Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کازرون جاهای دیدنی کازرون مراکز تفریحی و گردشگری کازرون هتل های کازرون راهنمای سفر به کازرون نقشه گردشگری کازرون
مـــــــــنو
درباره این کانال
کلید واژه ها


غار پناهگاههای تیکاب مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان کازرون، تنگ تیکاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۲۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:463 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شهر کازرون در غرب استان فارس قرار گرفته و آثار باستانی و تاریخی فراوانی داره که در طول تاریخ مورد توجه سلاطین و صاحبان قدرت بوده .
کازرون در دوره ساسانیان و تو زمان پادشاهی شاپور یکم پایتخت ایران زمین بوده و محل اولیه شهر در بیشاپور بوده .
در پهنه شهرستان کازرون آثار تاریخی زیادی وجود داره که بیشترین آثار این منطقه مربوط به دوره ساسانی است. این احتمال وجود داره که هیچ کجای سرزمین ایران این اندازه آثار مربوط به دوره ساسانی رو نداشته باشه .
بزرگ ترین و تنها مجسمه سنگی دوره ساسانی، مجسمه شاپور اول هم در اینجاست.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:495 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

غار شاپور در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده است. مجسمهٔ شاپور از یک ستون چکیده غول پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم چنان پابرجا می باشد و تنها مجسمهٔ باقی مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. بعد از گذشت سال ها کماکان سر این مجسمه سالم می باشد ولی دو دست آن شکسته اند. این مجسمه، شاپور را به صورت ایستاده نشان می دهد .
در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح می دهد. هر دو کتیبه توسط ارتش ایجاد شده است.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:466 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستنآدرس: ایران - فارس - کازرون‎ بیشابور
چسبیده به قصر بزرگ بیشابور، بقایای آتشکده ای از همان زمان دیده می شود که هر چند نقشه چهار گوش آن دارای سنت ایرانی است، از فنون ساختمانی روم بهره برداری کرده است. عناصر تزئینی آن از قبیل سرهای گاو نر پشت در پشت به روشنی از شوش یا تخت جمشید اقتباس شده است.
در بیشاپور تنها بناهای دولتی در بخش شمالی شهر از زیرخاک بیرون آورده شده اند. این بناها را کاخی با معبد مجاور آن تلقی کرده اند اما به احتمال زیاد همه مجموعه یک آتشکده بزرگ با یک حیاط ورودی مستطیل شکل در ضلع جنوب شرقی بوده است. این حیاط به ایوانی که هوز حفاری نشده منتهی می شود و در پشت آن تالار بزرگ چلیپایی شکل قرار داشته که زمانی بر بخش مرکزی آن بزرگترین گنبد ساسانی (به قطر ۲۲ متر) زده شده بوده است. این بنا احتمالا مکانی مقدس بوده است.
شهر تاریخی بیشاپوردر کنار یکی از شاهراه های ارتباطی کشور در زمان شاپور اول بنا شد، ویرانه های بیشاپور در بیست و سه کیلومتری غرب کازرون در استان فارس واقع است. ساخت بنای بیشاپور به دستور شاپور اول بعد از پیروزی او بر والرین امپراتور روم آغاز شد. طراح و سازنده شهر اپسای دبیر، معمار بزرگ عصر خود بود. شهر ۲ کیلومتر طول و ۱ کیلومتر عرض داشته و چهار ضلعی است .بیشاپور از یک سو به کوه،که دژی برای حفاظت از شهر بوده، و از سوی دیگر به رودخانه محصور شده و اطراف آنرا بارو و خندق فرا گرفته است
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:495 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آتشکده کازرون نیزیکی از پنج آتشکده ساخته شده به دست مهر نرسی است. این بنا در ده کیلومتری جنوب کازرون قرار دارد. بنای آن از سنگ و ملات گچ ساخته شده است. در حال حاضر ویرانه ای از این آتشکده باقی مانده.
کاربری احتمالی بنا در زمان ساسانیان آتشکده بوده که با توجه به شواهد گوناگون، از جمله عدم تخریب آن در دوره های بعدی نظریات متعددی پیرامون کاربری آن مطرح می شود. مسیر جاده ای به سمت این آتشکده به شرح زیر است: از شهرستان کازرون به طرف منطقهٔ تفرجگاهی دریاچهٔ پریشان حرکت کرده، حدوداً ۲ کیلومتر مانده به دوراهی که یک طرف آن به دریاچه ختم شده و طرف دیگر جادهٔ جدید کازرون شیراز را پی می گیرد، در سمت راست و تقریباً در فاصلهٔ یک کیلومتری جاده بنایی چهارطاقی مربوط به دورهٔ ساسانیان قرار دارد.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:483 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


آدرس: ایران - فارس - کازرون‎ جاده کازرون به دشت ارژن ، دشت برم ، ورودی روستای دشتبرم جنب اوژانس ( خیریه حاج حیدر پورزاد )
ساخت کاروانسرای میان کتل رو به دوران صفویه نسبت می دن. دورانی که تحول و تنوع در ساخت بناهای ایرانی راه پیدا کرد و همین بهانه ای شد تا در نزدیکی دشت برم کازرون، جایی که این روزها با نام روستای «کتل پیرزن» شناخته می شه، تنها کاروانسرای سنگی ایران شکل بگیره. با این حال این بنا در طول زمان آنقدر آسیب دید که در دوره قاجار «مشیر الملک»، بازرگان معروف فارس، تصمیم به تجدید بنا و مرمت آن گرفت. بومی های منطقه، کاروانسرای میان کتل رو به نام «کاروانسرای شاه عباسی» می شناسن که به نظر می رسه این نام اشاره به کاروانسراهایی داشته باشه که شاه عباس صفوی در سراسر کشور ساخته.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:476 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

روستای دوان از کهن ترین دهکده های ایران بوده که در جنوب غرب استان فارس و در ۹ کیلومتری شمال کازرون واقع شده و در دامنهٔ کوهی از رشته کوه های زاگرس به نام «کوه دوان» قرار گرفته. این روستا یکی از قطب های مهم گردشگری کشور و ساختمان ها ، معماری و دیوار چینی باغ های این روستا قدمت دو هزار ساله داره.
روستا دوان به ماسوله فارس نیز مشهورِ و نامیدن دوان هم از آن جهتِ که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین های آن در دامنه تپه ها و به صورت پلکانی بنا شده.
اما ویژگی عجیب دوان وجود گورستان های متعددیه که برخلاف عرف اکثریت قریب به اتفاق روستاهای ایران که تنها یک گورستان در ورودی و گاه در خروجی ده دارن، دوان چندین و چند گورستان داره.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:439 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

این غار بزرگ و زیبا در ارتفاعات جنوب شرقی قائمیه از توابع شهرستان کازرون و مشرف به روستای الیاس‌آباد واقع در کوهی به نام سیبکی در نزدیکی غار شاهپور قرار داره. طول غار نزدیک به ۸۰۰ متر و عمق آن ۸۰ متره که از لحاظ فنی، دومین غار عمودی استان پس از غار انگره مینو به حساب میاد.
این غار در زبان محلی با نام «کِل کَموتَری» به معنی جا و لانه کبوتر خوانده میشه چون در گذشته تعداد زیادی کبوتر در غار لانه داشتند که متأسفانه امروزه به دلیل شکار بی‌رویه، جمعیت آن‌ها بسیار کاهش یافته و تا حد انقراض پیش رفته است.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:422 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


نرگس زارھای زیبای فارس با وسعت تقریبی ۶۵ ھکتار در شھرستان کازرون قرار داره. این مجموعه دشت ھا که مھمترین آنھا در دو منطقه جره و بلبلک قرار دارن، به جرات یکی از بھترین مقصدھای گردشگری در زمستان بویژه بھمن و اسفنده.
بوته ھای نرگس این دشت ھای وسیع در بھمن به گل می نشینه و منظرهای چشم نواز رو به ھمراه رایحه های بھشتی به گردشگران عرضه می کنه. گرچه در برخی مناطق دیگر فارس ھمچون خفر، شیراز و فراشبند دشتھای نرگس وجود داره اما کیفیت نرگس زارھای کازرون بسیار بالاتره. نرگس ھای این دشت ھا به بسیاری از مناطق داخل کشور و کشورھای حاشیه خلیج فارس صادر می شه. نرگس شھلای کازرون از جمله نوع نرگس ھاییه که از نظر مرغوبیت، شرایط منحصربه فردی داره.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:448 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


آدرس: ایران - فارس - کازرون‎ دشت برم
در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان کازرون، در منطقه دشت برم پس از ورود به روستائی با همین نام به بقایای کاروانسرایی زیبا به نام میان کتل می رسیم که در بین مردم به کاروانسرای شاه عباسی نیز معروفه. این کاروانسرا دقیقا در منطقه محافظت شده گوزن زرد ایرانی قرار داره.
این بنا از بقایای آثار دوره ی قاجار است که روی تپه ای مشرف به دشت سرسبز و زیبای برم قرار گرفته. این کاروانسرا در مسیر جاده قدیم کازرون شیراز قرار گرفته که در زمان نادر شاه افشار به علت رونق بندر بوشهر بسیار مورد استفاده قرار می گرفته.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:467 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستنآدرس: ایران - فارس - کازرون‎ ۲۵ کیلومتری شمال کازرون
این منطقه حفاظت شده در ۲۵ کیلومتری شمال شهر کازرون قرار داره. چشمه سرآب شیرین این امام زاده و پوشش مناسب و جنگلیش گردش‌گاهی چند منظوره رو به وجود آورده‌.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:451 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


آدرس: ایران - فارس - کازرون‎ ۱۵ کیلومتری شرق کازرون، بخش جره و بالاده
دریاچه فامور(پریشان) یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده است.
دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر می باشد و از طرف جنوب حدوداً ۵۰۰ متر می باشد. فاصله دریا تا کوه (از طرف شمال) روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار دارند. این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نموده است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده ای را در تالاب به وجود آورده اند.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:508 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

فروشگاه زنجیره ای افق کوروش کازرون

آدرس: ایران - فارس - کازرون‎ بلوار پریشان، جنب ترمینال مسافربری
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:718 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


هنرهای رایج در کازرون دولچه دوزی، نمدمالی، سفال‌گری، گیوه دوزی و... هستن. از سوغات خوراکی این شهر میشه به ترشی گلک موسیر و کورک، مسقطی کازرون، رطب، خارک، نارنج، بلوط، بنه و ... اشاره کرد.
تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:780 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
کازرون، مرکز شهرستان کازرون و یکی از شهرهای تاریخی استان فارسه، که در 140 کیلومتری غرب شیراز قرار گرفته. این شهر تابستونای گرم و خشک و زمستونای خنک و معتدل داره. در مورد تاریخچه این شهر می‌شه گفت از مهم ترین شهرهای ایران در زمان ساسانیان بوده، همچنین از پایتخت‌های قدیمی ایران و مراکز بزرگ صوفیان بوده. این شهر پر از جاذبه های تاریخی و گردشگریه که باعث شده همیشه اون رو به عنوان یکی از شهرهای توریستس و گردشگر پذیر ایران به حساب بیارن. تاریخ ثبت :1395/05/12 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:618 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon