Icon
India
India
India لوگو
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی هند جاهای دیدنی هند مراکز تفریحی و گردشگری هند هتل های هند راهنمای سفر به هند نقشه گردشگری هند دیدنی های هند
مـــــــــنو
آگرا یا به قول خود هند یها، آگره خانه ی یکی از مشهورترین بناهای یادبود جهان است: تاج محلی رؤیایی که درخششی ابدی دارد. آ گرا کنار رودِ زیبای جَمُنا شکل گرفته است و اوجِ شکوهِ امپراتوریِ مغو لهای هند را در این شهر خواهید دید. می گویند سلطان سکندر لودی بود که آ گرای امروزی را ساخت و آن را در اوایل قرن شانزدهم میادی پایتخت خودش کرد. بعد از مرگ او، پسرش ابراهیم لودی از بابِرشاه، مؤسس سلسله ی گورکانیان هند، شکست خورد و آ گرا پایتختِ امپراتوریِ مغول شد و مغو لها هم، که حالا دست از غارتگری کشیده بودند، این شهر را پر کردند از شاهکارهای بی نظیرِ معماری مثل تاج محل.
تاج محل باشکوه ترین یادبودی است که برای عشق ساخته اند آرامگاهی خیره کننده و بزرگ ترین جاذبه گردشگری هند. ا گر هنگام طلوع آفتاب به تاج محل بروید، آرامشی جادویی را تجربه میکنید، مخصوصا به این خاطر که خیلِ گردشگرانِ پرهیاهو حوالی ظهر به تاج محل سرازیر میشوند. غرو بِ تاج محل هم دیدنی است و حال و هوایی ب ینظیر دارد.
آ گرا را طوری ساخته اند که هیچ مرکز مشخصی ندارد دیدنی هایش بین چند بازار بزرگ و در زمین هایی به مساحتِ ۲۰ کیلومتر مربع پرا کنده شده اند. بیشتر قطارهایی که گذارشان به آ گرا می افتد به ایستگاه راه آهن کنتنمنت می روند که در جنوب غربیِ شهر است. پاتوقِ اتوبوس های بی نشهری هم ایستگاه ایداق است که در شمال ایستگاه راه آهن کنتنمنت قرار گرفته است. البته آ گرا یک ایستگاه قطار دیگر هم در شمال شهر، درست در شرقِ کیناری بازار، دارد که به ایستگاه قلعه ی آ گرا معروف است.
آب و هوای آ گرا نیمه خشک است، هرچند گاهی به آب و هوای مرطوب نیمه گرمسیری هم شبیه میشود. این شهر زمستان هایی ملایم و تابستان هایی خشک و گرم دارد و طوفان های موسمی را هم تجربه می کند. البته طوفا نهای موسمیِ آ گرا با این که هر سال از راه می رسند، اما به سختیِ طوفان های موسمی
بقیه هند نیستند. در واقع، به همین دلیل است که آ گرا به جای آب و هوای مرطوبِ نیمه گرمسیری معمولا آب و هوایی نیمه خشک دارد.
آ گرا همیشه به خاطر غذاهای سبک مغولی و خوراک های محلی ساده تری که در کوچه و بازار پیدایشان می کنید معروف بوده است. توی این شهر حتما باید مزه ی پیتا را بچشید؛ شیرینی مربع شکلی که با کدو حلوایی، گلاب، نارگیل و زعفران می پزند و خیلی ها را عاشق خودش می کند. آ گرایی ها نمکین یا آجیلِ
تند مخصوصی هم دارند که خودشان به آن دالمُت می گویند و خوردنش احتمالا آتشتان می زند. ا گر بین ماه های ا کتبر تا مارس به آ گرا سفر میکنید، یادتان باشد که گاجَک را هم امتحان کنید که نوعی بیسکویتِ کنجدی تند و تیز است.
توی آ گرا، مغازه های زیادی را می بینید که ظروف و وسایل مرمری یا زیورآلاتِ سنگ نشان می فروشند. کارهای چرم و قالیچه های آ گرا هم معروف هستند و میتوانید برای سوغاتی سراغشان بروید. بد نیست سری به سدر بازار، خیابان فاتح آباد یا دور و بر تاج محل بزنید و غذای خوشمزهای هم بخورید. البته موقع خرید وسایل مرمری باید حواستان باشد که سنگ های دیگر را جای مرمر به شما نفروشند.
علاوه بر فرودگاه آ گرا، ایستگاه های اتوبوس ایداق و قلعه ی آ گرا و ۶ ایستگاه راه آهن شهر هم آن را به دیگر نقاط هند متصل میکنند. برای رفت و آمد شهری هم می توانید از تا کسی، ریکشاهای موتوری و غیرموتوری، دوچرخه یا اتوبوس های برقی استفاده کنید.
آ گرا، پس از استقلال هند، مرکز صنایع شیمیایی کشور شد و به همین خاطر آلودگی هوا و محیط زیست در این شهر مشکل بزرگی است. اما در سال های اخیر، رشد صنعت گردشگری و افزایش تعداد مسافرانی که برای دیدنِ تاج محل و فاتح پور سیکری که هر دو در فهرست میراث جهانیِ یونسکو قرار گرفته اند به
این شهر می آیند، باعث شده است که دولت هند بیشتر برای حل این مشکل تلاش کند.

#آگرا #هند #هند_گردشگری #گردشگری #هندوستان
تاریخ ثبت :1396/02/22 تاریخ اصلاح:1396/02/22 بازدید:202 می پسندم 0

مطالب مرتبط

کلید واژه ها
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon