Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی همدان جاهای دیدنی همدان مراکز تفریحی و گردشگری همدان هتل های همدان راهنمای سفر به همدان نقشه گردشگری همدان
مـــــــــنو
کلید واژه ها
این آرامگاه، نماد شهر همدان و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان است. در شمال آرامگاه، خانه های مسکونی و در جنوب آرامگاه حیاط قرار دارد. این ساختمان۱۰ ستون دارد که از سنگ خارا تراشیده شده که هر یک از این ستون ها، نمودار گذشت یک قرن از زمان تولد بوعلی سینا تا روزگار ماو تعداد علومی است که او به آنها تسلط داشته است. این مکان در واقع خانه قدیمی دوست صمیمی اوبوده است.
در سال ۱۳۲۸تصویری از بوعلی سینا توسط استاد ابوالحسن صدیقی ترسیم شد که بر اساس آن ،مجسمه تمام رخ ایستاده ای از سنگ مرمر سفید، ساخته شد و در میدانی به همین نام نصب شد.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:526 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
برای اقامت در همدان به بام شهر بروید. به مجتمع اقامتی عباس آباد که در جنوب غربی شهر همدان در دامنه کوهستان الوند و بر روی تپه ای به همین نام قرار گرفته. از این مجتمع همدان زیر پای شماست. مجتمع اقامتی عباس آباد از یک طرف مناظر زیبای شهر و از طرفی دیگر چشم اندازهای بی نظیری از طبیعت گنجنامه را به شما هدیه می ده. اقامتگاهی نوساز با طراحی عالی (دوبلکس) که به اولین پایتخت آریایی ها، هگمتانه اشراف داره. از مجتمع اقامتی عباس آباد به تماشای دره میشان، کوهستان الوند و نیز دره عباس آباد بنشینید و از تله کابین و آبشار گنجنامه لذت ببرید. با اقامت در این مجتمع به آسانی به بازارچه خرید دسترسی دارید. می تونید از رستوران فست فودش غذاهایی خوشمزه نوش جان کنید و لحظاتی پر هیجان رو در شهربازی و استفاده از سایر امکانات تفریحی اش داشته باشید. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:594 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی که امکان قایقرانی در آن نیز وجود دارد، غارعلیصدر است که معروفیت جهانی دارد. در این غار علاوه بر تفریح و قایق سواری از دیدن مناظر بدیعی که طبیعت داخل غار ایجاد کرده لذت ببرید.
غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه (صخره زرد) به وجود آمده است. در این کوه ، دو غار دیگر به نام های سوباشی و سرآب هم وجود دارد، که به ترتیب ۱۱ و ۷ کیلومتر با غار علیصدر فاصله دارند.امکان دسترسی به غار علیصدر از سه مسیر فراهم است:
۱- همدان، لالجین به بیجار که تازه ساخته شده و مناسب تر است.
۲- از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه (همدان به رزن) .
۳- از طریق همدان به صالح آباد .
در مجموعه سیاحتی غار علیصدر ، برای بازدید کنندگان امکانات مختلفی در نظر گرفته شده است که شامل این موارد می شود .یک مهمانسرا، ۱۰ دستگاه ویلایی چوبی یک و دو خوابه، ۱۶ دستگاه سوئیت اقامتی و۵۰ دستگاه چادر صحرائی. همچنین امکان کوهنوردی هم در این منطقه وجود دارد.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:614 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
وجود یه جای خوب برای بازی بچه ها و اینکه پدرها و مادرها بتونن هم خرید کنن هم کنار بچه ها یه ساعتی رو به تفریح و بازی بگذرونن خیلی خوبه . به همین دلیل با خوشحالی میشه گفت همه این امکانات در بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده رنگین کمان همدان موجوده . از بازی های کامپیوتری بگیر تا بولینگ و تیراندازی و جامپینگ و البته چند رستوران سنتی و فست فود و البته مرکز خرید . تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:685 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این آبشار در غرب شهر همدان واقع شده و در طول سال میزبان مسافران و اهالی شهر است. این آبشار در زمستان هم جریان دراد و قندیل های ناشی از آن از جاذبه های زمستانی این نقطه است.کوهنوردان و یخنوردان زیادی از این منطقه برای تمرین و تفریح استفاده می کنند.در دوره هخامنشیان آب این آبشار، بسیار مورد احترام و تقدس بوده است وبه همین دلیل کتیبه های گنجنامه را در این محل و نزدیک به آن روی کوه، حجاری کردند. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:510 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شیر سنگی یکی از آثار تاریخی شهر همدانه که قدمتش به دوران مادها می رسه. کارشناسان میراث فرهنگی می گن، مجسمه شیر سنگی شهر همدان قبل از حمله مرداویج به این شهر دو عدد بوده و در منابع و کتاب های اسلامی از این مجسمه ها که دو طرف دروازه شهر همدان بود باب الاسد یاد شده. در زمان حمله دیلمیان یکی از این شیرهای سنگی به طور کامل خراب شد و دست و پای مجسمه دیگه هم شکسته شد. مجسمه های شیرسنگی همدان به دستور اسکندر به مناسبت یادبود سردار معروفش هنایشیون در دو طرف مقبره او ساخته شده بود. هم اکنون تنها مجسمه شیرسنگی در یکی از میدان های شهر همدان به همین نام و تپه ای باستانی که در گذشته گورستان دوره اشکانیان بود قرار داره. این اثر به ثبت ملی رسیده. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:548 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
استان همدان از گذشته های دور، از قطب های تولید انواع گیاهان داروئی در کشور بوده و طب سنتی با طبیبان سنتی در آن رواج داشته و با فرهنگ مردم عجین بوده، همچنین تهیه عرقیات گل های معطر و گیاهان داروئی هم مرسوم بوده. با توجه به زمینه های موجود از جمله رویش انواع گیاهان دارویی و تولید انبوه آن در استان، استقبال عمومی در استفاده از گیاهان داروئی، سابقه تاریخی استفاده از طب سنتی و وجود طبیب های مانند حکیم ابوعلی سینا در گذشته و دکتر سید احمد علی خسروی همدانی و دیگران در حال حاضر، در سال ۱۳۷۵، " باغ گیاهان داروئی بوعلی سینا " در جنوب همدان احداث شد و توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان، رویشگاه های طبیعی و مکان های پراکنش گیاهان داروئی شناسایی گردید. که تا کنون منجر به شناسایی ۲۵۰ گونه گیاهان داروئی و صنعتی شده . تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:560 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
«هگمتانه» پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی ایران در زمان هخامنشیان و اشکانیان بوده است.
این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهانه که همچنان زنده و مهمه .
یونانیان هگمتانه را اِکباتان می خواندند و هرودوت این شهر رو ساخته دیااکو دانسته و گفته که هفت دیوار داشته که هر کدوم به رنگ یکی از سیاره ها بودن .
از جمله ویژگیهای شهر باستانی هگمتانه معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده، که در بین آثار باستانی به دست آمده کم سابقه است.
ضمناً در طول حفاریهای انجام شده آثار ارزشمند و بی نظیری کشف شده، که اغلب متعلق به دوران هخامنشیان و نیاکان آنهاست.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:568 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
روستای ورکانه به عنوان نگین گردشگری روستایی همدان شهرت داره، سنگهای این روستا زیر نورهای موضعی به رنگ قهوه ای سوخته در می آن که باعث می شه تصاویر اروپای رنسانس رو به یاد بیاریم. قدمت تاریخی این روستا به بیش از ۴۰۰ سال می رسه و نخستین و قدیمی ترین محله آن ، محله درب مسجده.
حس زیبای زندگی آرام در این روستای توریستی که بیشتر بافت آن اعم ازدیوار ها و حتی کف خیابان از سنگ طبیعی است بی نظیر است . این روستا زادگاه پور فسور موسیوند مخترع قلب مصنوعی در جهان می باشد.دارای درختان گردوی بسیار زیاد می باشد.. زادگاه مهری لیلا قره گوزلو اولین پرورش دهنده اسب اصیل عرب ایرانی بوده وقدیمی ترین اسطبل اسب در این روستا هست.. تنوع اب وهوایی بسیار خوب وسردسیری منحصر به فردی دارد
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:580 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
کتیبه های گنج نامه در فاصله ۵ کیلومتری غرب شهر همدان در انتهای دره سرسبز عباس آباد قرار دارند. این اثر تاریخی بی نظیر در ابتدای مسیر جاده ای که همدان را به تویسرکان و غرب کشور مرتبط می سازد، واقع شده است .
گنج نامه در واقع عبارت از دو لوح سنگی بزرگ به خط میخی می باشد که بر سینه وسیع صخره ای عظیم در دامنه کوه الوند حک شده اند. کتیبه سمت چپ توسط داریوش بزرگ نوشته شده که طول آن ۲۹۰ و ارتفاعش ۱۹۰ سانتی متر می باشد. کتیبه سمت راست که پایین تر از دیگری قرار دارد، متعلق به خشایارشا (پسر داریوش) می باشد .
کتیبه های گنج نامه هر کدام به سه زبان پارسی قدیم، بابلی و عیلامی و مشتمل بر ۲۰ سطر به خط میخی از چپ به راست نوشته شده اند و متن پارسی آن ها در سمت چپ هر یک از الواح مزبور نوشته شده است.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:537 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تله کابین گنج نامه در انتهای دره سرسبز عباس آباد در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه های تاریخی و آبشار زیبای گنج نامه واقع شده است. طول خط این تله کابین ۱۶۸۰ متر و اختلاف ارتفاع آن ۸۰۰ متر است.
این تله کابین به سمت منطقه میدان میشان؛ یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد.
آب و هوای مطبوع کوهستان، دره زیبای الوند و چشم انداز بی نظیر دشت میشان سبب شده است گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و حتی جهان، به این منطقه مراجعه نمایند. این مجموعه عظیم تمامی امکانات یک گردشگر اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و آموزشی را فراهم می نماید.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:541 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بنای این بازار مربوط به دوره قاجاریه ست، اما بنای اولیه بازار خیلی قدیمی تر از این تاریخه و به خاطر قرار داشتن در مسیر یکی از جاده های اصلی جاده ابریشم، از قرن ها پیش یکی از مراکز مهم مبادلات تجاری به شمار می اومده.
. «بازار بزرگ همدان» حدود ۳۰ راسته بازار و ۲۴ سرا داره که بیشتر این راسته ها به دلیل نوع فعالیتی که دارن و یا به اسم بانیاشان نام گذاری شدن. از این راسته بازارها فقط تعدادی از اونها مسقف هستن، از جمله راسته بازارهای مسجد جامع، قصاب ها، قناد ها، نخودبریزها، کفش دوزها، حلاج خانه و سمسارها.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:665 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
همدان میدان امام خمینی، انتهای بازار زرگرها، مرکز خرید لاوین تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:659 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
همدان بلوار مفتح تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:677 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه حمام قلعه یک موزه مردم شناسیه، که در سال ۱۳۸۷ شمسی در خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه در شهر همدان افتتاح شده . ساعات کار این موزه از ۸ صبح تا ۱۰ شبه.
مجموعه فرهنگی تاریخی حمام قلعه، به جز موزه سفره خانه هم داره که می تونین بعد از بازدید از این مکان تاریخی، با انواع غذاهای سنتی در "سفره خانه سنتی حمام قلعه" دلی از عزا دربیارین.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:569 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بعد از کلی تفریح و گذراندن چند ساعت خوش در تپه‌های عباس‌آباد همدان، برای خوردن غذا می‌تونین به "رستوران میسان" که در کنار دریاچه قرار گرفته و تمام شهر از اینجا پیداست، یه سری بزنین و از غذاهای خوش طعم و با کیفیتش لذت ببرین.
فقط یادتون باشه که اینجا غذاها slow food تهیه می‌شن و خبری از پیتزا و ساندویچ نیست و غذاهای ایرانی و غذاهایی مثل کباب و خوراک سبزیجات و... سرو میشه. شعار این رستوران هم همینه "آهسته شتاب کن".
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:585 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از دل انگیزترین و بهترین رستوران های همدان که چشم اندازی طبیعی و خیلی قشنگی داره و بهترین انتخاب برای یه وعده غذای خوب و لذت بردن از طبیعته. کلیه غذاهای این رستوران از بهترین مواد غذایی و گوشت تهیه می شن. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:692 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مرکز استان همدان در منطقه کوهستانی غرب ایرانه. این شهر، از شهرهای سردسیر ایرانه، که در دامنه های کوه الوند قرار گرفته و از لحاظ جغرافیایی، از شمال به زنجان، از غرب به سنندج،‌ از جنوب به ملایر و از شرق به ساوه و کمیجان محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی،‌ شرایط جوی متغیری در فصول مختلف سال داره، ولی به طور کلی چون در منطقه کوهستانی قرار گرفته،‌ می‌شه گفت تابستونای خنک و زمستونای سرد داره. در مورد قدمت این شهر می‌شه گفت، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهانه، بطوریکه تونسته لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران رو به خودش نسبت بده،‌ همچنین یکی از پایتخت‌های کشور در زمان اشکانیان، هخامنشیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان بوده. اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، یعنی مادها هم بوده. امروزه هم به خاطر داشتن مراکز تاریخی و دیدنی فراوان به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شه. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:531 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نام‌های همدان در گذر تاریخ(ترتیب خاصی ندارد): اکباتان، احمتا، هنگ متان، آکسایا، اهدانه، هکمتان، هگمتانه،آنادانا، سارو، ایپیفانیا، زینستان، امدانه، همدانا، نازمه و ...

مادها: قصری مشهور به هفت حصار در آن ساختند همچون قصرعجایب هفتگانه‌ی بابل. پادشاهان آن دیاکو، فرورتیش، هووخ‌شتر و اژی دهاک و این اوج شکوه هکمتانه بود که به پرجمعیت‌ترین و پررونق‌ترین شهر دنیای زمان خود تبدیل شده بود

هخامنشیان: پایتخت تابستانی ، ضرابخانه‌ی هخامنشیان، صدور نخستین فرمان حقوق بشر به دست کوروش کبیر و ملجا استر و مردخای تا در نهایت آمدن نام همدان به نام احمتا در تورات عهد عتیق...

سلوکیان: اقامتگاه حکومتی جانشینان اسکندرمقدونی که حدود یک قرن بر قسمتی از ایران تجزیه شده حکومت داشتند

اشکانیان: پایتخت تابستانی

ساسانیان: پایتخت تابستانی

سلجوقیان: در قرن ششم هجری سلجوقیان مرکز خود را از بغداد به این شهر منتقل کردند و مدت پنجاه سال این شهر پایتخت سلجوقیان بود

زندیه: همدان چندماهي پايتخت كريمخان ملايري بود و بعد آن نيز علی مرادخان -خواهر زاده کریم خان- والی همدان شد که پس از مرگ کریمخان ادعای استقلال طلبی داشت و همدان را مرکز و پایتخت خود قرار داد . به نام خود سکه ضرب نمود. و شش سالی در برابر شاه قاجار مقاومت کرد.

اکباتان و هفت ویرانی بزرگ
یک زلزله و شش جاه‌طلب مست از جام قدرت، درست به عدد مجد و شکوه‌ها، وگویی به مکافات روزهای اوج، هریک و هربار آنچنان کمر بر حذف شوکت همدان بستند -و نتوانستند- که نوشته‌اند گویی خون ازلی زندگی در رگهای این شهر جاری است که هر بار به سرعت رو به آبادی ونوسازی می‌گذاشته است. و عجیب نیست اگر بعضی مورخین قدیم نقل کرده‌اند از شیرویه بن شهردار که سلیمان نبی از همدان عبور کرد و زیادی چشمه‌ها و آبهای جاری بدید و بنایی ندید. پرسید سبب چیست که اسباب هست و مسبب نیست. گفتند یا نبی! کس را یارای اقامت در این مکان نیست که برف در آن زیاد فرو می‌ریزد که گاهی به طول نیزه برسد و سرمای شدید به مردم مسلط می‌گردد... و به همین شرح، بعضی مورخین را اعتقاد افتاده است سلیمان پیغمبر این ملک را دعا کرده است و همدان حیات ابدی یافته است...

بخت النصر: پادشاه بابل و سازنده باغهای معلق بابل، که تنگ چشمی وی را سبب حمله و ویرانی هفت حصار هکمتانه نامیده‌اند. گویند او بر اثر شدت خونریزی وسفاکی سالهای آخر عمر را به جنون گذراند.بعدها داریوش هخامنشی شهر را مرمت کرد.

اسکندر مقدونی: با حمله‌ی کشورگشای یونانی ، آخرین بازمانده دولت پارس ( داریوش سوم) از مقابل اسکندر گریخت و اسکندر به متعاقب آن به شوش و تخت جمشید دست یافت . در مراجعت در همدان پیروزی خود را جشن گرفت . کشتاری وحشیانه و بی رحمانه بوسیله یونانیان در همدان بوجود آمد .

مردآویج زیاری : لشکر کشی مردآویج به همدان به بهانه انتقام کشته شدن خواهر زاده‌اش بدست مردم همدان و قتل عام دو روزه‌ای که در آن شهر به راه انداخت، در تاریخ، سخت معروف است و زبانزد. وی از جمله نظامیان حکومت علویان طبرستان بود و از خاندان آل بوئه. او قصد بردن شیرسنگی را نیز کرد و چون نتوانست دست‌های آن خرد کرد.

زلزله مهیب: در زلزله سال 345 ه ق شهر به تلی از خاک و ویرانه بدل شد و تمثیل کنند که آجری نبود تا بر دیگری برقرار مانده باشد .

مغول‌ها: یورشهای بی رحمانه مغولان بدنبال ترکان از سال 618 تا 627 ه ق به همدان سبب بسیاری ویرانی و آشفتگی گردید. مغولان که از مقاومت 10 ساله همدان به تنگ آمده بودند . پس از دستیابی به شهر آنچنان قتل و ویرانی در شهر به راه اندا ختند که تا سالها شهری به نام همدان وجود نداشت. ساکنین با تجربه این‌بار نیز راه کوهستان در سر گرفتند و از کنار الوند به تویسرکان رفتند. مغول‌ها به تویسرکان نیز حمله‌ور شدند و چنان کردند در آن شهر مصفا که چندصد سال از دایره حیات پاک بود. تا اینکه افراد متواری و سرگردان در کوهها و روستاها مجددا" به شهر آشوب زده برگشتند و شهری دیگر ساخته و همدان بازسازی شد . از آن سلسله تیمور لنگ نیز کشتارها کرد تا آذوقه‌ای در شهر قحطی زده نماند.

افاغنه: در پی حمله‌ی افغان‌ها و سقوط دولت صفوی، همدان سالها در محاصره‌ی لشکر پابرهنگان بی فرهنگ مغول قرار داشت و سرمای زمستانی و ناآشنایی با اقلیم مانع از نفوذ آنها میشد تا اینکه فتنه موثر افتاد و شهر سقوط کرد. افاغنه، کینه‌مندانه از سالها انتظار، به مراتب وحشیانه‌تر از آنچه بر اصفهان کردند، شهر و شهریان را نابود کردند ومتواری.

آقامحمد خان قاجار: از میان آن همه مصیبت که بر این شهر قدیمی‌تر از تاریخ رفته و شرحش رفت، همه‌ی مسببین ‌ به نوعی انیرانی بودند .یونانی و مغول و ترک‌عثمانی و افغان و... - به استثنای مردآویج-و از دشمن، جز دشمنی توقعی نبوده است. اما خواجه‌ی استرآبادی را که اتفاقا از همان خطه‌ی مردآویج است را حکایت ستم وبیداد، تلخ‌تر آمد. اگر در کرمان بیست هزار نفر کور کرد و بزرگوارانه جانشان بخشید(!) در همدان ، شهری که با سردمداری خان زند، شش سال او را پشت دروازه‌هایش نگه داشته بود، با شکست دادن مبارزین، به انتقام این ماجرا یک بار دیگر طعم تلخ قتل و غارت و آتش سوزی و دربدری در کوهستانهای زاگرس را به مردم این خطه چشانید. چندان که تا قد بلند کردن شیخ اسدآبادی چندان نامی از همدان در جریان اتفاقات وحوادث نبود. خان قجر، نوه‌ی ناخلف شیخ صفی الدین اردبیلی، با آن جیغ‌های زنانه‌اش، فرمان سفاکی‌ها داد که بماند به یادگار.

در تاریخ معاصر

مشروطه خواهی در همدان خصوصاً پیش از دیگر شهرهای ایران رخ نمود که از نتایج آن تأسیس ادارات- انجمن شهر- بلدیه- عدلیه بود. دو سال قبل از آنکه در کرمان و پس از آن در تهران، اجتماعیون به مشروطه برسند، در همدان، به کوشش ظهیرالدله، نخستین مجلس شورای محلی تشکیل شد در دو جنگ جهانی اول و دوم پیاپی به اشتغال قوای روس- عثمانی- انگلیس و آمریکا در آمد و ستاد سپاهیان آنها گردید و قحطی را از سر گذراند .در اين دوران روشنفكراني از اين شهر برخاسته‌اند كه نقش آنان در مبارزه با استبداد كاملا برجسته است. با آغاز سلطنت رضاخان،از آنجا که وی سالها مسئول لشکر قزاق همدان بود، توجه خاصی به عمران این شهر نمود و یک طراح آلمانی بر اساس مدل شعاعی، طرح جامع شهری همدان را کشید. همکنون همدان جزو معدود شهرهای دارای نقشه‌ی طراحی شده‌ی شهری ایران است که این موضوع همواره نقشی فراوان در سیال بودن ترافیک و کمی آلودگی این شهر داشته ... در جریان نهضت ملی کردن نفت، کفن پوشان همدان در کنار کفن پوشان کرمانشاه و قزوین در کاروانسرا سنگی به رگبار بسته شدند و برخوردهای زیادی در میان حامیان مصدق و چماق‌داران رخ داد.كاخ هگمتانه

كاخ هگمتانه در شهر همدان فعلی و شهر هگمتانه قدیمی قرار دارد و بنا به روایت های تاریخی درقرن هشتم پیش از میلاد ساخته شده است. این كاخ در دوران اقتدار نظام نظام سیاسی سلسله مادها , پس از تشكیل دولت مركزی و تسخیر دولت آشور , درسال 614 پیش از میلاد توسط كیاكسار مادی و باهمدستی نابو پولاسار بابلی بنا نهاده شد. در تزیین و ساخت آن از غتایم جنگی بدست آمده از فتح نینوا استفاده شده است . مورخ یونان باستان ، هرودت كه به پدر تاریخ لقب گرفته در مورد كاخ هگمتانه می نویسد :

" دیااُكو نیز تقاضا كرد كه قصری به نام او و برازندة مقام او بسازند و گارد شخصی برای او اختصاص دهند . مادها هم قبول كردند و برای او قصری محكم و بزرگ در محلی كه خود او نشان داده بود ، ساختند ،‌همچنین به او اختیار دادند كه خود نگهبانانی از میان تمام افراد ملت انتخاب نماید ، بدین ترتیب بر تخت نشست و باز از ایشان خواست كه شهر بزرگی بسازند و از شهرهای كوچكی كه سابقا می زیستند ، صرف نظر كرده و پایتخت جدید را مورد توجه اصلی خود قرار دهند مادها باز هم اطاعت كردند و شهری را كه اكنون اكباتان نام دارد برپا ساختند كه دیوارهای آن بلند ، محكم ،‌ دایره وار و تودرتو ساخته شده است ."

تاكنون آثار متعددی در جریان كاوشهای باستان شناسی از محوطه و پیرامون این بنا كشف شده است .

كتیبه گنج نامه

كتیبه های گنجنامه كه یادگاری از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی است بر دل یكی از صخره های كوه الوند در فاصله 5 كیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد حكاكی شده است . کتیبه ها هر کدام در سه ستون 20 سطری به زبانهای پارسی قدیم , بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده اند , متن پارسی در سمت چپ هر لوح قرار گرفته است و پهنای معادل 115 سانتیمتر دارد , متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی نیز در ستون سوم قرار دارد . با توجه به سوراخهای کنار کتیبه , به نظر می رسد كه كتیبه ها روپوش داشته اند كه آنها را از گزند باد و باران حفظ می كرده است. لوح طرف چپ که کمی بالاتر از کتیبه دیگر در کوه کنده شده است مربوط به داریوش بزرگ هخامنشی است . طول آن حدود 290 سانتیمت
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:572 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon