Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی خوی جاهای دیدنی خوی مراکز تفریحی و گردشگری خوی هتل های خوی راهنمای سفر به خوی نقشه گردشگری خوی
مـــــــــنو
کلید واژه ها

قريس يكي از دهات تابعه بخش فيورق شهرستان خوي مي باشد كه در 35 كيلومتري جاده آسفالته خوي فيورق ـ چالدران در مجاروت روستايي به همين نام ، در منطقه كوهستاني و سرسبز با آب و هوايي معتدل قرار گرفته است . كليساي قريس با توجه به نحوه كارگذاري سنگ ها و استفاده از ملات ضخيم و نيز فرم پلان و نحوه تراش سنگها و ستون‌هاي استفاده شده در آن همانند ساير بناهاي منظم مذهبي منطقه مخصوصاً مشابهت فرم ساختمان به كاروانسراي قورديك كه در 5 كيلومتري همين بنا قرار دارد در دوره ايلخانيان ساخته شده است . محراب كليسا بفرم نيم بيضي است و در ساختمان داخلي كليسا 7 نورگير براي هدايت نور از بيرون به داخل كليسا تعبيه شده است ، يك سنگاب شكسته نيز در جلوي ورودي كليسا بجشم مي خورد كه محل جمع آوري آب چشمه مي باشد .
قسمت بهشت و جهنم طرفين محراب كليسا در مقايسه با ساير كليساهاي موجود در منطقه بصورت منحصر بفرد مي باشد . يعني تنها كليسايي است كه بهشت و جهنم آن در دو طبقه احداث شده ولي قسمت فوقاني آن بوسيله راهروهايي كم عرض با پله هايي به ارتفاع 25 سانتي متر از داخل محراب به بخش بالايي بهشت و جهنم عبور داده شده است . از جمله دخل و تصرفات انجام شده در بناي كليسا كه ضمن انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و مرمتي در كليسا بچشم مي‌خورد يك مورد حفاري غيرمجاز در جلوي محراب كليسا و همچنين تخريب سنگهاي ساختمان كليسا توسط مردم محل بوده است .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:418 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

شماره ثبت : 3380
موقعيت : روستاي فنايي
اين كليسا در شهرستان خوي در روستاي فنايي از توابع بخش قره سو قرار دارد . اين كليسا ( بنا ) توسط هيات ايتاليايي در رديف آثار متعلق به قرن 18 ميلادي معرفي شده است . بنا پلان مستطيل شكل دارد و عوامل تزئيني آن در داخل بنا قرار دارد و شامل گچ بريهاي زيبا و نقاشيهاي اسليمي در اطراف مي باشد و هيچگونه دخل و تصرف جديدي در آن ايجاد نشده است و از معدود كليساهايي است كه بصورت دست نخورده باقي مانده است .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:445 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دروازه سنگي خوي از نمونه هاي باقي مانده دروازه حصار تدافعي در جنوب شرقي شهر خوي مي باشد كه جهت حفاظت شهر از تهاجم دشمن و كنترل عبور و مرور ساخته شده است . به علت گسترش شهر اين بناي تاريخي در بافت جديد شهر قرار گرفته و قسمت شمالي آن متصل به بازار قديمي خوي قرار دارد .
بعضي از مورخين اين اثر را بدوره ايلخانيان نسبت مي دهند و امكان دارد در زمان عمران و آباداني خوي توسط ايلخانيان ، اين دروازه نيز ساخته شده باشد . ولي منابع ديگري دروازه را مربوط به دوره قاجار مي‌دانند ، انتساب دوم با توجه به سبك معماري و مقايسه با آثار باقي مانده قاجاريه در تبريز و خود شهر خوي معقول بنظر مي‌رسد . و از طرفي نيز با توجه به سردر باقي مانده اين بنا مربوط به دوره ايلخاني دانسته مي شود .
اين بنا از حيث جنس ساختمان با دو نوع مصالح مقاومت ساخته شده است . ضلع شمالي آن كه در امتداد بازار قديمي خوي قرار دارد با آجر ساخته شده ولي سمت جنوبي بنا از سنگهاي تراش خاكستري و سياه مي باشد كه بصورت تركيبات موزون و هماهنگ نماسازي شده است . اين بنا در حال حاضر مورد استفاده قرار نمي گيرد و تنها بعنوان يك اثر تاريخي مورد بازديد مي باشد .
تزئينات دروازه ساده مي باشد بطوريكه در زير قوس سنگي قسمت جنوبي در طرفين بازار نقش دو شير بصورت بي تحرك و ساده حجاري شده است .
تپه گوهران ؛
اين تپه در شرق روستاي گوهران بين زمينه هاي زراعي واقع شده است . شايد كهن ترين آثار باقيمانده از ساكنان قديم دشت خوي « كول تپه ها » با شد كه تا پنجاه سال پيش دو تپه در خوي در كنار روستاهاي گوهران و تازه كند ديده مي‌شود كه كول تپه يعني تپه خاكستر ناميده مي‌شوند .
كول يا گول در زبان پهلوي به معني آتش بوده و تعبيرات گلخن و گر گرفتن آتش در زبان فارسي از اين واژه پهلوي به جاي مانده است ، بعضي محققان حدس زده اند كه اين تپه ها بازمانده از خاكستر هيزم هايي است كه در آتشكده مي سوخت چرا كه در ديگر جاهاي ايران در نزديك آتشكده هاي بزرگ معروف چنين تپه هايي نيست . آنچه از تپه فعلي گوهران باقي است هم لايه هاي سوخته و هم آثار معماري خشتي و گلي است كه در اكثر نقاط تپه به وضوح مشاهده مي گردد و همچنين از تعدد سفالها كه به احتمال قوي مربوط به دوره هاي ماد و هخامنشي است ، به صراحت مي توان اظهار كرد كه اين تپه هاي منحصر بفرد در ايران است .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:403 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

مناره شمس‌تبريزي يا شمس دنبلي برج زيبايي است كه در گذشته در وسط باغ مشجري در گوشه شمال‌غربي شهر خوي قرار گرفته بود . امروزه اين مناره در ميان ساخت و سازهاي جديد شهري در محله شمس‌تبريزي شهر خوي قرار گرفته است . طايفه دنبلي يكي از ايلات كرد غرب كشور بوده كه از قرن چهارم تا سيزدهم هجري نفوذ و اقتدار زيادي در دستگاههاي حكومتي داشته‌اند و در زمان صفويه تا اوايل سلطنت قاجار شهر خوي مركز حكمراني دنبليان گرديد . بعضي از مورخين ساختمان مناره شمس تبريزي را به امير جعفر دنبلي ملقب به شمس الملك متوفي به سال 555 هجري قمري كه يكي از مشاهير اين سلسله است نسبت مي دهند ولي اين انتساب مورد ترديد مي باشد . برخي ديگر آن را كاخ زمستاني شاه اسماعيل صفوي مي دانند . اعتقاد دارند تزئينات مناره كه با شاخ بز كوهي انجام گرفته است حاصل يك روز شكار اين پادشاه مي‌باشد . اين بنا مربوط به قرن دهم هجري مي باشد . كه برج استوانه‌اي شكل مي باشد كه حدود 12 متر ارتفاع دارد . اين بنا بصورت مجوف بوده و پلكان مارپيچي از ورودي مناره كه در قسمت تحتاني پايين آن قرار دارد به انتهاي مناره منتهي مي شود . پي و حدود 5 سانتي متر از نماي قسمت تحتاني با سنگ ساخته شده و از اين قسمت به بعد تمام مناره از آجر مي باشد . نماي آجر مناره بصورت منظم با كله و شاخ بز كوهي بصورت بي نظيري تزئين گشته است .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:389 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

اين مقبره در خيابان طالقاني روبروي ضلع غربي بازار قديمي خوي و در داخل بافت قديمي شهر قرار دارد اين بنا داراي سه در ورودي يكي از داخل كوچه اي كه مقبره در آن واقع است و دو تاي ديگر مشرف به خيابان طالقاني مي باشد و مناره رفيعي است از آجر و يك گنبد كوتاه با روپوش فلوني .
اين مقبره شبستاني دارد كه پنجره‌هاي آن مشرف به حياط مقبره است و در كنار آن اتاقي است كه سقف آن داراي گنبدي مي باشد كه در زير گنبد ضريح وجود دارد و محوطه آن آيينه‌كاري شده كه فعلاً اين آينه‌ها كدر شده‌اند و زيبايي آن به چشم نمي‌خورد. ديوارهاي اتاق اصلي در قسمت زيرين با كاشي‌هاي رنگارنگ پوشيده شده و در پيشاني پنجره‌اي شرف به خيابان دارد و در حياط كتيبه‌هايي از آيات قرآن و نقوش شير و خورشيد با كاشي‌هاي الوان جلب توجه مي‌كند، يك اتاق ديگري نيز در ضلع جنوبي وجود دارد كه در آن فرزندان و اقوام آل يعقوب مدفون شده‌اند. در داخل مقبره سنگي بر ديوار وجود دارد كه مردم بنا به اعتقاداتي كه دارند نيت مي‌كنند و مهر به آن مي‌چسبانند، اگر مهر به سنگ چسبيد حاجت آنها برآورده مي‌شود.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:365 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شماره ثبت : 128
موقعيت : مابين خيابن طالقاني و امام
بازار قديمي شهرستان خوي در ضلع شرقي شهر حد فاصل خيابان هاي انقلاب ، طالقاني و كوچه و باغ خانه قرار گرفته است . بازار قديمي خوي مربوط به زمان صفويه به بعد مي باشد ، اما شالوده اصلي بازار خوي به زمان زنديه و قاجار مي رسد . چون پادشاهان صفويه بخاطر نزديكي به مرز عثماني و كنترل ايلات و عشاير مرزنشين توجه زيادي به اين شهر نموده اند و گاهي از آن بعنوان پايتخت تابستاني استفاده مي نموده اند .
در زمان حكومت زنديه و قاجار نيز بخش هاي مختلفي به بازار خوي افزوده شد . در حال حاضر اين بازار از چند راسته بازار سرپوشيده و سراها و چهارسوقها تشكيل شده است . مصالح بكار رفته در ساختمان بازار خوي عموماً از آجر با ملات گچ و خاك منظور شده وتمام كار توام با سادگي و در بعضي قسمت ها با نماي سنگي در چهار سوقها روبرو مي شويم . همچنين در قسمت پي نيز از سنگ استفاده شده است . اين بازار شامل مجموعه آثار مختلفي از جمله سراي ميرهاشم ، سراي خان ، مسجد حاجي بابا ، دروازه سنگي و ... است . اين بازار بعلت حوادث طبيعي مثل زلزله صدمات زيادي ديده است . چنانچه در حال حاضر بازار خوي از زمان زنديه به بعد مخصوصاً بيشتر قسمتهاي آن بدستور عباس ميرزاي قاجار ساخته شده و آثار اهك روي گرمابه محمد بيگ يادآور تزئينات گرمابه وكيل در شيراز مي باشد .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:517 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

در دو كيلومتري جنوب شرقي شهرستان خوي بر روي يكي از شعبات رودخانه قطور و در چهل متري سمت چپ جاده آسفالته خوي ـ سلماس احداث شده است . در حال حاضر از أين پل استفاده نمي شود . و عبور و مرور از روي پل جديدي كه احداث شده انجام مي گيرد .
با توجه به مدارك تاريخي اين پل از آثار « احمد خان دنبلي » يكي از بزرگان خوي بوده كه بين سالهاي 1170 ـ 1200 هجري قمري ساخته شده است و مربوط به دوره زنديه مي شود . معماري پل داراي هفت دهانه بزرگ مي باشد و در بين دهانه هاي بزرگ روبروي پايه هاي سنگي بصورت منظم 7 طاقنماي تزئيني تعبيه شده است كه با ساختمان اصلي بنا هماهنگي خاصي دارد . طول پل 60 متر و عرض آن 70/8 و ارتفاع پل از پايه 5/6 متر مي باشد .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:465 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

شماره ثبت : 3279
موقعيت : خيابان طالقاني
خانه يوسفي در جبهه شمالي شهر خوي و در جناح غربي خيابان طالقاني كوچه شهرباني سابق قرار گرفته است . با توجه به فرم معماري و نوع تزئينات و مصالح بكار رفته و مقايسه آن با ديگر ابنيه تاريخي خوي قدمت اين مجموعه به اواخر دوره قاجاريه مي‌رسد . ورودي اين بنا از كوچه (جبهه شرقي ) به حياط چهارگوش است كه با گل و درخت و حوضچه نسبتاً بزرگي همراه با موزائيك كاري زيبايي آرايش يافته است . در اضلاع شمالي و غربي حياط دو واحد كه از نظر فرم ، تزئينات ، مصالح و دوره با هم اختلاف دارند ، احداث شده است . تنها در ضلع شرقي و جنوبي حصار محيطي با آجر و خشت با ارتفاع بلند ديده مي شود . واحد معماري كه در ضلع غربي است هسته مركزي را تشكيل مي دهد بصورت دو طبقه ساخته شده است . طبقه همكف را يك تالار و دوراهرو كم ارتفاع با آجر انتخاب شده ولي طبقه دوم با آجر و خشت شامل يك شاه نشين و دو اتاق كوچك بصورت قرينه در طرفين فضاسازي شده است . واحد معماري ضلع شمالي بصورت يك طبقه با گچ و خشت و آجر و اتاقهاي تو در تو دو جداره اي كه بين آنها فضاهاي خالي براي مقاومت در برابر زلزله در نظر گرفته شده ، قرار دارد . ساختمان مذكور جهت واحد مسكوني ساخته شده و از خصوصيات بارز آن تناسبات معمول معماري ، فضاسازي با نيازهاي مردم و هماهنگي بازندگي روزمره كه باعث شده اين نوع بافتها بادوام تر و مردم وارتر به نظر بيايند .
پيشاني بنا همراه تاج شيرواني شكل آرايش و جلب توجه مي كند ، آجرهاي حواشي روشنايي ها در نماي خارجي با اندود گچ و گچبريهايي نقاشي شده اند و جبهه داخلي با ارسي ها و شيشه هاي رنگي و تك مناظر طبيعي و انساني و گچ بريهاي ساده شيشه اي ، شومينه هاي تزئيني با رنگ روغن داراي ارزش هنري است . نماي خارجي واحد ضلع شمالي با گچ بريهاي دايره اي و هلالي به صورت گل و بوته اي در بالاي روشنايي ها و پيشاني ، با ستون نماهاي نيم برجسته طراحي و آذين بندي شده اند . چون اين بنا در طول سالهاي طولاني همواره بعنوان محل سكونت مورد استفاده قرار گرفته است ، بارها و بارها مورد تعمير و بازسازي بوده است اين تعميرات شامل تعميرات داخلي و خارجي در بناست . چون اين بنا تحت مالكيت خصوصي است ، بنابراين تعميرات انجام شده تحت نظارت ميراث فرهنگي نبوده است و كارهايي كاملاً سليقه اي و شخصي مي باشد .
از ديگر خانه هاي قابل ذكر كه در زمره خانه هاي شاخص و باستاني شهر خوي مي باشند مي توان به خانه هاي قرباني ، سردار ، سيواني ، هاشمي ، سربخشي ، شفيعي ( كلاً تخريب شده ) ، ميرهاشم ، آيت اللهي ، قاسمي ، ابراري اشاره نمود كه اكثراً متعلق به دوران قاجار مي باشند .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:613 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

خانه كبيري در بخش مركزي قسمت قديمي شهرستان خوي در ضلع شمالي كوچه امير قرار گرفته و از سه طرف مشرف به كوچه مي باشد ( ساختمان با محوطه بصورت سه نبش احداث گرديده ) و داراي دو درب ورودي مي باشد كه يكي از ضلع غربي به محوطه بنا كه كف محوطه نسبت به كوچه حدود 7 سانتي متر پايين تر قرار گرفته است و ديگري از ضلع شمالي بداخل ساختمان مي باشد . در قسمت جلو ساختمان حوض نسبتاً كوچكي با عمق حدود 50 سانتيمتر قرار گرفته و در قسمت جنوبي محوطه ساختمان مخروبه اي كه آوارهاي پشت بام بداخل ريزش كرده مشاهده مي گردد ، در ضمن با ديگر خانه قديمي شهرستان خوي آقاي دكتر قرباني فاصله چنداني ندارد . با توجه به مدارك موجود و فرم معماري مي توان اظهار داشت كه احداث اين بنا متعلق به اواخر دوره قاجاريه مي باشد و در وسط نقاشي رسم شده در سالن طبقه اول تاريخ 1382 ذكر شده است كه احتمالاً قمري مي باشد و مربوط به 41 سال قبل مي شود . (سال 1381 هـ . ش ) ساختمان كبيري در قسمت مركزي ( سالن طبقه همكف و سالن طبقه اول ) بصورت دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام و در داخل با اندود گچ كاري ، گچ بري و نقاشي و از بيرون با اندود كاهگل احداث گرديده است . قسمت خارجي ساختمان بصورت خيلي ساده با اندود كاهگل پوشانيده شده و نماي مشرف به محوطه بنا با آجركاري و گچ كاري خيلي ساده احداث گرديده است . قسمت داخلي ساختمان در طبقه همكف كلاً فاقد هر گونه تزئينات ميباشد فقط در قسمت مركزي گچبريهاي خيلي ساده در سقف ديده مي شود .
به هر صورت تنها قسمت ارزشمند اين بنا سالن طبقه اول مي باشد و بقيه قسمت ها فاقد هر گونه ارزش معماري و هنري مي باشد . ساختمان كبيري تا چند سال پيش محل سكونت مالك بود ، ولي در حال حاضر بيم خرابي كل بنا در آينده نزديك مي رود .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:422 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

موقعيت : خيابان طالقاني
مسجد شيخ در خيابان طالقاني شهرستان خوي ، جنب مقبره آل يعقوب واقع شده و در نزديكترين مسجد قديمي در اتصال با بازار قديمي خوي مي باشد و با توجه به معماري تاريخ ساخت بنا به دوره قاجار مي رسد . پلان مسجد مستطيل شكل مي باشد . شبستان مسجد داراي ستونهاي سنگي و گنبدهاي پوششي مي باشد . مصالح عمده بكار رفته در اين بنا آجر چهارگوش در بدنه و سنگ لاشه در قسمت پي مي‌باشد كه با ملات گچ كار شده‌اند. و طاق‌هاي داخلي و طاق نماهاي خارجي از نوع جناغي مي‌باشد.
از دخل و تصرفات انجام شده در مسجد مي توان به نماسازي در بنا با مصالح جديد كه ناهمگون با مصالح قديمي است و سيماي بنا را بهم زده است نام برد . همچنين تعويض درها و پنجره ها به منظور مرمت ( استفاده از درها و پنجره هاي آهني در بنا ) از جمله ديگر تصرفات مشهود در بنا مي باشد .
از ديگر مساجد قديمي و تاريخي خوي مي توان به مساجد داش آغليان ( خيابان شهيد صمد زاده متعلق به قاجار ) ، چورس ( خيابان مهدي ، ضلع شمالي دروازه سنگي متعلق به قاجار و صفويه ) ، ديزج ديز ( قاجاريه ) ، ملا احد ( قاجار ) و ذهبيه اشاره نمود كه وجود چنين مساجد تاريخي و زيبايي در اين شهر ، خوي را از ديگر شهرستان هاي استان متمايز مي كند همچنين در اين شهر باستاني امازاده هايي منجمله امامزاده سيد يعقوب ، امازاده محله كهنه ( سيد بهلول ) و امامزاده حنيفه ساخته شده اند كه اكثراً متعلق به دوره قاجاريه مي باشند .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:439 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

مسجد ملاحسن در ضلع جنوبي خيابان انقلاب شهرستان خوي و تقريباً روبروي مسجد قديمي سيدالشهداء قرار گرفته است . يكي از وروديهاي مسجد بطرف خيابان ديگري بداخل بازار قديمي خوي باز مي شود . اين بناي تاريخي دربافت قديمي خوي واقع و اطراف آن مغازه ها و راسته بازار واقع شده است .
مسجد در سال 1396 هجري قمري توسط حاج آقا حسن فرزند ملاحسن امام جمعه خوي در زمان قاجاريه ساخته شده است . ورودي اصلي مسجد از خيابان مذكور منشعب و با يك هشتي ورودي به شبستان را پيدا مي كند . سالن اصلي شبستان با سه فرش انداز و دو رديف ستون سنگي و به فرم هشت ضلعي مي باشد . در آجر چيني كاسه گنبدها با طرحهاي رسمي بندي جالبي كه از بهترين شيوه هاي آجرچيني معماري ايراني تبعيت نموده ، كار شده است . مسجد تا ارتفاع حدود 80 سانتي متر با سنگ و بقيه با آجر ساخته شده است . ستونهاي سنگي و چفت و وصل آنها بوسيله اتصالهاي سربي انجام گرفته شده است . در ضلع شرقي ورودي مسجد مناره آجري نسبتاً مرتفعي قرار گرفته كه مؤذنه آن داراي شش طاق نما با پنجره مي باشد .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:491 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

مسجد حجتيه در خيابان شيخ مهدي و در ضلع شمال شرقي دروازه سنگي واقع شده و اين نشانگر آن است كه كاملاً با بافت بازار قديمي در ارتباط بوده است و داراي بافت هم فرم بازار مي باشد .
ازتاريخ دقيق ساخت مسجد اطلاع چنداني در دست نمي باشد ، ولي از لحاظ معماري آن مي توان به دوره قاجار استناد نمود و از نماي كلي مسجد چنين پيداست كه فضاي داخلي تغييري نسبت به ساخت اوليه نداشته است و فقط قسمت حياط و درب ورودي و منزل سرايدار به آن الحاق شده است . اين مسجد داراي پلان مربع شكل مي باشد و هشت گنبد به فرم لنبوه ( گردچين ) در اطراف و در مركز آن گنبد اصلي روپوش داراي كاربندي با آجر و نقاشي دارد و كاربندي نقاشي آن ، حول ستاره دوازده پر است كه خطوط داخل آن رنگ آميزي شده است . اين مسجد داراي چهارستون سنگي به فرم هشت ضلعي در وسط بنا بوده است . يعني هر يك از اظلاع چهارگنبد بر روي يك ستون سوار گرديده است . بناي فوق ، داراي كاربندي آجري زيبايي نيز در زير گنبدها مي باشد و در محراب زيباي آن دو رديف كتيبه از آيات قرآن كريم به خط زيباي ثلث در زمينه لاجوردي با رنگ سفيد به چشم مي‌خورد و اين محراب داراي سبك منبر چوبي عمومي مي باشد . مسجد حجتيه تك مناره مي باشد كه بافت آن همانند ساختمان مسجد از آجر پخته است و در ضلع شمال شرقي مسجد بنا گرديده است و داراي يك ورودي به پله هاي مارپيچ ( غلام گردشي ) از داخل مسجد مناره مي باشد ، ارتفاع مناره در حال حاضر 12 متر و قطر آن 3 متر مي باشد ، از قرار معلوم سر مناره ( سوزنه ) داراي معماري هم فرم برج بوده و ريزش كرده است ، در حال حاضر يك گنبد فلزي پايه دار بر روي آن كار گذاشته اند . اين مسجد به علت نزديكي به بازار اغلب مورد استفاده كسبه بازار است و و در آن نماز جماعت ، مجالس ترحيم و عزاداري به مناستهاي مختلف برپا مي گردد .
مسجد سيدالشهداء خوي :
مسجد سيدالشهداء در ضلع شمالي خيابان انقلاب خوي واقع است و ورودي آن از پياده روي همان خيابان منشعب مي شود كه كف آن حدود 60 سانتي متر از پياده رو پايين تر قرار دارد.
با توجه به فرم معماري بنا اين مسجد بنائيست مربوط به دوره قاجاريه . در سنگ نوشته اي كه داخل دالان ورودي قرار گرفته تاريخ احداث بنا را 1327 هجري قمري ذكر نموده است .
مسجد داراي حياط نسبتاً وسيعي مي‌باشد كه به غير از ساختمان فعلي شبستان مسجد كه در ضلع جنوبي و ساختمان فرمانداري و شهرداري در ضلع شمالي قرار گرفته است . بقيه قسمتهاي اطراف آن از جمله طريقه باغچه بندي و حوض وسط صحن نوسازي شده است . اين مسجد داراي شبستان مربع مستطيل شكل با جهت شرقي غربي مي باشد كه با دو نوع مصالح يعني تا ارتفاع حدود 60 سانتي متري با سنگ و از اين قسمت به بعد با آجر ساخته شده است . ستونهاي شبستان سنگي است و از نظر نظم و دقت كاربرد آجر بسيار جالب توجه مي باشد . يك طاق نما مربوط به دالان ورودي است و بقيه پنجرة شبستان مي‌باشد .
تزئينات مسجد ساده بوده و شامل تزئينات آجري در گنبدهاي پوششي و گوشواره اي و گنبد و كاربندي زير گنبدها مي باشد .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:455 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

شماره ثبت : 46 ـ 48
موقعيت : اول خيابان طالقاني ـ چهارراه مركزي خوي مسجد مطلب خان در مركز شهرستان خوي بفاصله حدوداً 30 متري بازار قديمي و دركنار خيابان طالقاني در مجاورت چند مسجد قديمي قرار گرفته است . از روي شواهد معماري زمان ساختمان اوليه مسجد منسوب بدوره ايلخاني بوده كه بر اثر انهدام بنا احتمالاً در اوايل قاجاريه مجدداً بر روي بقاياي اصلي و قبلي ساختمان جديدي ساخته شده است . تاريخ ساخت بنا 1255 هجري قمري است ، موسس آن حاج مطلب خان بوده كه ظاهراً زرگر مخصوص نايب السلطنه عباس ميرزا بوده و خطاب خان به او داده شده است . ايوان ورودي مسجد طاق بلندي به ارتفاع حدود 25 متر دارد . اين مسجد از يك شبستان بزرگ روباز با پلان مربع كه دور تا دور آن از حجرات دو طبقه و شاه نشينهاي رفيع و ايراني عظيم تشكيل شده است . تمام مصالح بكار رفته در بنا از روي پي از آجر انتخاب شده و جبهه بيروني مسجد فاقد هر نوع تزئيناتي مي باشد و قسمتهاي داخلي ايوان وطرفين ورودي آن در آجر چيني با پس و پيش نمودن آجرها فرم خاصي بدان داده اند . در طبقه بالا و در چهار گوشه شبستان فضاهايي با نرده هاي چوبي براي نشستن زنان تعبيه شده و دسترسي به اين فضاها از طريق پله هايي كه در چهارگوشه بنا وجود دارد تامين شده است . از اين مكان همانند ساير اماكن مقدسه براي عبادت و انجام فرايض ديني استفاده مي شده است . از نماي ضلع غربي مسجد تعداد زيادي مغازه احداث شده و در ضلع شمالي و غربي نيز تعدادي مغازه و سرويس بهداشتي و منازل مسكوني و در ضلع جنوبي پاساژي ساخته شده است كه مي توانند در امر ارائه خدمات و ايجاد امكانات رفاهي براي بازديد گردشگران مفيد واقع شوند
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:459 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شهر خوي مركز شهرستان خوي در استان آذربايجان غربي با پهنه اي حدود 30 كيلومتر مربع در شمال استان آذربايجان غربي واقع شده است . معني واژه خوي و ريشه اين نام و اينكه از چه زماني به اين شهر خوي گفته اند روشن نيست . محمد امين رياحي ، نويسنده كتاب تاريخ خوي بر اين باور است كه شايد واژه خوي با جزء آخر نام شهر « اولخو » كه 2700 سال پيش در همين جا قرار داشته يا با جزء آخر نام « ساردوري » دژي كه يكي از شاهان اورارتو به نام ساردوري در كنار شهر اولخو ساخته بوده است ، بي ارتباط نباشد . واژه خوي در زبان كردي و پهلوي به معني نمك است از آن جا كه كردان بازمانده مادها بوده و يا اين كه به گفته خودشان مادها از آنها هستند و تا كنون زبان باستاني خود را كه گونه اي از زبان پارسي باستان است حفظ كرده اند ، مي توان گفت كه ساكنان نخستين خوي از مادها بوده اند و اينان مسكن نخستين خود را به دليل وجود معادن نمك در اين ناحيه « خوي » ناميده اند . از آنجا كه شهر خوي در سرزمين نسبتاً پست قرار گرفته است . در اصطلاح محلي آن را « خودي چو خوري » مي نامند . كاربرد نام خوي در شعر فارسي ، از جمله در شعرهاي خاقاني شرواني ، لامعي گرگاني و ديگران ، نشان مي دهد كه بيان آن در سده هاي گذشته هم به صورت امروزي بوده است . شاعران با استفاده از اينكه اين واژه ( خوي ) به معني عرق هم هست و در پهلوي xvai بيان مي شده است مضمون هايي به صنعت ايهام پرداخته اند و ظهير خونجي شاعر سده 6 و 7 هجري قمري در يك رباعي ، اصل گل سرخ را از شهر خوي دانسته است .
گل را مبارك رخ و فرخنده پي است هر جا كه بود زينت آن جا ز وي است
گفتم : ز كدام شهري ، اي من خاكت گفتا : نشنيده اي كه اصلم ز خوي است
بنا به اظهار نظر ظهيري ، امروز نيز گل سرخ در شهر خوي و پيرامون آن فراوان است و حتي گونه هايي از آن در باغ هاي شهر ، به صورت خودرو بن و ريشه دارد و گل و گلاب خوي داراي امتياز و ويژه اي است . ماه خرداد را هم كه گلها شكفته مي شوند « گله ماه » مي نامند كه به صورت پهلوي « ماه گل » است و اين تعبير كهن نيز پيشينه بسيار بازار گل سرخ را در اين شهرستان مي دهد و همه اينها ادامه آبادي و فرهنگ را در شهر خوي در طي سدها مي رساند . اين شهر از قديم الايام داراي اهميت استراتژيك بوده است تا آنجا كه فتحعلي شاه قاجار با راهنمايي ژنرال گاردن ديوار استواري گرد آن ساخت . اين شهر يكي از شهرهاي كهن ايران است كه در دوران مادها و پيش از آنها وجود داشته است و در دوران هخامنشي ، اشكاني و ساساني نيز جز قلمرو آن ها بوده است . اين شهر در طي تاريخ كهن خود بارها توسط سرداران و پادشاهان مختلف از قبيل عتبه بن فرقد سلمي سردار اسلام و يوسف بن ابوالساج فتح شد . اين شهر به دليل جايگاه جغرافيايي و نظامي كه داشت ، از اهميت زيادي برخوردار بود . جنگ چالدران بين شاه اسماعيل و سلطان سليم در 920 هجري قمري در 70 كيلومتري شهر خوي در گرفت و همچنين در دوران حكومت بازماندگان نادرشاه افشار و زنديه ، امراي خاندان دنبلي مدتها در خوي حكومت كردند .
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:453 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خوی دومین شهر مهم استان آذربایجان غربی ایران است، شهرستان خوی در شمال غربی‌ترین نقطه ایران و آذربایجان در مرز کشور ترکیه واقع شده‌است؛ و اولین شهرستان با وسعتی بالغ بر ۵٬۵۴۸ کیلومتر مربع استان آذربایجان غربی می‌باشد؛ و جمعیت شهری بالغ بر ۲۰۰٬۹۵۸ نفر دومین شهر این استان از نظر جمعیت است؛ و همچنین اولین شهرستان از نظر دارا بودن مسلمان شیعه در آذربایجان غربی و هجدهمین شهر فرهنگی تاریخی ایران است. درسال ۱۳۸۹ شهرستان خوی از فرمانداری به فرمانداری ویژه ارتقاء یافت.

خوی از تهران ۷۸۰ و از تبریز ۱۶۵ کیلومتر بوده و با وجود قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم نزدیک‌ترین شهر به دروازه اروپا (ترکیه) که مسافت آن با شهر وان در کشور ترکیه از طریق پایانه مرز رازی ۱۲۰ کیلومتر بمدت ۲ ساعت است. زبان رایج در میان مردم خوی ترکی آذربایجانی است. خوی نیز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آذربایجانی ایران به شمار می‌رود.

خوی یکی از کهن‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران و کانون بسیاری از حوادث تاریخی بوده است.[۳] خوی به‌دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم و جاده تجارتی شرق و غرب، مورد بازدید بسیاری از جهانگردان و ایرانشناسان واقع شده‌است. توضیح اینکه جاده ابریشم در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غربی خوی در جاده چالدران بالاتر از(قوردیک قفه سی) رد می‌شد که در زبان محلی به این جاده ابریشم (دوه اوچان) (محل پرواز کردن شتر) می‌گفتند. چرا که بعلت سرازیری شدید این جاده شتران با مال التجاره با سرعت زیاد حرکت نموده چنان‌که گویی پرواز می‌کردند. از منابع تاریخی و سفرنامه‌ها از جمله سفرنامه ناصرخسرو مطالب قابل توجهی دربارهٔ خوی بدست می‌آید. زبان رایج در میان مردم خوی ترکی آذربایجانی است.

این شهر از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آذربایجانی ایران به شمار می‌رود.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:424 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon