Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کرمان جاهای دیدنی کرمان مراکز تفریحی و گردشگری کرمان هتل های کرمان راهنمای سفر به کرمان نقشه گردشگری کرمان
مـــــــــنو
کلید واژه ها
ارگ تاریخی انار در کرمان، بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر انار قرار گرفته، بنایی که قدمتش به دوران ساسانی می‌رسد. این ارگ در سال 1389 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این ارگ نه تنها در فراموشی مسئولان قربانی حفاران غیرمجاز شده، بلکه در چند سال گذشته حریمش نیز به دلیل ساخت و ساز مخدوش شده است. هر چند بارها دوستداران میراث فرهنگی خواستار رسیدگی و حفاظت از این بنای تاریخی شده‌اند، هیچ کدام از این خواسته‌ها به نتیجه مناسب نرسیده است.

تاریخ احداث این بنا بر اساس گزارش ثبتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به دوره‌های پیش از اسلام بر می‌گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است.پلان ارگ به شکل ذوزنقه و بر روی تپه ای واقع شده که توسط 9 برج و بارو ، محصور گردیده است. این ارگ متشکل از فضاهای یک طبقه و دو طبقه ای است که فضاهای یک طبقه عمدتاً در حاشیه ارگ قرار گرفته اند و دارای کاربری خدماتی، مسکونی بوده اند و در واقع بخش عامه نشین آن محسوب می شود که شامل فضاهای خدماتی نظیر اصطبل ها، طویله ها و ... و همچنین محل سکونت مردم عادی و خدم و حشم می باشد.

بناهای دو طبقه که در مرکز ارگ واقع شده اند مقر حکومتی و مرکز سیاسی ارگ می باشند که کاوش های باستان شناسی می تواند در بررسی دقیق نوع نقشه، معرفی فضاها، عناصر تشکیل دهنده و نحوه استقرار آنها در مجموعه کمک شایانی کنند.ارگ انار در کرمان و در مرکز شهر انار واقع شده و مساحت آن 11هزار و 179 متر مربع است.

منبع: سایت بیتوته
تاریخ ثبت :1395/05/23 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:615 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه همین حمام گنجعلی خان است که در شهر کرمان وجود دارد و آوازه زیبایی و عظمت تاریخی آن بین المللی هم شده. سردر این حمام، با خطوطی ازعلیرضا عباسی، خوشنویس معروف عصر صفویه تزئین شده . این حمام بخش های مختلفی داردکه عبارتند از سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم خانه . این مکان در حال حاضر موزه مردم شناسی فرهنگی کرمان شده است. این مجموعه در دوره های مختلف کابری های متفاوتی داشته و حاضر تغییر کاربری داده است و تبدیل به موزه مردم شناسی گردیده است . تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:459 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
کرمان نزدیک مسجد صاحب الزمان تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:601 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دشت لوت به صورت بیابان وسیع ماسه ای و ریگی، محدوده ای است بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمانه .بیابان لوت بین دو گسل نهبندان تو شرق و نای بند تو غرب قرار داره.
در دشت لوت چاله ها یا حوضه های محلی متعددی وجود داره که هرکدوم دسته ای از رواناب های سطحی اطراف رو دریافت می کنن.
تو دشت لوت پهنه های کویری عمدتا تو داخل یا حاشیه این حوضه ها (چاله های محلی) و یا در قسمتی از مسیر جریان های فصلی و موقتی پدید اومدن. به طور کلی وسعت کویر در دشت لوت نسبت به زمین های ماسه ای و ریگی چندان زیاد نیست و یا به عبارتی از چنان اهمیتی برخوردار نیست که بتونه بر چشم انداز طبیعی اون تاثیر گذار باشه . از این نظر دشت لوت درست در مقابل دشت کویر قرار داره که بیشتر وسعت آن را کویر پوشش داده است؛ بنابراین همان طور که محققان جغرافیا در نوشته های خود به کرات تاکید کرده اند، اطلاق کویر لوت بر این واحد صحیح نیست و باید از آن به عنوان دشت لوت یا بیابان لوت نام برد.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:587 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
قدیمی ترین اثر تاریخی کرمان بنایی معروف به قلعه دختره. این قلعه که در بیشتر تواریخ به نام قلعه کوه اومده امروز فقط به نام«قلعه دختر» خوانده می شه و در مشرق کرمان بر فراز صخره هایی از سنگ قرار گرفته و بقایای آن مایه شگفتی بینندگانه.
این قلعه بازمانده معبد آناهیتا در اون منطقه ست. آناهیتا (الاهه ناهید) نگهبان آب ها، زنان، گیاهان و باروری بوده. ساختمان های این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم می شه. قسمتی که بر فراز قلعه نسبتاً مرتفع جنوب شرقی قرار داره و سابقاً قلعه کوه نامیده می شده کاملاً به علت وضعیت طبیعی از قلعه مجزاست. قسمت دوم بر تپه کوتاه تری قرار داره و به قلعه دختر موسومه. در قلاع دختر کرمان با این که جست و جوهای زیاد به عمل اومده آثار تاریخی مهمی به دست نیومده.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:642 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
موزه زرتشتیان واقع در شهر کرمان، اولین و تنها موزه­ مردم­ شناسی زرتشتیان جهانه. ساخت این موزه در دهه ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان شروع شد و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست­نویس گاتاها با پیشینه بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ می‌شه اشاره کرد. همچنین فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بخش فرتور و اسناد این موزه نگهداری می‌شه. همچنین بخشی از این موزه به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه­ سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده‌. لباس‌های زنانه‌ای با دیرینگی ۵۰ تا ۱۵۰ سال که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می­ شه، گویای پوشش زنان زرتشتیه. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای‌ست که در این موزه نگهداری می‌شه. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:716 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پارک جنگلی «شهید باهنر» جزو اموال منابع طبیعیِ که به اجاره ی شهرداری کرمان در آمده. این پارک در بلوار شهید آیت الله صدوقی فعلی شهر کرمان واقع شده. مساحت این پارک ۲۵۸ هزار و ۹۰۰ مترمربعِ که ۳۲۶۰ مترمربع آن به فضای سبز اختصاص داده شده. در این پارک گیاهان و درختان مختلفی نظیر کاج، سرو، نارون و زیتون تلخ کاشته شده که تعداد درخت ها و درختچه های آن به بیش از ده هزار اصله می رسه. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:622 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این‌ بازار بزرگ‌ طولانی‌ترین راسته بازار ایران به حساب میاد و به خاطر برخی ویژگی‌های منحصر به فردش دارای شهرت جهانیه. «بازار کرمان» شامل چند راسته‌ست که هر قسمتش در زمان یکی‌ از حاکمان و فرمانروایان‌ این‌ شهر ساخته‌ شده. این راسته‌ها از غرب‌ به‌ شرق‌ عبارتند از: راسته‌ ارگ‌، راسته‌ گنجعلی‌خان‌، راسته‌ اختیاری‌، راسته‌ سرداری، راسته‌ وکیل‌، راسته‌عطاری‌، راسته‌ قدمگاه‌ و راسته‌ مظفری. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:576 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
چهارمین قسمت بازار کرمان که به «بازار اختیاری» معروفه از انتهاى جنوبى بازار گنجعلى‌خان شروع مى‌شه و تا اول بازار وکیل امتداد داره. مدرسه شفیعیه، کاروان‌سراى گلشن، سه بازارچه سردارى و حمام یا چای‌خانه سنتى وکیل در این بازار قرار گرفتن. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:606 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از بزرگترین و مدرن ترین مراکز خرید کرمان، "بازار بزرگ ستاره " هست که می تونین ازش انواع پوشاک زنانه، مردانه و پچه گانه، کیف و کفش، زیورآلات و ... رو خریداری کنین. در واقع با اومدن به این مرکز خرید با یه تیر دو نشون زدین، چرا که این بازار در نزدیکی بافت تاریخی شهر قرار داره و می تونین بعد از گشت و گذار در این مرکز خرید به بافت تاریخی سری بزنین و لذت ببرین. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:680 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خوردن غذاهای سنتی هر شهری در همون منطقه، خواست همیشگی مسافران و گردشگران یک شهر بوده و پیشنهاد می کنیم برای نوش جان کردن غذاهای اصیل کرمانی، در شهر کرمان هم به "رستوران سنتی مکث" برین که همه غذاهاشو با طعم اصیلشون ارائه می کنه. در منو اینجا تنوع زیادی نمی بینید اما به دلیل طعم عالی همان غذاهای محدود، این رستوران از بهترین رستوران های این شهر محسوب میشه. غذای خاص و جالبی هم به اسم بزقرمه در این رستوران سرو میشه که معروف ترین غذای اینجاست و هرکسی تا حالا این غذا رو امتحان کرده پشیمون نشده. تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:720 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

فست فود ایرانویچ کرمان (رستوران های زنجیره ای ایرانویچ)

آدرس: ایران - کرمان - کرمان میدان کوثر، ابتدای بلوار نصر
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:613 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بازدید از بازار تاریخی و زیبای شهر کرمان، برای همه مسافران و توریست‌ها جالبه و بعد از کلی گشت وگذار در این فضای سنتی و تاریخی، چند دقیقه‌ای استراحت و نوش‌جان کردن یک وعده غذای ایرانی، خالی از لطف نیست و می‌تونین برای این کار به "رستوران سنتی وکیل" که یکی از بهترین رستوران‌های شهر کرمان هم هست، برین و دلی از عزا در بیارین.
این رستوران و سفره‌خانه سنتی در حمام قدیمی این بازار قرار گرفته و انواع غذاهای اصیل ایرانی مثل دیزی و ... رو در کنار چای و قلیان ارائه می‌کنه و شما می‌تونین از نوش‌جان کردن غذا در فضای نوستالژیک اینجا، لذت ببرین.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:657 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


کرمان، یکی از کلان شهرها و مرکز پهناورترین استان ایران، یعنی استان کرمان، در جنوب شرقی ایرانه. این شهر در دوره زندیه یکی از پایتخت‌های ایران بوده و امروزه هم، مرکز صنعتی، سیاسی، فرهنگی و علمی جنوب شرق کشوره. از نظر جغرافیایی، بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته. از نظر آب و هوایی، چون تو منطقه کویری قرار گرفته، شب‌های بسیار خنک و روزهای نسبتا گرمی داره، و به طوره کلی می‌شه گفت، تابستونای خیلی گرم و زمستونای معتدل و خنک داره. شهر کرمان جاذبه های تاریخی بسیار زیادی داره، کههمین باعث شده که کرمان جزو 5 شهر تاریخی ایران به حساب بیاد. متاسفانه این شهر به سبب حادثه تلخی که توسط آقا محمد خان قاجار انجام گرفت و دستور داد کل مردم شهر رو کور کنند، لقب شهر کوران رو هم به دوش می‌کشه.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:564 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
کرمان، دیاری است با مردمان بی‌آلایش و خونگرم که مهربانی را همچون خاک در زیرپای دیگران می‌ریزند تا اثبات کنند از دیار کریمانند.

این استان که 180 کیلومتر مربع از ضلع جنوب‌شرق ایران را اشغال کرده است، از قدیم تا به امروز با وجه تسمیه‌های گوناگونی همچون هفتواد و کارمانیا، ژرمانیا، کرمانیا، کریمان، بوتیا و کرمان خوانده می‌شده است و برخی نیز آن را گواشیر خوانده‌اند. برخی کرمان را ترکیب دو واژه «کار» و «مان» می‌دانند که کار به معنی جنگ و مان به معنی محلی است که در آن قالی می‌بافند ولی در کنار هم به معنای جایگاه دلاوران است.

برخی جغرافیدانان کرمان را ترکیبی از دو واژه، «کر» و «مان» دانسته‌اند که «کر» به معنای کوه و «مان» پسوند مکان و جایگاه است.

قدمت این شهر به قدمت تاریخ است. چرا که اردشیر اول بنیانگذار سلسله ساسانی را بانی کرمان در قرن سوم می‌دانند. در اسناد تاریخی با نام‌های کرمانیا، ژرمانیا به کرمان اشاره شده است که به معنای شجاعت و جنگاوری است.

کرمان در طول تاریخ کمتر روی آسایش را به خود دیده است، از قرن هفتم تا عصر قاجار آل بویه، سلجوقیان، ترکمن‌ها و مغول‌ها هر کدام در برهه‌ای از تاریخ برکرمان حکومت رانده‌اند. در مصر صوفیه و در دوران گنجعلیخان کرمان، روی آبادانی به خود دید و در طول یکصد سال اخیر به امنیت و آرامش مطلوبی دست یافته است.

این استان یکی از پهناورترین استان‌های ایران به شمار می‌رود که بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شامل 11 شهرستان و هفت شهر و 31 بخش است که از جمله شهرستان‌های اصلی آن می‌توان به بافت، سیرجان، بردسیر، بم، جیرفت، رفسنجان، زرند، شهربابک، کوهبنان، کهنوج، عنبرآباد، راور، منوجان و کرمان اشاره کرد.

* ویژگی‌های طبیعی

استان کرمان از بعد زمین‌شناسی دنباله رشته‌ کوه‌های مرکزی ایران است که از چین خوردگی‌های آتش‌نشانی آذربایجان‌ آغاز می‌شود تا بلوچستان امتداد می‌یابد.

آب و هوای کرمان به دلیل شرایط ویژه اقلیمی در خور توجه است. نواحی شمالی، شمال‌غرب و مرکزی این استان آب و هوایی خشک دارد و در جنوب و جنوب‌شرق هوا گرم و مرطوب است.

در استان کرمان میزان بارندگی در مناطقی چون زماشیر و شهداد 30 تا 60 میلی‌متر و در کوه‌های ده‌بکری و جبال بارز بین 250 تا 450 میلی‌متر است که گویای وجود مناطق اکولوژیک متفاوت در این استان است. شهداد کرمان واقع در کویر لوت از قطب‌های تأمین فرآورده‌های مرکبات در ایران است و باغ‌های پسته رفسنجان، نخلستان‌های بم و موزستان‌های جیرفت همه از کشتگاه‌های بزرگ ایران به شمار می‌آیند.مس سرچشمه و مناطق آزاد سیرجان و بم و شهرکرمان هم از مناطق صنعتی این استانند.

جیرفت را نیز به دلیل آب و هوای گرمسیری و آب فراوانش هندوستان ایران نامیده‌اند. در حقیقت جیرفت در زیر کوه‌های بلند جبال بارز قرار گرفته است.

* آثار تاریخی کرمان

این استان کهن آثار تاریخی بسیاری را در خود جا داده است که از آن میان می‌توان به آثار ذیل اشاره کرد.

«گنبد جبلیّه»: این بنا در منتهی الیه شرق کرمان واقع است. گنبد جبلیه به شکل هشت‌ضلعی و تماماً از سنگ است که در هشت طرف آن هشت در به عرض دو متر به چشم می‌خورد و البته فقط یکی از درهای آن باز و قابل تردد است.

قدمت این گنبد به پیش از اسلام می‌رسد. در داخل گنبد گچبری‌ها و تزئیناتی وجود داشته که قسمت بالای آن ریخته است.

«مجموعه گنجعلیخان»: این مجموعه از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر کرمان به شمار می‌آید و شامل میدان، مسجد، حمام، بازار، سرا و بناهای دیگر است که در دوران حکومت گنجعلیخان از سرداران سلحشور دربار صفویه ساخته شده است.

«حمام گنجعلیخان»: یکی از مهمترین بناهای این مجموعه است که در وسط بازار بزرگ کرمان واقع شده است. این حمام اثری شگفت‌انگیز با کاشیکاری‌ها و گچبری‌های زیبا، تلفیقی از هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون است. این حمام که معمار آن سلطان‌ محمدمعمار یزدی است. نقاشی‌ها، گچبری‌های بسیار زیبا همراه با تزئینات سنگی بسیار ظریف دارد.

بخش‌های مختلف حمام شامل سردر، دالان ورودی، رختکن، خزینه، چال حوض و بخش خصوصی است که مجسمه‌هایی توسط استاد میربابایی و نشان تانیک، تحت نظر استادان دانشکده هنر دانشگاه تهران، طراحی و در قسمت‌های مختلف آن قرار گرفته است تا ترسیم‌کننده فضاهای آن زمان باشد.

«میدان گنجعلیخان»: از دیگر آثار مجموعه گنجعلیخان است. این میدان در حاشیه بازار بزرگ واقع است.

در یک ضلع آن بازار واقع شده و در ضلع دیگرش سرای گنجعلیخان قرار دارد. وجود حمام، آب‌انبار و ضرابخانه‌ و همجواری با بازارها و چهارسوق، این مجموعه به هم تنیده را کامل کرده است. طاقنماهای آجری و کاشیکاری‌ و فضای سبز و حوض آب و بقیه آثار دیدنی آن، بر زیبایی میدان گنجعلیخان افزوده است.

«مسجد گنجعلیخان»: این مسجد در ضلع شرقی و در جوار سرای گنجعلیخان واقع است. ورودی آن دارای طاقنماهایی با تزئینات گچبری طرح گره است که بیننده را به خود جلب می‌کند. تمام سطح گنبد این مسجد با مقرنس‌کاری و تزئینات مرسوم به دوره صفویه زینت یافته است.

«سرای گنجعلیخان»: در ضلع شرقی میدان گنجعلیخان واقع است و در محور آن، سر در بلند و زیبایی به چشم می‌خورد. این سرا، دو طبقه است که در طبقه زیرین دکان‌ها و در طبقه بالای آن حجره‌های تجار ساخته شده است. طرح‌های

نقاشی سرا مرسوم عصر صفویه و تحت تأثیر نقاشی‌های چین و مغول است. این سرا چهار ایوان دارد که سرا را، به بازارهای اختیاری و نمدمالی متصل می‌کند.

«بازار گنجعلیخان»: این بازار خط مستقیمی است که در دو سوی آن، دو دروازه ورودی و خروجی شهر یعنی دروازه ارگ و دروازه مسجد وکیل قرار دارد.در طول این بازار کاروانسراها، سراها و تیمچه‌ها در دو راستای عمود بر هم جای گرفته‌اند. بازار مسگری نیز در امتداد بازار کلاه‌مالی در ضلع شمالی و شرق میدان گنجعلیخان واقع است که عناصری مانند ضرابخانه و آب‌انبار در‌آن قرار گرفته‌اند. معماری این فضا در نوع خود کم‌نظیر است.

«قلعه‌دختر»: این قلعه که نام دیگر آن قلعه کوه بوده و برفراز صخره‌ای از سنگ واقع شده است علاوه بر جنبه‌های نظامی و هنری نیز دارد. این قلعه با آتشکده ناهید، بر فراز تپه‌های مرتفع شرق شهر کرمان قرار دارد و از پیش از ورود اسلام به یادگار مانده است. مصالح آن فقط خشت خام و گل رس است، که یادآور پرستش آناهیتای باستانی، ایزد بانوی آب و باروی است.

* باغ شاهزاده:

قدمت این باغ که در چهار کیلومتری شهر ماهان در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده است، به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد و به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم وقت کرمان طی 11 سال ساخته شده است.

* آتشکده و موزه زرتشتیان کرمان:

این معبد در خیابان زریسف قرار دارد و آخرین آتشکده کرمان به شمار می‌رود. این محل پیش از این خانه جهانگیر اشیدری بوده که با تغییرات به صورت آتشکده در آمده است. بر اساس نظر موبدان زرتشتی، آتش موجود در این آتشکده همان آتش چندهزار ساله‌ای است که از هند به آتشکده محله شهر و از آنجا به این آتشکده، به روز سروش از ماه شهریور 3652 یزدگردی انتقال یافته است.

در حال حاضر این آتشکده موزه زرتشتیان را نیز در خود جای داده است.

* آرامگاه مشتاق علی‌شاه:

گنبد مشتاقیه کرمان که به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوره قاجاریه است. این محوطه ابتدا، مزار میرزا حسین خان جد اعلای سادات معروف به میر حسین کرمانی بود. بعد از قتل مشتاق و دفن او و یار همراهش «درویش جعفر»، در این مکان، به نام مشتاقیه معروف شد.

«یخدان مؤیدی»: این یخدان که از آثار دوره صفویه است در گذشته خارج از شهر قرار داشته ولی بر اثر توسعه شهری اینک در خیابان شهید کامیاب قرار گرفته است.

یخدان شامل مخزن، با پلان دایره شکل، حصار، استخر و چاله یخ است که گنبدی بر روی تمام این اجزا، ساخته شده است.حصار یخدان نسبتاً بلند و دوازده متر ارتفاع دارد. مصالح بنا خشت خام و ملات آن گل است. کاربرد یخدان در گذشته نگهداری یخ برای فصل تابستان بوده که قنات مؤیدی آب آن را تأمین کرده است.

«مدرسه ابراهیم خان»: این بنا در مرکز شهر کرمان قرار دارد و بانی آن مرحوم ابراهیم خان ظهیرالدوله جد خاندان ابراهیمی بوده است. این مدرسه که در داخل قیصر، نزدیک بازار و شمال بازار قدیم و میدان گنجعلیخان قرار دارد، سال‌ها مدرسه طلاب بوده و حجره‌ها در اطراف و چهار ضلع آن واقع است. این ساختمان شامل شاه‌نشین، محراب، ایوانچه و غرفه‌ها است. تزئینات نمای داخلی مدرسه کاشی هفت‌رنگ با نقش گل و بوته و گلدان و باغ، و نیز مقرنس‌کاری و گچبری است.در این مدرسه یکی از بلندترین بادگیرهای شهر کرمان قرار دارد. ایوان شرقی و برج ساعت این مدرسه کاشیکاری و چشم‌اندازی زیبا دارد. جلوی حجره‌های آن از سنگ ساخته شده و حوض بزرگی وسط حیاط آن قرار دارد. یک کتیبه نیز دارد که اثر شادرون صبای کاشانی شاعر مشهور است و بر روی دیوار مدرسه نصب شده است. کوبه در مدرسه نیز از شاهکارهای هنر فلزکاری عصر قاجار است.

«مسجد ملک»: این مسجد که در بافت قدیم شهر کرمان واقع شده است، با شبستان‌های متعدد و صحن وسیع جاذبه‌ تاریخی خود را حفظ کرده است.

این مسجد که از بناهای عهد سلجوقی است از مساجد چهار ایوانی و یکی از بزرگترین مساجد کرمان به شمار می‌آید.

بنای این مسجد را به تورانشاه نسبت می‌دهند که قسمت اصلی آن در زمان وکیل‌الملک بازسازی شده است. برج آجری و سه محراب گچبری شده آن نیز حکایت از قدمت این مسجد دارد.

«مجموعه حاج‌آقا علی»:

این مجموعه که از آثار دوره قاجاریه است شامل مسجد چهلستون یا مسجد حاج آقاعلی، بازار حاج آقا علی، آب‌انبار حاج آقا علی، بازار مظفری و مسجد جامع مظفری و سرای گلشن می‌شود.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:792 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon