Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی نیشابور جاهای دیدنی نیشابور مراکز تفریحی و گردشگری نیشابور هتل های نیشابور راهنمای سفر به نیشابور نقشه گردشگری نیشابور
مـــــــــنو
درباره این کانال
کلید واژه ها
کاروانسرای شاه عباسی نیشابور، یکی از بی‌شمار کاروانسراهایی است که شاه عباس در دوره فرمانروایی خود در ایران ساخته است. این بنای ارزشمند این روزها به‌عنوان موزه شهر نیشابور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاروانسرای نیشابور مشهور به «رباط شاه‌ عباسی»، از ابنیه‌ی زیبای تاریخی نیشابور است که هر چند در گذشته، در خارج از دروازه شهر نیشابور قرار داشته، اما با گسترش شهر، حالا در مرکز این شهر قرار دارد. این کاروانسرا که در ابتدا موقعیت آن در خارج از حصار دروازه مشهد و خندق اطراف شهر قدیم قرار داشته، اکنون در حاشیه جنوبی خیابان امام خمینی (ره) و نزدیک به میدان خیام در قسمت شرقی بافت مرکزی شهر واقع شده است.
بنای این کاروانسرا را به دوره شاه عباس صفوی نسبت داده‌اند. از لحاظ وضع بنا، دیوارها، ایوان‌ها و سقف غرفه‌ها از آجر، به صورت ضربی، با ملات گچ و ماسه و سنگ لاشه، در پی بنا، ساخته شده و روکار آن‌ها در تعمیرات مکرر بازسازی شده است.
فرم بنا نیز از نوع چهار ایوانی با پلان مربع شکل و به ابعاد ۶۹ در ۶۸ متر است. گفتنی است که این بنا با مساحتی در حدود ۴۹۰۰ مترمربع از کاروانسراهای نسبتا بزرگ به شمار می‌رود. این بنا دارای یک حیاط مرکزی بوده که تعداد ۲۴ حجره در پیرامون آن قرار دارد. ورودی کاروانسرا از ایوان شمالی است که دارای هشتی مفصلی است. در پشت حجره‌ها، اصطبل‌ها قرار گرفته‌اند که محل نگهداری احشام و چهارپایان بوده و سکوهایی نیز جهت قرار دادن بار و اموال مسافرین در آن ایجاد شده است.

در جلوی کاروانسرا، آب انباری وجود دارد که دو بادگیر دارد. البته امروزه این آب انبار وجود ندارد این کاروانسرا در دوره قاجاریه، مدتی به‌عنوان نوانخانه و محل نگهداری ایتام و مستمندان به کار برده می‌شد و در دوره پهلوی نیز به پادگان نظامی ژاندارمری تبدیل شد. بعد از انقلاب، مدتی در اختیار جهاد سازندگی بود تا اینکه در سال ۱۳۶۷ به میراث فرهنگی تحویل و بازسازی آن شروع شد و پس از آن در سال ۱۳۷۴ همزمان با برپایی کنگره جهانی بزرگداشت عطار نیشابوری، تحت عنوان «مجموعه فرهنگی» و «موزه» (گنجینه) شروع به فعالیت کرد.
حیاطی مربع شکل، با گوشه‌های پخ، در میانه بنا قرار دارد و با چهار ایوان و بیست و چهار ایوانچه، که هر یک حجره‌ای در پشت خود دارد، احاطه شده است. اصطبل‌ها در ردیف دوم در پیرامون حیاط حلقه‌زده‌اند و شامل فضاهایی ستون‌دار در گوشه‌های حیاط و فضاهای طویلی هستند که آنها را به یکدیگر مرتبط می‌کند. در کل، در طرح این کاروانسرا، سطح زیادی به اصطبل اختصاص یافته است و حجره‌ها نسبت به آنها سطح کمی را اشغال کرده‌اند. راه ورود به اصطبل‌ها از پخ‌های گوشه‌های حیاط و بدون عنصر واسطه بوده است. این شیوه دسترس به‌ندرت در کاروانسراهای دیگر دیده می‌شود. در دوره اخیر، ایوان‌ها را نیز به اصطبل‌ها گشوده‌اند.

راه ورود به کاروانسرا از میانه ضلع شمالی آن است. سردر مرتفع بنا، مطابق با سلیقه دوره صفویان، از امتداد افقی نمای ضلع ورودی این جبهه بیرون زده است. طاق‌نماهایی در دو طبقه طرفین پخ خورده سردر حجم آن را تراش خورده کرده‌اند. ردیف طاق نماها در دو سوی سردر نمای جبهه ورودی را از دیگر نماهای خارجی متمایز و زمینه‌ای مناسب برای تاکید بر سردر ایجاد کرده است. سه ضلع دیگر کاروانسرا نمایی ساده و بدون تزیین دارند. بعلاوه، سردر با آجرکاری در پیشانی و پشت بغل‌ها تشخص بیشتری یافته است. سردر به هشتی وسیعی راه می‌یابد که سقف رسمی بندی دارد. در دو سوی هشتی، غرفه‌ها و اتاق‌هایی بوده که امروزه تخریب شده و در نتیجه، هشتی نیز به اصطبل‌های دو سوی این جبهه باز شده است. هشتی مستقیما به ایوان جبهه شمالی و سپس حیاط کاروانسرا راه می‌یابد.
تقسیمات چهار نمای پیرامون حیاط با یکدیگر مشابه و حاکی از نظمی دقیق است. رخ بام کلی حیاط را نمای ایوان‌ها شکسته است. ایوان‌های دو جبهه شمالی و جنوبی از دو ایوان دیگر اندکی بلندترند و بر محور ورودی تاکید می‌کنند. دو ایوان شرقی و غربی نیز با آجرکاری در پیشانی شاخص شده‌اند. حیاط کاروانسرا امروزه با حوضی در میانه و باغچه‌هایی در اطراف آن محوطه‌سازی شده است. همچنین در پیرامون کاروانسرا، چهار برج وجود داشته است که از میان رفته‌اند.

مجموعه فرهنگی و تاریخی رباط شاه‌عباسی
هم‌اینک غرفه‌های ضلع شرقی کاروانسرا به «موزه نیشابور» اختصاص یافته که از سه بخش باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و بخش ویژه تشکیل شده است. در بخش باستان‌شناسی؛ اشیاء تاریخی نظیر سکه‌های متعلق به قبل از اسلام تا دوره تیموری، انواع ظروف سفالین دوران تاریخی و اسلامی، ظروف فلزی و شیشه‌ای و اشیاء سنگی به نمایش گذاشته شده است. بخش مردم‌شناسی؛ به نمایش جلوه‌هایی از زندگی روزمره مردم منطقه، و بخش ویژه؛ به نمایش اشیایی چون مجسمه‌های دوران تاریخی و ما قبل آن، ماکت شهر قدیم نیشابور در دوره تیموری، لوحه استوانه‌ای بدلی منشور آزادی متعلق به کوروش هخامنشی به خط میخی، تعدادی سنگ قبرتاریخی، مجموعه‌ی اهدایی مدال‌ها و احکام شادروان پهلوان یعقوب‌علی شورورزی، تعدادی ضریح چوبی منبت‌کاری شده‌ی تاریخی و تعدادی اسناد خطی و احکام اختصاص یافته است.

ضلع غربی رباط، به سالن اجتماعات و محل دائمی نمایشگاه آثار هنرهای دستی و کارگاه آموزشی اختصاص یافته و دیگر حجره‌ها پیرامون حیاط مرکزی به تولید صنایع‌دستی و سنتی نظیر گیوه بافی، حصیربافی، قالی بافی، غربال سازی، سفالگری، کارگاه مرمت سفال، طراحی و نمونه‌سازی سفال‌های باستانی و قلم‌زنی، فیروزه تراشی، تذهیب، مینیاتور، معرق و مشبک‌کاری روی چوب، کاشی معرق و کاشی‌کاری، پوشاک سنتی، عکاس‌خانه سنتی، ساخت‌وسازهای سنتی، چایخانه و سوغات نیشابور اختصاص داده شده است.
تاریخ ثبت :1395/05/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:748 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
روستای خرو علیا در ۲۰ کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده مشهد قرار گرفته است . این روستا دارای دره ای خرم و مصفا می باشد و پوشیده از درختان گوناگون میوه و درختان غیرمثمر است. آبشاری نیز از ارتفاعات این منطقه ی کوهستانی به پایین می غلتد که بر جذابیت های طبیعی ناحیه افزوده است.
روستای خرو در تابستان جایگاهی مطبوع به عنوان استراحتگاه مردم نیشابور مورد استفاده قرار می گیرد
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:493 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
در شمال شهر نیشابور ، تنگ دره ای قرار داره که از گذشته های دور اونو به نام هفت غار می شناسن.البته در واقع غاری وجود نداره بلکه ۷ تا تا تنگه هست که به نام ۷ غار معروف شده. زیبایی و کم نظیر بودن و همچنین دم دست بودن این دره باعث شده که هر سال این منطقه کلی بازدید کننده داشته باشه. آب و هوا و مناظر طبیعی این منطقه اون رو به یکی از اصلی ترین ییلاقات نیشابور تبدیل کرده. یکی دیگه از جاذبه های این منطقه رنگ سرخ خاک رسی اونه که باعث رنگ آمیزی و جلوه ای خاص شده. این دره تو هر فصلی زیبایی های خاص خودشو داره ولی تو بهار و پاییز فوق العادس. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:571 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این باغ در دامنه جنوبی کوهستان بینالود قرار گرفته و به عنوان جایگاهی مقدس سابقه ای طولانی داره و به دوران قبل از اسلام بر می گرده که زمانی به شاهپور کسری و بعدها به امام رضا منسوب شده.
وجه تسمیه قدمگاه، با توجه به سنگی سیاهی ست که جای دو پا بر روی آن نقش بسته و با نام قدمگاه امام رضا معروف شده. نقل شده سال ۲۰۰ ه.ق. امام رضا که از مدینه عازم مرو بودن، در این محل توقف کردن و چون خواستن با خاک تیمم کنن، آبی جاری به وجود آمده.
از نظر نحوه جریان آب، این باغ شبیه باغ های دیگه ایرانیه اما تفاوتش وجود چشمه ای متبرکه که در همین باغ می جوشه و همانجا هم از چشمها مخفی می شه.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:806 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره های رشته کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به عنوان جاذبه های بار می توان نام برد. از میوه های اصلی و وافر آن می توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد. آواز محلی آن ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند.
مهم ترین محصولات زراعی و باغی شهر شامل گندم، جو و میوه های آلوسیاه، آلوزرد، گیلاس، هلو، گلابی، شلیل، آلبالو، و سیب است. سیب شهر بار شهرت فراوانی دارد و به خارج از ایران صادر می شود. مراتع غنی و سرسبز پیرامون شهر موجبات رونق دامداری و تولید گوشت و فراورده های لبنی را فراهم آورده است. پرورش زنبور عسل نیز، دراین شهر رواج دارد.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:492 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
مشهورترین کوه استان خراسان رضوی به ارتفاع ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار داره بینالوده. این کوه بخشی از رشته کوه البرزه و به بام خراسان شهرت داره. کوه بینالود بین نیشابور و مشهد واقع شده . با توجه به گرم و خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهیه. از دیگر قلل این رشته کوه می شه به شیرباد، فلسکه و قوچگر اشاره کرد. در بخش شمالی این رشته کوه، رشته کوه فرعی وجود داره که دره های صخره ایه زیبایی هم داره. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:606 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دیزباد در ناحیه شمال کیلومتر ۸۰ جاده مشهد نیشابور و روی سلسله جبال بینالود و در میان رودخانه ها و چشمه های جوشان و باغ های سرسبز قرار دارد. تاریخ استنادی این روستا به سال ۹۵ هجری شمسی برمی گردد.نام آن در قرن سوم قصر الریح و سپس چهل اشکوب بوده است. قدمت دیزباد و سوابق فرهنگی آن موجب دگرگونی هویت مردم شده است.تأسیس مدرسه ناصرخسرو دیزباد در سال ۱۳۱۲ از جمله گرانبهاترین منابع دگرگونی فرهنگی این دیار بوده است.
این روستا توانسته است نخبگانی را به جامعه تحویل دهد که موجب مباهات همه روستاییان است،به طوری که در سال ۱۳۴۸ نام دیزباد به عنوان یکی از معدود روستاهای صددرصد باسواد ایران در یونسکو به ثبت رسید. در حدود ۶۰ سال قبل که شبها بیشتر روستاها غرق در تاریکی بود دیزبادیان فانوسهایی را در معابر آویز کرده بودند تا ستارگان تنها روشنی دهنده نباشند و در فاصله زمانی اندکی اولین شبکه برق خصوصی روستا افتتاح شد. شغل اکثر مردم دیزباد باغداری است، نگاه باغداران دیزبادی به منابع تولید نگاهی نسبتا علمی است .
تعادل دام ومرتع از سالها قبل اجرا شده و کشاورزان با تراس بندی های فراوان، اراضی حاصلخیز را ایجاد کرده اند.
ظرفیت ممتاز روستا از یک طرف و توجه ویژه به سلامت و کیفیت محصول ازطرف دیگر این منطقه را در رده صادر کنندگان عمده گیلاس و آلو به بازارهای اروپایی و حاشیه خلیج تبدیل کرده و تنوع وکیفیت گیاهان دارویی نیز از دیگر سرمایه های طبیعی این روستاست.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:558 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
درود در دامنه جنوبی رشته کوه های بینالود قرار گرفته که این رشته کوه حائل این شهر با شهرستان طرقبه شاندیز و مشهد می باشد. از جاذبه های گردشگری درود می توان به آبشار زیبای آن ، مهمانسرای دررود ، رودخانه دررود و جاده کوهستانی دررود – جاغرق و منطقه سرسبز و مصفای همت آباد و سد خاکی آن اشاره کرد. ارتفاعات نرم پا نیز در فصل بهار پوشیده از ریواس است و زیبایی خاصی دارد. کوه سماقزار دررود پوشیده از درختچه های سماق است که بصورت طبیعی روییده اند. این کوه همیشه سرسبز می باشد تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:595 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
خانه های این روستا به شکل پلکانی است. بوژان در ۵ کیلومتری شمال شرقی نیشابور و در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود، قرار دارد. روستا در شیبی ملایم در دو سوی دره در میان باغات واقع شده و خانه ها در این شیب، به صورت پلکانی چیده شده اند. از دیگر جاذبه های روستا آبشارهای زیبای بوژان است که از ارتفاعات شمالی روستا سرازیر می شود. این مناظر پس از طی چند ساعت پیاده روی از داخل روستا به سمت شمال قابل دسترس می باشد.به دلیل موقعیت مناسب بوژان در میان رشته کوه بینالود، امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و ... از این ناحیه فراهم شده است؛ بنابراین کوهنوردان زیادی از مسیر چشمه شکراب به قله شیرباد صعود می کنند. رشته کوه بینالود در محدوده بوژان دارای آبریزهای زیادی است که به صورت چشمه در سطح زمین جاری می شوند و تقریبا در تمامی مسیرهای کوهنوردی آن دسترسی به آب وجود دارد. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1033 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
معدن فیروزه نیشابور نه تنها مهم ترین معدن فیروزه کشوره بلکه در سطح جهانی نیز به دلیل کیفیت عالی آن به خصوص انواع عجمی و شجری، ممتاز بوده؛ از معروفیت خاصی برخوردار است. نمونه های به نمایش گذاشته شده از سنگ طبیعی فیروزه این معدن در موزه لندن، سازمان زمین شناسی تهران و مشهد خود گواه بر ارزشمندی این سنگ قیمتی است.
کوه های منطقه معدن فیروزه در نیشابور از آهک های نومولیت دار همراه با ماسه سنگ و اسلیت تشکیل شده است. این رسوبات حاوی ذخایر متعدد گچ و نمک هستند که نمونه هایی در حال بهره برداری است. در این سنگ ها مواد آتشفشانی متعلق به دوره سنوزوئیک که سنگ اصلی آن ها تراکیت های پورفیزی است، نفوذ کرده است. فیروزه را از توده های سنگی که در قدیم به وسیله چکش و اکنون بوسیله باروت خرد می شوند، جدا کرده و در کیسه های مخصوص می ریزند. مواد دور ریخته شده مجدداً بازبینی می شوند و فیروزه های باقی مانده از آن ها جدا می شود.
معادن فیروزه نیشابور را به دو گروه خاکی و کوهی تقسیم کرده اند که اکنون استخراج در قسمت کوهی انجام می شود. معدن کوهی در کوه واقع شده. فیروزه به سنگ گانگ یا باطله ارتباط داره و باید سنگ را شکسته و فیروزه را جدا کرد. معدن خاکی در اراضی دامنه و پایه کوه واقع شده و در واقع از هوا زده شدن و شستشوی سنگ های حاوی فیروزه و حمل آن ها به پایین کوه ایجاد شده است.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:468 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
محمد غفاری معروف به کمال المُلک نقاش ایرانی (۱۲۲۴ کاشان- ۱۳۱۹ نیشابور) یکی از مشهورترین و پر نفوذترین شخصیت های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می آید.کمال الملک با کوشش های خود در مقام نقاش و معلم، پاسخی متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی زمانه اش به تحول جامعه داد. بازتاب این کوشش ها، خصوصیات اخلاقی، نحوه زندگی و واقعه کور شدنش در ذهن مردم از او یک مرد افسانه ای ساخت.
در سال ۱۳۳۷ «هوشنگ سیحون» طرح این بنا رو به انجمن آثار ملی پیشنهاد داد و در سال ۱۳۳۸ شروع به ساختن این بنا کردند . نقش برجسته نیم تنه «کمال الملک» نقاش نامی ایران رو هم استاد هنرمند «ابوالحسن صدیقی» ساخته .
تزییناتی که در این بنا به کار رفته، کاشی معرقه که یادآور معماری کاشان زادگاه کمال الملک است .ئاین آرامگاه که در نزدیکی آرامگاه «عطار نیشابوری »است، در تزیینات و رنگ کاشی ها هماهنگی بسیاری باآرامگاه این شاعر بزرگ داره طوری که ممکنه بعضی از بازدید کنندگان تصور کنن که این بناها بخشی از هم هستن .
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:542 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نیشابور خیابان امام خمینی تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:526 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نیشابور خیابان امام خمینی میدان خیام خیابان مدرس نبش مدرس ۱ رستوران ملت تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:562 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نیشابور حدفاصل ارامگاه عطار و خیام تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:500 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مسجد، اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می باشد که در دهکده چوبین واقع در نیشابور ساخته شده است .
این بنا ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شیروانی می باشد. دو مناره آن ۱۳ متر از سطح زمین ارتفاع و وزن هر یک تقریباً ۴ تن می باشد. شکل ظاهری آن به صورت کشتی ای وارونه بر زمین است. در ساخت این مسجد که حدود ۲ سال طول کشیده است، ۴۰ تن چوب استفاده شده است.
مسجد چوبی این دهکده نه تنها در ایران بلکه در جهان بی نظیره، این مسجد می تواند تا ۸ ریشتر زمین لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید .
قابل ذکر است که محلی که در آن مسجد ساخته شده، بسیار موریانه خیز است، اما راهکارهایی برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است، بطوریکه به عنوان نمونه، خانه سازنده مجموعه با عمر بیش از۲۰ سال، از آسیب چوب خواران به دور مانده است. برای ماندگاری دراز مدت دیواره های خارجی در برابر نزولات آسمانی، چوبهای ویژه با فرآوری خاص استفاده شده است.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:413 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بنای حمام قدیمی چکنه، در بخش سرولایت شهرستان نیشابور، که قدمتش به دوره قاجاریه می رسه، از مصالح آجر، سنگ و ساروج و به شیوه حمام های سنتی ساخته شده . بنای اولیه این حمام در دوره پهلوی، با اعمال تغییراتی کلی، متناسب با نیازهای مردم منطقه گسترش یافته و تا حدود سه دهه پیش، کاربریش رو حفظ کرده. بنای حمام قدیمی چکنه، به شیوه کلی حمام های قدیمی، دارای سردرب ورودی، رختکن، پاشور، سربینه، خزینه، نمازخانه، نظافتخانه و گلخن هست. این بنا در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۸۰ به شماره ۴۸۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:508 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری محمد عطار نیشابوری ساخته شد و در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد.
فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت.
بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد.
عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت و در حمله مغول به نیشابور کشته شد. وی یکی از پرکارترین شاعران ایرانی به شمار می رود و بنا به نظر عارفان در زمینه عرفانی از مرتبه ای بالا برخوردار بوده است
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:445 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این مراسم گفت: نمایشگاه دائمی و بین المللی خیام نیشابور با هدف افزایش ارتباط متقابل بین صنعت و بازار و ایجاد فرصت برای فروش بهتر محصولات صنعتی در این شهرستان راه اندازی شده است.
راضیه علیرضایی افزود: نمایشگاه دائمی و بین المللی خیام با زیربنای سه هزار و 800 مترمربع در انتهای بلوار شهیدنورعلی شوشتری شهر نیشابور با مشارکت بخش خصوصی دایر شد.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور نیز گفت: برای افتتاح رسمی نمایشگاه بین المللی دائمی نیشابور، نمایشگاه توانمندی های ایران - نیشابور شامل 120 غرفه با حضور 76 واحد صنعتی و کشاورزی در همین محل گشایش یافت.
حسین سراج افزود: نیشابور 420 واحد صنعتی با سرمایه 13 هزار میلیارد ریال دارد و 12 هزار واحد صنفی نیز در کنار 22 هزار بافنده فرش در این شهرستان فعالیت دارند.
مرکز شهرستان 433 هزار نفری نیشابور در فاصله 122 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:401 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نیشابور، مرکز شهرستان نیشابور و یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان خراسان رضویه. از لحاظ جغرافیایی، در 118 کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته و از شمال به قوچان و عشق آباد، از شرق به قدمگاه و مشهد، از جنوب به کاشمر و از غرب به بزغان و سبزوار محدود می‌شه. از لحاظ آب و هوایی، تابستونای گرم و خشک و زمستونای سرد و کوتاه داره. نیشابور از مهم‌ترین مراکز تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنعتی شمال شرق ایران به حساب میاد و اون رو به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران می‌شناسن. شکوفایی و شهرت این شهر و منطقه آن بین سده‌های میانی ورود اسلام به خراسان تا دوره حمله مغول بوده و نیشابور در این سده‌ها پایتخت فرهنگی ایران شناخته شده‌. تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:574 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شهر نيشابور در گذر زمان، نشيب و فرازهاي بي‌شماري را پشت سر نهاده و سوانح زيادي را تجربه كرده و ديگر بار، ققنوس وار از دل خاكستر ايام بال گشوده و زندگي نويني را آغاز کرده است.نام اين شهر در اوستا «رئونت» آمده که به معني دارنده شكوه و جلال است. اين واژه در گذر زمان و دگرگوني زبان اوستايي به پهلوي به «راي‌اومند» تبديل شد.

در نبشته‌هاي پهلوي، اين واژه به عنوان صفتي براي خداوند آمده است که در سر آغاز بيشتر نامه‌هاي پهلوي به چشم مي‌خورد. از اين رو مي‌توان دريافت كه آن شهر باستاني تا چه پايه نزد ايرانيان ارجمند بوده است، كه با چنين صفتي از آن ياد مي‌كنند. هم اكنون نيز بخش غربي نيشابور تا مرز سبزوار «ريوند» نام دارد. بر اساس متن کهن «نام شهرستان‌هاي ايران» اين شهر در زمان شاپور اردشير ساساني دوباره ساخته شد. در اين نامه از نيشابور به نام «نيوشاپوهر» ياد شده است.‏

نيشابور در روزگار پادشاهي يزدگرد دوم (438- 457 م) از نظر اهميت در شمار شهرهايي چون مرو و سمرقند بوده است. پيدا شدن سكه‌هاي ساساني در ويرانه‌هاي گوناگون نيشابور، خود نشان از اهميت اين شهر در آن دوران دارد. ‏

سلجوقيان هر از گاهي نيشابور را پايتخت خود قرار داده‌اند. در اين بين آلب ارسلان، ملكشاه و سنجر بيشتر در اين شهر به سر برده‌اند. ‏

نيشابور، بزرگترين مركز دانش اسلامي و گاهواره ارجمند‌ترين سخنوران و دانشمندان ايران نيز بوده‌ و پس‌از بلخ، مرو و هرات، چهارمين شهر خراسان باستاني به‌شمار مي‌رفته است. ‏

نيشابور همچنين مركز كتابخانه‌هاي بزرگ بوده است که از آن جمله مي‌توان به كتابخانه صابوني نيشابور، كتابخانه دانشگاه دارالاسته نيشابور، كتابخانه نظاميه، كتابخانه شخصي امام محمد غزالي، كتابخانه مسجد عقيل با 5000 جلدكتاب و كتابخانه مدرسه سعديه نيشابور و كتابخانه مدرسه بيهقيه نيشابور اشاره کرد. ‏

شهرستان نيشابور، با پهنه‌اي حدود 9308 كيلومتر مربع، در شمال خراسان رضوي قرار دارد. اين شهرستان از شمال به شهرستان‌هاي چناران و قوچان، ازغرب به شهرستان سبزوار، از شرق به شهرستان‌هاي مشهد و چناران، از جنوب به شهرستان‌هاي تربت حيدريه و كاشمر و از شمال به رشته كوه‌هاي بينالود محدود است. شهرستان نيشابور پوشش گياهي گوناگوني دارد. در بخش

كوهپايه اي، گياهاني مانند ريواس، كماي و دانه شور و در بخش دشتي تاغ، گز و جنگل‌هاي دست ساز براي تثبيت شن‌هاي روان به چشم مي‌خورد. ‏

اقتصاد اين شهرستان بر پايه كشاورزي و دامپروري استوار است و مهمترين محصولات آن را پنبه، باقلا، حبوب، انواع ميوه، صيفي و فرآورده‌هاي دامي تشكيل مي‌دهند. نيشابور همچنين داراي معادن نمك و فيروزه است كه فيروزه آن بسيار مشهور و مرغوب است. كارخانه‌هاي قند، پنبه پاك كني و كولر سازي آن داراي اهميت است. خوراكي‌هاي ويژه آن را نخود و زعفران تشكيل مي‌دهد. نيشابور شهري صنعتي، گردشگري، كشاورزي و ترانزيتي است. نيشابور را شهر فيروزه مي‌نامند. معادن مهم فيروزه در فاصله 53 كيلومتري شمال غرب نيشابور است. در قديم فيروزه تراشان و معدنكاران دركنار هم در اين مناطق به سر مي‌بردند و به كاوش و جست‌وجوي معدن و تراش فيروزه و تزيين آن مشغول بودند، بدين علت اين شهر از قديم مورد توجه حكام و سلاطين براي به دست آوردن اين سنگ‌هاي گرانبها بوده است. صنايع دستي نيشابور، شامل فرشبافي، پارچه بافي، فيروزه تراشي، سفال سازي و سبد بافي است.

از روزگاران كهن فرشبافي در استان خراسان به ويژه نيشابور رايج بوده است. بافت فرش در نيشابور به دوگونه بافت فارسي و بافت تركي است. نقشه‌هاي رايج در اين شهرستان لچك ترنج ساده، افشان شاه عباسي، لچك ترنج پر، بته

جقه اي، گل فرسنگ، اردبيلي، يا شيخ صفي، اسليمي، درختي و نكارگاه است. پشتي بافي نيز بين قاليبافان نيشابور رايج است. ‏

فيروزه تراشي يا شناخت گونه‌هاي فيروزه از هنرهاي مهم و با ارزش در شهرستان نيشابور است. تراش فيروزه به گونه‌هاي پيكاني و مسطح از جمله تراش‌هايي‌است‌كه علاقه‌مندان زيادي دارد. در برخي نقاط اين شهرستان كارگاه‌هاي پارچه بافي سنتي نيز به چشم مي‌خورد كه به تهيه كرباس، چادرشب، و ملحفه مشغول هستند.

در اين کارگاه‌ها كرباس‌هاي سفيد و ظريف بافته مي‌شود كه علاوه بر پيراهن و زير شلواري در تهيه سفره، شمد، حوله و قطيفه نيز از آن استفاده مي‌كنند. ‏

‏*ديدني‌هاي نيشابور

بيشتر مردم نيشابور از تيره‌هاي پارسي هستند كه در گذشته‌هاي بسيار دور در اين سرزمين مستقر شده‌اند. نيشابوري‌ها به زبان فارسي و لهجه محلي نيشابوري سخن مي‌گويند. دانشمندان علم و ادبي، چون خيام و عطار نيشابوري، بر اين خاك باليده‌اند. ‏

آثار تاريخي نيشابور فراوان است و به جز خرابه‌هاي نيشابور قديم و آتشكده نيشابور مي‌توان از مسجد جامع (دوره تيموري، 899 هجري قمري)، تپه‌هاي باستاني آلب ارسلان (غزنوي)، تپه سلطان ميدان (دوره اسلامي)، بناي گنبدهاي آجري مهرآباد (گنبد بزرگ از دوره سلجوقي، گنبد كوچك از دوره ايلخاني)، كاروانسراي شاه عباس (اواخر صفوي) و آ‎ب انبار بازار نيشابور (دوره صفويه) نام برد. ‏

‏*مسجد جامع نيشابور‏

اين مسجد يادگار سلطان حسين بايقرا آخرين اميرتيموري است و پهلوان كرخي، فرزند بايزيد كه مقبره وي نيز در اين مسجد است. آن را ساخته و تاريخ بناي آن را 899 نوشته‌اند. ‏

‏*امامزاده محمد محروق(ع)‏

امامزاده محمد محروق(ع) از فرزندان امام چهارم(ع) است. اين آرامگاه با گنبد كاشيكاري شده و ايوان‌هاي زيبا در باغ مشجري قرار دارد. ‏

بقعه امامزاده محروق(ع) از بناهاي زيباي قرن دهم هجري است. كتيبه كاشي معرق ايوان و صندوق منبت و در ورودي حرم از زمان شاه طهماسب اول است. سنگي از دوران شاه سلطان حسين صفوي مورخ به سال 1119 هجري قمري در اين بنا نصب است. كاشي‌هاي ازاره آن از زمان نادر شاه افشار باقي مانده است. باني اين مزار امير كمال الدين شاه مير حسين است. كتيبه منظومي كه از زمان شاه سلطان حسين صفوي در سمت راست ايوان بر روي سنگ حک شده بيانگر آن است كه در اواخر دوره صفوي محمد خان نامي در نيشابور به بناي مسجد و مصلي اقدام کرده است. ‏

‏*امامزاده سيدابراهيم(ع)‏

در كنار بقعه امامزاده محروق (ع)، امامزاده سيدابراهيم (ع)نيز دفن شده است كه يكي از اولاد حضرت موسي بن جعفر(ع) است. در بالاي اين حرم گنبدي كوتاه قرار دارد و ازاره حرم داراي كاشي‌هاي شش گوش است. نماي قبر با آجر و گچ ساخته شده و بدون هرگونه تزيين است. تعدادي از بزرگان نيشابور نيز در حرم امامزاده دفن شده‌اند. ‏

‏*بقعه قدمگاه نيشابور‏

بناي زيبايي به نام قدمگاه از قرن يازدهم هجري در نزديكي نيشابور بر جا مانده است. اين بنا به صورت هشت گوش و با ايوان‌هاي بلند و طاق نماهاي دو طبقه ساخته شده است. وجه تسميه آن به قدمگاه وجود سنگي سياه است كه در آن اثر ردپاي بزرگي منسوب به حضرت رضا(ع) ديده مي‌شود. ‏

‏*آرامگاه فضل بن شاذان‏

ابومحمد فضل بن شاذان از فقهاي شيعه در قرن سوم هجري و داراي 180 تاليف در علوم مختلف است. به قولي فضل بن شاذان به همراه امام رضا(ع) به نيشابور آمده و در آنجا اقامت كرده و در سال 260 هجري درگذشته است. آرامگاه وي در هفت كيلومتري جنوب شرق نيشابور در باغي وسيع و زيبا قرار دارد. ‏

‏*موزه نيشابور‏

کاوش‌هايي كه در تپه‌هاي تاريخي آلب ارسلان، شادياخ و آهنگران در سال‌هاي 16-1312 انجام شده است، مجموعه‌ آثاري از دوران طاهريان، سامانيان و غزنويان را به دست مي‌دهد. كاسه‌هاي سفالي با نقش گل سرخ و خطوط كوفي، ظروفي به سبك چيني متعلق به قرون اوليه اسلامي و سكه‌هاي به دست آمده از ناحيه سبزپوشان كه تاريخ 153 هجري را بر خود دارد و سكه‌هاي ابومسلم كه نام عبدالرحمن بر آن ضرب شده است، همه گواه تاريخ كهن اين سرزمين است. نمونه‌هايي از اين آثار را مي‌توان در موزه نيشابور واقع در بخش شرقي كاروانسراي شاه عباس از نزديك ديد.

‏*آرامگاه حكيم عمر خيام نيشابوري‏

حكيم ابوالفتح عمربن‌ابراهيم مشهور به خيام نيشابوري، فيلسوف و رياضيدان، منجم و شاعر ايراني اواخر قرن پنجم و اوايل قرن ششم هجري است كه در تاريخ جهان به عنوان رياضيدان و عالم هيأت و شاعر بلندپايه مشهور شده است. ‏آرامگاه حكيم عمر خيام نيشابوري در نيشابور به سبك معماري سلجوقي و به شيوه آثار دوران زندگي خيام با كاربرد فنون معماري جديد ساخته شده است. اين بنا از تلفيق معماري شرق و غرب مايه گرفته است و داراي گنبدي رسا و بلند و10 پايه همراه با سقفي بسيار مناسب است. هر پايه ابتدا به شكل مكعب است و پس از 50 سانتي‌متر دو حاشيه به پايه داده شده تا لوزي بزرگ را به‌وجود آورد و در كنار لوزي بزرگ اشعار و عباراتي نوشته شده است. لوزي ديگري نيز در بالاي لوزي اول است و نزديك به اوج گنبد لوزي سوم يا لوزي كوچكتري قرار گرفته است. سرانجام مجموع پايه‌ها در رأس گنبد به هم پيوسته است و سقف و كلاهك يا عرقچين گنبد را مي‌آرايد.

‏‏*آرامگاه شيخ فريدالدين عطار نيشابوري

فريدالدين عطار شاعر و عارف نامي ايران حدود سال 540 هجري متولد و در سال 618 دارفاني را وداع گفت. آرامگاه وي در شش كيلومتري نيشابور هر سال پذيراي عاشقان فرهنگ و ادب ايراني است. آرامگاه عطار از بناهاي دوره امير عليشير نوايي است و در قرن نهم هجري ساخته شده است. ‏

آرامگاه عطار هشت ضلعي است و خارج آن چهار غرفه كوچك و داخل آن چهار شاه نشين وجود دارد. در ورودي به مقبره از طرف شرق است و قبر شيخ عطار در وسط بنا واقع شده است و در بالاي مقبره گنبد كوچكي قرار دارد. در بالا سر قبر استوانه سنگي بلندي نصب شده كه ارتفاع آن نزديك به 3 متر است كه پايه آن زيرخاك فرو رفته است و سنگ را هشت ترك كرده‌اند و در بالاي آن بعد از صلوات بر نبي اكرم(ص) اسامي دوازده امام نقل شده است. ‏

‏*آرامگاه كمال‌الملك‏

مقبره محمد غفاري فرزند ميرزا بزرگ كاشاني ملقب به كمال الملك كه از سرآمدان نقاشي در ايران است، در ابتداي باغ شيخ عطار نيشابوري قرار دارد و زيارتگاه فرهنگدوستان ايراني است. ‏

‏*آرامگاه نظام‌الملك بكروي

اين آرامگاه در كدكن نيشابور واقع است و بناي مقبره از آهك و گچ ساخته شده و سقف آن داراي كاشي فيروزه‌اي مزين است. ‏

‏*چشمه خم‌تركان‏

اين چشمه در فاصله 131 كيلومتري مشهد، در قدمگاه نيشابور واقع است. اطراف آن را رسوبات آبرفتي دوران چهارم زمين ‌شناسي پوشانده و آب آن از آب‌هاي سولفاته كلسيك سرد است. ‏

‏*چشمه گرماب طاقانكوه‏

اين چشمه در 44 كيلومتري نيشابور واقع است. اطراف اين چشمه معدني نيز از رسوبات دوران چهارم زمين‌شناسي پوشيده است. ‏

* بازار تاريخي نيشابور

بازار تاريخي نيشابور يكي از بازارهاي قديمي و مهم و از جمله مكان‌هاي ديدني اين شهر است. عمليات مرمت و بازسازي اين بازار كه حدود يك كيلومتر طول دارد، از سال 77 توسط سازمان ميراث فرهنگي و كسبه بازار آغاز شد.

به اين بازار، بازار سرپوشيده، بازار سرپوش و سوق‌القديم نيز مي‌گويند.اين بازار تنها بخش به جا مانده از بازار بزرگي در نيشابور قديم است كه از «دروازه مشهد» آغاز و در «دروازه عراق» به پايان مي‌رسيده است. پيشينه اين بازار به دوره صفويان باز مي‌گردد. گمان بر اين است كه نوسازي يا ساختن اين بازار از جمله اصلاحاتي بوده كه شاه عباس صفوي در مدت اقامت خود در نيشابور انجام داده است.

بازار زرگرها و حلاج‌ها نيز متصل به اين بازار تاريخي است. از بناهاي به جا مانده اين بازار مي‌توان از سرا، كاروانسرا، تيمچه و گرمابه نام برد. كاروانسراي مستوفي يكي از تيمچه‌هايي است كه در راسته اين بازار قرار دارد.

چند مسجد و يك تكيه و يك آب انبار از ديگر بناهاي اين بازار است. در حجره‌هاي اين بازار مشاغل سنتي و بومي از قبيل فرش فروشي، رويگري، مسگري، رنگرزي، آهنگري و پارچه فروشي مشاهده مي‌شود.
تاریخ ثبت :1395/04/27 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:453 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon