Icon
Moscow
Moscow
Moscow لوگو
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی مسکو جاهای دیدنی مسکو مراکز تفریحی و گردشگری مسکو هتل های مسکو راهنمای سفر به مسکو نقشه گردشگری مسکو
مـــــــــنو
برای حدود ۸ قرن مسکو تحت هجوم مهاجمان بوده است. از زمان مغولان تا ناپلئون و هیتلر. گروه مغولان جزو اولین گروه این مهاجمان بودند که منجر به بیش از دو قرن تسلط مغولان و شکست شاهزاده ایوان بزرگ شد. شاهزاده ایوان بود که قلعه ی کرملین در مسکو را احداث کرد. او در سال ۱۴۸۰ معمارانی از ایتالیا را برای طراحی این قلعه دعوت کرد.مسكو پايتخت روسيه در ناحيه مركزي بخش اروپايي كشور واقع شده و تاريخ بناي آن به سال ۱۱۴۷ ميلادي مي‎رسد. مساحت مسكو در قرن ۱۴ خيلي كم بود و فقط شامل كرملين و منطقه كيتاي گورود امروزي بود. اولين كليساهاي سنگي در محوطه كرملين ساخته شدند. بنا به دستور تزار ايوان كاليتا در سال ۱۳۴0ديوار دفاعي كرملين از تنه‎هاي بسيار كلفت درخت بلوط ساخته شد كه داراي برج‎هاي ديدباني هم بود. حلقه‎اي از صومعه‎ها و كليساها كرملين را احاطه كرده بود.

مسكو در طي قرن‎ها سمبل روسيه بود و توانست قلب روسيه شود ( در قرن ۱۵ مسكو براي اولين بار پايتخت شد و توسعه اين شهر با سرعت زيادي پيشرفت ‎كرد). پطر كبير شهر سنت‎پترزبورگ را در سال ۱٧0۵ميلادي به عنوان پايتخت جديدي بر ساحل رود نوا بنا كرد (در سال ۱۷۱٢پطر كبير پايتخت را از مسكو به سنت‎پترزبورگ منتقل كرد). او اصلاً از مسكو خوشش نمي‎آمد زيرا كشته شدن عمو و مشاوران مادرش در جريان يك كودتاي درباري در مسكو را به چشم ديده بود، اما اين شهر براي ناپلئون همچنان يك هدف بسيار جالب باقي مانده بود.

سربازان ناپلئون در سال ۱٨۱٢ وارد روسيه شدند. بعد از جنگ خونين در بورودينو در ۱۳0كيلومتري مسكو روس‎ها مسكو را ترك كردند و اجازه دادند ناپلئون وارد مسكو شود و در كرملين مستقر شود. شبي كه او وارد مسكو شد آتشي درگرفت كه تقريباً تمام شهر را به كام خود كشيد. با فرا رسيدن زمستان نيروهاي ناپلئون مجبور شدند يك ماه بعد از ورود به مسكو آنجا را ترك كنند. بعد از آن مسكو بازسازي شد و جمعيت آن از ۳۵0 هزار در سال ۱٨۴0 به ۴،۱ ميليون در سال ۱٩۱۴افزايش يافت.

اكتبر سال ۱٩۱۷ درگيري‎هاي زيادي براي مسكو دربرداشت. بلشويك‎ها كرملين را در طي هشت شبانه‎روز اشغال و ترك كردند و دوباره به تصرف خود درآوردند. در سال ۱٩۱٨ دولت روسيه بعد از دو قرن غيبت دوباره از سنت‎پترزبورگ به مسكو منتقل شد. اين امر باعث نگراني مي‎شد كه به علت نزديكي سنت‎پترزبورگ (پطروگراد به قول آن زمان) به كشورهاي اروپايي، پايتخت ممكن است مورد حمله آلماني‎ها قرار گيرد.

مسكو زمان قرون وسطي يك شهر چوبي بود و آتش بويژه خطر بزرگي براي آن محسوب مي‎شد. در دست‎ نوشته‎هاي تاريخي از تعداد زيادي آتش‎سوزي ياد شده است كه دهها آتش‎سوزي در نيمه دوم قرن ۱۵ به وقوع پيوست. در تابستان سال ۱۵۴۷ آتش‎سوزي وحشتناكي مسكو را فرا گرفت كه بر اثر آن ٢۷00 نفر جان خود را از دست دادند. ٢۵ هزار خانه و ٢۵0كليسا سوخت. بعد از يكي از بزرگترين آتش‎سوزي‎ها كه در سال ۱۴۹۳ رخ داد، ميدان اصلي شهر – ميدان سرخ – براي مدت طولاني نام ميدان آتش به خود گرفت.

مسكو بزرگترين مركز علمي روسيه است. مسكو بزرگترين مركز آموزش عالي در روسيه است. در اين شهر بيش از ٨0 مدارس عالي، دانشگاه و انستيتو و مراكز علمي ديگر فعاليت مي‎كنند. مسكو به عنوان مركز فرهنگي كشور به رسميت شناخته شده است. مسكو همچنين به عنوان شهر ورزشي مشهور است. مسكو با جمعيت بيش از ۹ ميليون نفري خود داراي مساحتي به وسعت بيش از ۱000 كيلومتر مربع است. شما در عرض نيم ساعت خواهيد توانست ديوار كرملين مسكو به طول ٢،٢ كيلومتر را دور بزنيد. در عرض چند ساعت موفق خواهيد شد خيابان حلقه‎وار سادوويه كالتسو به طول ۱۶ كيلومتر را طي كنيد. و براي اينكه ازشمال تا جنوب و يا از غرب تا شرق مسكو را كه حدود ۴0 -۳۵ كيلومتر است را طي كنيد به يك روز كامل احتياج داريد.

مجتمع‎هاي ساختماني در مسكو به انواع گوناگون هستند كه به دوره‎هاي مختلف تعلق دارند. تعداد زيادي از اين خانه‎ها بشكل قوطي كبريت ساخته شده‎اند . اين نوع از خانه‎ها در سال‎هاي ۱۹۵0 براي اولين بار ظاهر شدند و معمولاً ٩ - ٨ طبقه بودند. علاوه بر ساختمانهاي مسكوني، ادارات و تئآترها، موزه‎ها وساختمان راه‎آهن و غيره وجود دارند. در مسكو ايستگاه‎هاي زيادي وجود دارد كه از جمله مي‎توان از ٩ ايستگاه راه‎آهن، ٢ ايستگاه كشتي‎هاي رودخانه‎رو، ۵ فرودگاه كه به فاصله ۳0 تا ۴0 كيلومتري از مركز شهر واقع شده‎اند، نام برد.

يكي ديگر از بناهاي شهر مسكو مدارس است. تا سال ۱٩٢۵ فقط ۵0 – ۴0 مدرسه در مسكو فعاليت مي‎كرد. اما از سال ۱٩٢۵ تا ۱٩۳۴ توانستند ۷0 مدرسه ديگر بسازند. در سال 1935 تصميم گرفته شد كه طرح تمام مدارس يكسان باشد. يعني تمام مدارس بايد داراي ٢٢ كلاس، ٢ رخت‎كن و فقط ۴ طبقه باشد. مدارس سال‎هاي ۱٩۳0 ميلادي تماماً آجري و داراي ۴ طبقه و دو ورودي در دو انتهاي ساختمان بود. يكي براي رفت و آمد دانش‎آموزان ارشد و ديگري براي رفت و آمد دانش‎آموزان كلاس‎هاي ابتدايي.

مسكو شهري است كاملاً مسطح و داراي علائم شهري بسيار نادر كه احتمالاً هفت خواهران استالين را مي‎توان جزئي از آنها دانست. اين ساختمانهاي بزرگ و با ابهت در زمان استالين ساخته شده‎اند كه دانشگاه مسكو و وزارت امور خارجه از آن تعداد هستند. در مسكوي قديم فقط خيابان‎هاي اصلي كه از كرملين منشعب مي‎شدند را نام‎گذاري مي‎كردند. اين خيابانها به وسيله كوچه‎هاي باريك و كوتاه و حتي بعضي ‎مواقع كوچه‎هاي پيچ‎دار بهم وصل مي‎شدند. كلمه پراسپكت (گرفته شده از زبان لاتين كه به معني ديد وسيع است و اكنون معني شاهراه دارد) در قرن ۱٨ وارد زبان روسي شد. فقط ۶0 سال پيش اين پراسپكت‎ها در مسكو ظاهر شدند.

براي نمونه مي‎توان از لنينگرادسكي پراسپكت، لنينسكي و كوتوزوفسكي پراسپكت نام برد. در اواخر قرن ۱٨ در مسكو قرار شد ديوار سفيد شهر را كه به دور مركز مسكو كشيده شده بود خراب كنند. اين كمربند آزاد شده براي ساخت خيابان زياده از حد عريض به نظر مي‎آمد و براي ساختن خانه مسكوني زياده از حد باريك. به اين ترتيب، به جاي ديوار خراب شده اولين بلوارها در مسكو ظاهر شدند. از اين نوع بلوارها مي‎توان از توِرسكوي، نيكيتسكي، پتروفسكي، پاكروفسكي و غيره نام برد. ميدان‎هاي مسكو كه قبلاً محل تجمع تجار بودند و به عنوان بازار مورد استفاده قرار مي‎گرفتند در كنار دروازه‎هاي ديوار شهر ايجاد مي‎شدند. قديمي‎ترين اين ميدان‎ها ميدان سرخ است.

لغو نظام سرفاژ (نظام فئودالي كه در آن دهقان به زمين‎دار تعلق داشت و قابل خريد و فروش بود) در سال ۱٨۶۱ باعث ورشكستگي بزرگ ‎مالكان شد. آنها جنگل و بيشه خود را فروختند. درختان اين جنگل‎ها را بريدند و بجاي آن قطعات زمين (داچا) براي استراحت كارمندان و تاجران و روشنفكران فراهم نمودند. در زمان شوروي به اهالي شهر مسكو از طريق محل كار قطعات زميني به مساحت ۶00 متر تعلق مي‎گرفت. در حال حاضر تقريباً تمام اهالي مسكو از چنين قطعه زمين‎هايي برخوردار هستند و آنهايي كه فاقد آن هستند مي‎توانند براحتي آن را خريداري كنند و هيچ گونه محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد.

مسكو داراي رودخانه‎هاي زيادي است كه از معروف‎ترين آنها مي‎توان از رودخانه مسكو، يائوزا، سٍتون و سخودنيا نام برد. رودخانه‎هاي مسكو در مسير حركت خود گودال‎هاي زيادي ايجاد مي‎كردند كه عبور از آنها به ويژه در فصل بهار تقريباً غيرممكن بود. جريان خروشان آب پل‎هاي چوبي را با خود مي‎برد. علاوه بر آن، گودال‎ها مساحت زيادي را اشغال كرده بودند. به اين دليل اهالي مسكو به پر كردن اين گودال‎ها پرداختند. اما اين رودها براي حركت خود از راه‎هاي زير زميني جديد استفاده كرده و حتي انبارهاي زيرزميني خانه‎ها را پر كرده و پايه‎هاي خانه‎ها را شسته و با خود مي‎بردند. در اواسط قرن ۱٩ تصميم گرفته شد يك عمارت جديد به دانشگاه دولتي مسكو(لومونوسف) اضافه شود.

وقتي براي انجام كارهاي ساختماني گودالي حفر كردند، آب بطور غيرمنتظره با شدت تمام فواره زد و گودال به آن بزرگي را بسرعت پر كرد. معلوم شد سال‎ها پيش گودال آبي اوسپنسكي در محوطه دانشگاه وجود داشته كه رودهاي پر آب و خروشاني در ته آن جريان داشت. اين گودال را پر و فراموش كردند. اما اين رود راه زيرزميني براي خود پيدا كرده و حالا دوباره آزاد شده بود. مضحك‎تر از همه در اين ماجرا اين بود كه آب از زير زمين خرچنگ زنده‎اي را به سطح زمين آورد. اين خرچنگ را گرفتند و درون بانكه انداختند و در كلاس درس به دانش‎آموزان نشان داده و ثابت مي‎كردند كه خرچنگ‎Продолжение »
تاریخ ثبت :1395/04/22 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:648 می پسندم 0

مطالب مرتبط

کلید واژه ها
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon