعه‌ای تاریخی دارد. در شهر قائن، مسجد جامعی متعلق به دوره ایلخانی ـ صفوی، آرامگاه بوذر جمهر حکیم، خانه قاجاری «قارنی» و کوه قلعه قائن هم با آثاری از دوره سلجوقی خواهید دید. جاذبه اصلی قائن، مزارع زعفران آن است. برای دیدن آنها می‌توانید با شرکت «تَروَند زعفران قائن» ۵۴۳۳۴۸۸ و ۵۴۳۳۴۷۷ (۰۵۶۲) هماهنگ کنید یا از تورهای یک روزه دفاتر مسافرتی مثل قائن سیر ۵۲۲۷۱۳۷ و قائنات ۴۸ و ۵۲۲۵۷۶۴ (۰۵۶۲) استفاده کنید.

بیرجند تا بشرویه؛ ۳۰۰ کیلومتر، دو روزه : در این مسیر ابتدا به سده رفته و بعد از آن باید دو راهی را به سمت چپ بپیچید تا از شهرهای «سرایان» و «فردوس» گذر کنید. کاروانسرای دو ایوانی، برج «حصار سه قلعه» و مقبره توران‌شاه در سرایان که «شهر آب‌انبارها» نام دارد قرار دارند. در فردوس دیدن شهر باستانی «تون»، مسجد جامع و آبگرم روستای «برون» را در ۲۰ کیلومتری آن فراموش نکنید. فردوس را «سرزمین انارهای سرخ» و بشرویه را «سرزمین بادگیرهای بلند» می‌نامند. در بشرویه به دیدار مسجد و آب‌انبار صفوی میانده، باغِ خان و خانه‌های قاجار مستوفی و موزه مردم‌شناسی بروید. ضمناً از بشرویه می‌توان ۱۲۰ کیلومتر راند و به طبس رسید تا شب را در آنجا ماند.

بیرجند تا طبس؛ حدود ۲۷۵ کیلومتر، دو روزه : در مسیر طبس، به «خوسف» می‌رسید که «دیار گل‌های نرگس» است. آرامگاه ابن‌حسام و چند خانه قدیمی درون شهر و روستای ییلاقی «اَرک» در ۳۵ کیلومتری شمال خوسف که یک راه فرعی اما آسفالته دارد، از جاذبه‌های این منطقه‌اند. از خوسف به بعد اقلیم بیشتر کویری می‌شود. حمام و قلعه روستای «خور» ۵۰ کیلومتر بعد از خوسف و ۱۹۰ کیلومتری طبس قرار دارد. در شهر طبس هم باغ گلشن و که ندژ را دیده و به زیارت امامزاده حسین ‌بن ‌موسی (ع) بروید.
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:400 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سه گدار تا بیرجند بیرجند در ۴۷۰ کیلومتری مشهد و ۱۳۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

خودروی شخصی : از تهران سه راه پیش روی شماست: اول از تهران، قم و کاشان تا طبس و بیرجند دوم؛ تهران، دامغان تا طبس و بیرجند. سوم هم تهران، سبزوار تا قائن، بیرجند. مسافران سایر شهرها هم می‌توانند از این مسیرها وارد بیرجند شوند: ۱٫ مشهد، تربت حیدریه، گناباد، قائن و بیرجند ۲٫ یزد، خرانق، رباط پشت بادام، طبس و بیرجند ۳٫ کرمان، شهداد، نهبندان، سربیشه و بیرجند یا اینکه کرمان، راور، دیهوک و بیرجند ۴٫ زاهدان، نهبندان، سربیشه و بیرجند.

اتوبوس : از شهرهای مختلف می‌توان به خراسان جنوبی رفت. از پایانه جنوب تهران هم به بیرجند، فردوس و قائن می‌روند.

قطار : قطارهای «تهران ـ خواف» و «تهران ـ طبس»، به صورت یک روز در میان از تهران به سمت این شهرها حرکت می‌کنند.

هواپیما : فرودگاه بیرجند هر روز به تهران و هفته‌ای سه روز به مشهد پرواز دارد. پروازهای بین تهران و طبس هم دوبار در هفته انجام می‌شوند. فرودگاه زابل هم با سه پرواز در هفته به تهران، در ۱۶۵ کیلومتری نهبندان قرار دارد
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:542 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بیرجند دیار فرهنگ و هنـر
شهرستان بیرجند با وسعت 31704 کیلومتر مربع در شرق ایران و در فاصله حدوداً 500 کیلومتری از مرکز استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد قرار دارد. این شهرستان از شمال به قاین، از جنوب به نهبندان و استان کرمان، از غرب به سرایان و طبس و از شرق به شهرستان در میان محدود می‌شود. شهرستان بیرجند دارای دو بخش مرکزی و خوسف است.
شهر بیرجند، اولین شهر در ایران است که در سال 1302دارای شبکه آبرسانی بوده و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شود.
مدرسه شوکتیه این شهر، سومین مدرسه آموزشی به سبک جدید، بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است. به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک شهر بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال 1312 پس از قلعه مرغی تهران و بوشهر، در این شهر ساخته شد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، دو کنسولیاری انگلستان و روسیه در بیرجند، مشغول فعالیت بوده‌ اند.

پیشینه تاریـخی
بیرجند در گذشته جزئی از ولایت قهستان بوده است. بر اساس کتیبه های هخامنشی و نوشته های مورخان یونانی، قهستان خاستگاه یکی از اقوام ایرانی به نام ساگارت و بخشی از چهاردهمین ساتراپ هخامنشی به شمار می آمده. کتیبه کال جنگال نشان دهنده اهمیت منطقه است. در عهد ساسانی نیز قهستان از ایالات آباد و و معتبر بوده. سنگ نگاره های لاخ مزار در روستای کوچ بیرجند حاوی نوشته هایی به خط پهلوی ساسانی است که در آنها نام آخشنواز پادشاه هپتالی و قباد پادشاه ساسانی به چشم می خورد.
پس از فتح قهستان توسط اعراب در سال 29 هـ.ق قهستان توسط والیان خلفا اداره می شد و تا سال 259 ه.ق در سیطره ی عباسیان بود. مدتی نیز جزء قلمرو صفاریان و امرای محلی سیستان بود. از زمان حسن صباح تا تهاجم سپاه هلاکو خان مغول این منطقه به یکی از مراکز عمده ی سیاسی فرقه اسماعیلیه تبدیل شد و بعد از الموت، مهمترین مقر حضور فداییان این فرقه بـود که با حمله ی هلاکـو طومارشان در هم پیچیـد.ه شد.

موزه باستان‌شناسی بیرجند

موزه باستان‌شناسی بیرجند با وسعت 600 متر مربع زیر بنا در طبقه اول عمارت اکبریه (که در واقع ساختمان تشریفات و ارگ حکومتی امیر ابراهیم خان شوکت الملک بوده)، با توجه به عواملی همچون غنای فرهنگی منطقه، جمعیت جوان، وجود دانشگاهها و عزیمت هزاران گردشگر به این منطقه در سال 1371 تأسیس و راه‌اندازی شد و در سال 1374 با طراحی نو توسعه و تجهیز گردید. این موزه بزرگترین موزه باستان شناسی در سطح استان است که مشتمل بر بخشهای متعددی می‌باشد: از بخشهای مهم آن می‌توان به بخش سفال، سکه، فلز، اسلحه و ابزار آلات جنگ، بخش روشنایی، قرآن و کتابت و نیز مجموعه‌ای از اشیاءو مواریث خاندن امیر اسدالله علم (که توسط بنیاد مستضعفان در اختیار موزة بیرجند قرار داده شد) و تالار آینه اشاره کرد. در موزه باستان‌شناسی بیرجند اشیاء به نمایش گذاشته شده، سیر تاریخی مدون و منظمی را از هزاره سوم ق.م تا دوره قاجار مشتمل بر بخش‌های متفاوتی را دربر می‌گیرند.
سفال‌ها و سکه‌ها بیشترین آثار این موزه را شامل می‌شوند. مجموعه سفال‌ها، دوره‌های مختلف تاریخی، از سفال‌های نخودی دست ساز هزاره سوم قبل از میلاد، سفال‌های خاکستری هزاره اول میلادی تا سفال‌های لعابدار دوره اسلامی را در‌بر می‌گیرد و نیز مجموعه سکه‌ها، سکه‌های دوران تاریخی از سلوکیان، الیمایی‌ها، پارتیان و ساسانیان و سکه‌های دوران مختلف اسلامی تا دوره قاجار را شامل می‌شود.
یکی دیگر از مهم‌ترین بخشهای موزه بخش قرآن و نسخ خطی است که هشتی بنای اکبریه به عنوان مهمترین بخش‌ معماری آن، به این بخش اختصاص یافته است.
موزه باستانشناسی شامل سه قسمت پیش از تاریخ، دورة تاریخی و دورة اسلامی است. در بخش پیش از تاریخ، اشیایی از دورة نوسنگی (هزارة دوم قبل از میلاد) که برخی نمودار تکامل هنر و صنعت چهار هزار سال پیش محسوب می‌شود و برخی نیز بیشتر وسایل کاربردی بوده است، در معرض دید قرار دارد. ظروف سفالی و سکه ها، علاوه بر جنبه‌های کاربردی، القا کنندة اعتقادات، جهانبینی و هنر آن دوره است. اشیای دوران تاریخی به دوره‌های سلوکی، اشکانی و ساسانی مربوط می‌شود.
بخش‌های موزة باستان شناسی :
الف - بخش سفال :
بخش مذکور به منظور آشنایی بازدیدکنندگان با سیر تکامل سفال و تحولات آن، در دو قسمت قبل از میلاد و اسلامی ایجاد شده است. در این بخش ابتدا سفالینه‌هایی از هزارة سوم و هزارة دوم و اول (ق.م) تا سفال‌های دورة اسلامی به نمایش گذاشته شده است. سفالینه های موجود در این بخش دو دسته می‌باشند: دسته‌ای از آنها یافته‌های باستان‌شناسی بیرجند و جنوب خراسان است. و دسته‌ای دیگر مربوط به مناطق مختلف کشور جهت ایجاد سیر منظم تاریخی به این موزه منتقل گردیده است.
ب : بخش فلز :
این بخش سیر تحول فلزکاری از هزاره اول (ق .م) تا دورة قاجاریه را شامل می‌شود. آثار فلزی مربوط به قبل از اسلام عموماً پیکان‌ها و خنجرها و تعدادی وزنة تبادل کالا می‌باشد. در بخش فلز اسلامی ظروف مسی، شامل ابریق، قهوه جوش و بوته‌های ذوب فلزات به نمایش گذاشته شده است.
ج ) بخش اسلحه :
در بخش اسلحه تعدادی از سلاح‌های آتشین اولیه، شامل تفنگ‌های سرپر و طپانچه‌های سرپر به نمایش گذاشته شده علاوه بر آن تعدادی باروت دان‌های چرمی و فلزی و دوربین‌های چشمی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.
د) بخش روشنایی :
از دیگر بخش‌های موزة باستان‌شناسی بیرجند بخش روشنایی و لوازم مربوط به آن می‌باشد. در این قسمت انواع پی‌سوزهای سفالی و فلزی به نمایش درآمده. علاوه بر آن تعدادی چراغ گردسوز با پایه و بدنه سنگی و سرامیکی و برنزی نیز در معرض دید قرار گرفته است که گر چه به‌لحاظ تاریخی قدمت بعضی از آنها کمتر از یکصد سال می‌باشد ولی از نظر هنری بی‌نظیر به حساب می‌آیند. قدیمی ترین اشیاء موجود در این بخش پی‌سوزهای سفالی است که قدمت آنها به پیش از اسلام بر می‌گردد.
ج ) بخش قرآن و کتابت :
در قسمت هشتی مرکزی که دارای کلاه فرنگی با مقرنس‌های زیبا است و در واقع اوج ظاهری معماری بنا در آن به نمایش گذاشته شده بخش قرآن و کتابت قرار دارد که اوج معماری گنجینه نیز می‌باشد، در این بخش لوازم کتابت به همراه تعدادی قرآن خطی و چاپ سنگی و ظروف که در سطوح آن آیات قرآن نگاشته شده است در معرض دید قرار گرفته است. نفیس ترین قرآن موجود در این بخش، قرآنی است متعلق به دوره قاجار با تذهیب گل و مرغ بر روی جلد و حواشی و تذهیب آب طلا بر روی صفحات.
د ) بخش اشیاء متعلق به خاندان علم
در این بخش اشیاء متعلق به خاندان علم که توسط بنیاد مستضعفان در اختیار گنجینه بیرجند قرار گرفته به نمایش در آمده است و شامل سرقلیان‌ها از جنس‌های مختلف با تزئینات مرصع جواهر نشان، تعدادی جام شیشه‌ای، ظروف نقره‌ای و ... می‌باشد.
تاریخ ثبت :1395/05/04 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:448 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon