Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی ساری جاهای دیدنی ساری مراکز تفریحی و گردشگری ساری هتل های ساری راهنمای سفر به ساری نقشه گردشگری ساری
مـــــــــنو
کلید واژه ها
لیست مراکز ‌بهداشت‌ و درمان‌ استان مازندران ( ساری )
نام مرکز ‌بهداشت‌ودرمان‌ تلفن آدرس
شبکه بهداشت و درمان -روستائی 0122-7748004-6 محمودآباد-خ آزادی -شبکه بهداشت و درمان
شبکه بهداشت و درمان چالوس چالوس
شبکه بهداشت و درمان گلوگاه گلوگاه
شبکه بهداشت و درمان آمل آمل خ طالب آملی
شبکه بهداشت و درمان بابل 3232876 بابل-خ مدرس باغ فردوس
شبکه بهداشت و درمان بابلسر 33061-32432 بابلسر خ پاسداران
شبکه بهداشت و درمان بهشهر 26944 بهشهر-بلوارهاشمی نژادجنببانک رفاه مرکزی
شبکه بهداشت و درمان تنکابن 4222073 تنکابن خ علامه مرکز بهداشت تنکابن
شبکه بهداشت و درمان جویبار 1243225220 جویبار - کلاگرمحله - شبکه بهداشت جویبار
شبکه بهداشت و درمان رامسر 5256680و82 رامسر-خ کمربندی روبروی بازارروز- مرکز بهداشت رامسر
شبکه بهداشت و درمان سوادکوه 5222488-2213-2350 سوادکوه پل سفید
شبکه بهداشت و درمان قائمشهر 2270330-2270611 قائمشهرخ تهران کوی نصرت
شبکه بهداشت و درمان نکاء 5623076 نکا خ شهرداری بالاتراز جاده شماره 1
شبکه بهداشت و درمان نور 6222057-6222056 نور-خ امام
شبکه بهداشت و درمان نوشهر 3232731-4 نوشهر-خ بوعلی
شبکه بهداشت ودرمان ساری 2260032-2264353 ساری بلوار امیرمازندرانی خ- رودکی
شبکه بهداشت ودرمان فریدونکنار 1125669955 فریدونکنار خ ولیعصر
تاریخ ثبت :1395/04/21 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:424 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
ساری شهریست در میان جنگل و دریا، با طبیعتی بکر و دنیایی از دیدنی ها!
این شهر، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر استان مازندران و مرکز این استان، در شمال ایرانه، که از نظر جغرافیایی، از شرق به شهرستان میان دورود،‌ از شمال به دریای مازندران، از غرب به قائمشهر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی تابستونای معتدل و نمناک و زمستونای نسبتاً سرد و خشک داره. همچنین بخش‌های جنوبی کوهستانی این شهر، زمستونای طولانی و بسیار سردی داره.
رونق این شهر، بعد از تاج‌گذاری و اقامت آقا محمد خان قاجار آغاز شد و امروزه از شهرهای مهم ایران از لحاظ ارتباطی به حساب میاد.
در کل باید گفت ساری با طبیعت سرسبز، مردمان مهربان و غذاهای محلی لذیذ، همیشه یکی از مقاصد توریستی مهم بین شهر های ایران بوده و هست.
تاریخ ثبت :1395/04/21 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:402 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مرکز خرید در اصلی ترین منطقه تجاری ساری قرار داره و یه جای خوب برای خریدهای شیکه. «الهیه» یه مرکز خرید ۶ طبقه ست که ۳ طبقه تجاری و سه طبقه پارکینگ داره. از ۹۰ واحد، بیشتر فروشگاه های اون به پوشاک و کیف و کفش خانم ها اختصاص داره. از فروشگاه های معروفی که در این جا می شه دید، فروشگاه خانه و آشپزخانه ست که در طبقه آخر این مرکز خرید قرار داره. بعد از گشت و خرید هم می تونین سری به کافی شاپ اینجا بزنین. تاریخ ثبت :1395/04/21 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:553 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
"شالی"اولین رستوران سلف سرویس استان مازندران با غذاهای متنوع ایرانی و فرنگیه و بین رستوران هایی که خارج از شهر ساری قرار گرفتن، شالی تقریبا از همه معروف تره. اینجا یه رستوران شیک و بزرگ تو جاده دریاست که انواع غذاهای محلی مازندرانی و ایرانی و حتی ایتالیایی رو به صورت سلف سرویس سرو می کنه تاریخ ثبت :1395/04/21 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:548 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شهر ساری از جمله شهرهای باستانی استان مازندران است. در نقشه های جغرافیایی زمان هخامنشیان تنها یک شهر در کنار دریای خزر مشاهده می شود و نام آن زادکارتا است ومکان تاریخی شهر زادکارتا دقیقاً با جایگاه کنونی ساری همخوانی دارد. گرچه برخی محققین بنیاد شهر ساری را از اقدامات فرخان بزرگ می دانند، ولی با مرور تاریخ مازندران می توان باور داشت که ساری کنونی بر روی لایه های شهری ساخته شده که از قرون ماقبل از اسلام مرکز ایالت شمالی ایران بوده است. ساری پایتخت فرمانفرمایان آل طاهر و پادشاهان آل علی بن حسن و محمد زید در قرن سوم و تا سال ۶۳۵ هجری هم مرکز آل باوند بود. دیوارهای ساری در سال ۱۷۹ هجری به وسیله عبدالملک بن مقفع مرمت شد. شهر ساری را روسها در سال ۲۹۸هجری قمری آتش زدند و در سال ۳۲۵ هجری قمری شهر از سیل آسیب سخت دید به طوریکه مردم آن مجبور شدند به کوهها پناه ببرند.

ساری در قرن هفتم هجری توسط مغولان صدمه بسار دید بطوریکه وقتی حمد ا.. مستوفی در مورد این شهر می نوشت این شهر تقریباً ویرانه بود. در سال ۷۶۹ هجری تا ۷۷۷ هجری قمری سیدکمال الدین قوام الدین مرعشی دیواری دور شهر ساخت و آنرا با خندقی عمیق محصور کرد. و در درون دیوار قله ای و قصری بر پا ساخت و شهر را دوباره بنا کرد. در سنه ۷۹۵ هجری قمری لشکر امیر تیمور شهر را غارت کردند و فاتح مزبور به قتل عام اهالی فرمان داد و شهر در دوره حاکم جدید که جمشید بن قارن غوری نام داشت از لطمه بهبود یافت و پایتخت مازندران باقی ماند. بنابراین ساری از جمله شهرهایی بوده که از دوران بسیار طولانی مسکون بوده و مرکز هسته اولیه شهر ساری بافت قدیم شهر بوده است.

تا زمان حمله اعراب به ایران و پیروزیشان در این سرازمین، مازندران یکی از ساتراپ های ایران به شمار می آمد که مرکز آن همین شهر ساری بود. ولی مردم این منطقه مخالفت های بسیاری انجام می دادند که باعث شد از دوره هخامنشیان پادشاهان ایران برای این منطقه فردی را موظف کردند که به زادراکرتا(ساری)بیاید و منطقه را تحت امنیت داشته باشد.

عمارت تابستانی آقا محمد خان قاجار در ساری

از اواخر دوره ساسانیان تا اوایل صفویان شهر ساری پایتخت دو سلسله باوندیان و قارنوندیان بود. سلسله قارنوندیان در زمان هارون الرشید با مرگ مازیار برافتادو ولی باوندیان تا ۷۵۰هجری در ساری و فریم حکومت می کردند که از نظر مدت زمان حکومت طولانی ترین سلسله مستمر پادشاهی جهان حتی از طولانی تر از سلسله های فراعنه در مصر می باشد . در این سال حکومت تازه بنیان کیاهای جلال باوندیان را سرنگون کرد و در ساری مستقر شد. ولی مردم از این شاهان زورگو راضی نبودند بنابرین مرعشیان و سپس صفویان به این شهر دست یافتند. شاهان صفوی به این شهر علاقه مند شدند و در زمان ایشان پایتخت تابستانی صفویان در فرح آباد ِساری بود. پس از صفویان ساری به دست نادرشاه افتاد.

پس از مدتی دوباره قاجاریان مرکزیت را به ساری برگرداندند و تا کنون ساری مرکز استان مازندران مانده است،لازم به یاد آوری است که ساری در زمان قاجار برای مدت کوتاهی به عنوان اولین مرکز حکومت قاجار و پایتخت ایران مورد استفاده قرار می گرفت.
پیشینه
بنیان و نامگذاری

بنای ساری مرکزاستان مازندران رابه توس پسر نوذر نسبت میدهند که در قرن اول هجری به دست فرخادبن دابویه تجدید بناشده است. ریشه نام ساری نامشخص است. چند گمانه زنی غیر علمی در این مورد وجود دارد که عبارت است از: یونانیان باستان آن را زادراکارتا، پایتخت تمدن هیرکانیا، ذکر می کنند، اشپیگل شرق شناس و نئونازیست آلمانی آورده که نام ساری کنونی برگرفته از نام قوم سائورو بوده که پیش از هجوم اقوام آریایی به ایران در شهر باستانی اسرم، که هم اکنون نام دهی در ۱۰ کیلومتری ساری است، زندگی می کرده اند. ادوارد پولاک گمان دارد که نام ساری دگرگونی واژگانی سادراکارتا می باشد، دکتر اسلامی نیز در کتاب خویش نوشته که احتمال آنکه زادراکارتا از نام زردگرد، باشد نیز است.در کتاب تاریخ باستان نام سارو به معنی شهر زرد برای ساری به کار می رود؛ که دلیل آن را وجود درختان متعدد مرکبات خصوصا نارنج و لیمو می داند. همچنین ذکر می کند که احتمالا زادراکارتا و سارو یکی هستند. ظهیرالدین مرعشی نیز در کتاب « تاریخ طبرستان و رویان و مازندران » به روایت نوشته است که فرخان بزرگ شهر ساری را به نام فرزندش، سارویه ساخته است.
تاریخچه شهر ساری

به طور دقیق تاریخ به وجود آمدن ساری را نمی توان تشخیص داد زیرا در کهن ترین آثار مربوط به ماقبل تاریخ نوین جهان نیز نام آن بوده است ولی قدر مسلم آنکه بدون هیچ تردیدی نظام شهری آن به بیش از ۲۵۰۰ سال می رسد. بر اساس شاهنامه فردوسی توسعه بنای آن را به اسپهبد طوس پور نوذر به دلیل به جا گذاردن یادگار پدرانش (منوچهر، ایرج، فریدون) نسبت می دهند، و بر اساس روایت تاریخ نویسان یونانی در زمان هخامنشیان پایتخت تمدن هیرکانیا و به نام زادراکارتا بوده است ( منابع ایرانی در جنگ ها از بین رفته اند ). پس از حمله اسکندر مقدونی آن شهر در آتش با خاکستر یکسان گردید (این اقدام اسکندر به واضح نشان از وجود تمدن پیشرفته آن زمان در آن شهر را می دهد) و طبق سیاست های اسکندر مقدونی شهری جدید در کنار آن ساخته گشت و نام آن را تمبراکس (سیرینکس) که نام یکی از سرداران سپاه اسکندر بود نهادند. شایان ذکر است که بنای آن شهر حدود ۱۲ کیلومتر با بنای شهر کنونی ساری فاصله داشت و در نزدیکی روستای اسرم کنونی ساخته گشته بود. بر اساس تحقیقات باستان شناسان در زمان ساسانیان تمدنی بزرگ در این ناحیه بوده است. چنانکه در زمان احداث خط راه آهن و حفاری های مربوط به آن کوزه ها و سفالهای مربوط آن زمان بدست آمد.

براساس برخی مستندات تاریخی فرخان بزرگ در سال ۵۶ ه.ق. ساری را که برای مدت زمان طولانی مورد توجه واقع نگردیده بود را به کلی مرمت و بازسازی کرد بطوری که حتی بنای ساری را به وی نسبت می دهند. مدتی پسر فرخان حاکم ساری بود و پس از آن بدلیل تهاجمات دشمنان فرخان بزرگ، وی این دیار مرکز حکومت خویش نهاد. تا قرن دوم هجری دین مردمان آن زرتشتی بود و در آن سال ها سپاه خلیفه عباسی توانست به ساری حمله کرده و بدین جهت مردم را مسلمان نمایند ولی پس از رفتن آنها بدلیل ظلم و ستم خلیفه مردم باری دیگر به دین زرتشت پناه بردند تا آن جا که نمایندگان و مبلغان دین اسلام از طرف امام جعفر صادق توانستند با ایجاد گرمی و محبت در بین مردم آنان را به اسلام و مذهب شیعه بگروایند و بدین دلیل مذهب مردم مسلمان ساری از همان ابتدا شیعه بوده و است؛ در سال ۱۳۶ ه.ق. ملامجدالدین از طرف امام صادق به ساری آمد و پس از آن حضرت یحیی پور یحیی و حضرت سجاد و حضرت عباس از فرزندان امام موسی کاظم به ساری آمدند و در بین مردمان زندگی کردند و در این دیار درگذشتند.
پس از اسلام

گیلان و مازندران تنها سرزمینهایی در آسیای غربی هستند، که در زمان حمله تازیان (اعراب) به ایران توسط ایشان فتح نشده است، زیرا گیلان و مازندران از همه طرف محفوظ هستند و راه های ورودی به این خطه ها بسیار سخت بوده است. کوهستان های البرز باعث شده که سپاه اعراب نتواند وارد گیلان و مازندران شوند و این باعث شد که این سرزمین ها هیچگاه با زور و ظلم فتح نگشتند. ولی در دوران عباسیان رسم بر این بود که شاهان ساری و شهریارکوه به کسانی که از ترس خلفای عباسی به مازندران پناه می آوردند، اموال بسیار و پناهگاهی برای معیشت می داد و بر همین اساس بسیاری از شیعیان و سیدان علوی، که با جور خلفای عباسیان مخالف بودند، به ساری یا آمل فرار می کردند. این سادات به مرور زمان مردم مازندرانی را که هنوز به زرتشت ایمان داشتند به دین اسلام آشنا کردند و طی مدتی سراسر مازندران به مذاهب مختلف تشیع گرویدند و سلسله های مختلف به مذهب تشیع روی آوردند. نخستین مسجد جامع ساری پس از مرگ اسپهبد خورشید دابویی و سقوط حکومت وی در مهرماه ۱۴۰هجری شمسی، توسط مسلمانان و به امر ابوالخطیب بنیان نهاده شد.
تاریخ معاصر

بی تردید رشد و ترقی ساری پس از قاجاریان بوده است. آغا محمد خان قاجار مراسم تاجگذاری اش را در نوروز ۱۱۶۱ خورشیدی برابر ۲۱ مارس ۱۷۸۲ میلادی در ساری برگزار کرد.نظام شهری نوین ساری از آن زمان باقی مانده است و ساری یکمین شهر ایران بوده است که ساخت راه آهن سراسری ایران از آنجا آغاز گشت[و پس از رضاشاه و در هنگام جنگ جهانی دوم به تصرف نیروهای شوروی در آمد و پس از جنگ جهانی نیز فرودگاه دشت ناز ساخته گردید و طرح های توسعه به سمت خاور به وجود آمد و پس از انقلاب نیز، جاده های اطراف شهر توسعه داده شد.

بلدیه یا شهرداری ساری

هم زمان با تأسیس بلدیه ساری، قانونی به تصویب مجلس رسید که بر آن اساس انجمن بلدیه وظیفه یافت نسبت به انتخاب شهردار با رأی مردم اقدام کند. در سال ۱۲۹۰ شمسی با پیشنهاد دولت وقت مبنی بر انفصال انجمن بلدیه موافقت گشت و در سال ۱۲۹۹ ضیاءالدین طباطبایی نهاد مستقلی مانند بلدیه را که به دولت وابسته بود را ساخت و در سال ۱۳۰۰ شمسی اداره بلدیه رسماً وابسته به دولت شد. آغاز به کار بلدیه در ساری مربوط به سال ۱۲۹۸ می باشد و «احمد ممنون» به عنوان نخستین شهردار ساری در سال ۱۳۰۱ معرفی شد.
چشمه

چشمه باداب سورت زیباترین و بی نظیرترین چشمه جهان چشمه های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دوّمین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمه های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به وسیلهٔ سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است. چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای قلعه سر، قرار دارد. چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچهٔ بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

باداب ترجمهٔ تحت اللفظی واژهٔ مازندارانی «وا اُ» است. وا (باد) به نوعی درد (رُماتیسم) اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی درمان می شود. همچنین باداب به معنی آب همراه با گاز است.

این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده ای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است.

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این چشمه ها در حال نابودی کامل هستند و این منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده است.
وضعیت طبیعی
جغرافیای ساری

نقشهٔ آب و هوایی ایران؛ شهر ساری در شمال کشور قرار گرفته و آب و هوای آن خزری است.

شهر ساری واقع در کوهپایه های رشته کوه البرز دارای دو بخش کوهستانی و دشت می باشد در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۵ دقیقه و عرض ۳۶ درجه و ۴ دقیقه از شمال خاوری به فاصله حدود ۲۵ کیلومتر به نکا و به فاصله ۴۵ کیلومتر به بهشهر و ۱۳۰ کیلومتر به گرگان و ۶۹۰ کیلومتر به مشهد و از شمال به فاصله ۳۵ کیلومتر به دریای مازندران و از شمال باختری به فرح آباد و جویبار و لاریم و از جنوب باختری به فاصله ۲۲ کیلومتر به قائمشهر و از باختر به بابل به فاصله تقریبی ۳۰ و آمل به فاصله تقریبی ۶۰ کیلومتر و از جنوب به فاصله ۳۰ کیلومتر به سد شهید رجایی (سلیمان تنگه) و دهکده آرامش و بوسیله آزادراه در حال ساخت کیاسر به فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتر به دیباج و از آنجا به شهرستان های دامغان و مهدیشهر و سمنان (تقریباً ۱۲۰ کیلومتر) محدود است. همچنین ساری به فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر از تهران واقع گردیده و توسط جاده فیروزکوه ۲۶۵ کیلومتر و توسط جاده هراز ۲۵۰ کیلومتر و به وسیله راه آهن شمال ۳۵۴ کیلومتر با تهران فاصله دارد.
ساری در دوره صفوی

شاه عباس صفوی علاقه فراوانی به آباد کردن مازندران داشت و او دهکده طاهان در شمال شهر و نزدیکی ساحل دریا را شهر کرد و آن را مرکز مازندران کرد؛ پیتر دلاواله جهانگرد معروف ایتالیایی که به سال ۱۰۲۵ ه.ق. ساری را دید و یک شب در آن اقامت گزید درباره ساری چنین نگاشته است: « ساری حصار ندارد و تا چشم می بیند باغ های میوه و خصوصا مرکبات در آن بسیار فراوان است جالب آن جاست که سقف بسیاری از خانه ها مرکب از ساقه خشک غلات و گل مال است و فقط برخی از خانه ها سقف سفالی دارند، مردمانی بسیار مهربان دارد و آنان کمال لطف و محبت را نسبت به من روا داشتند؛ فردای آن روز به قصد عزیمت به فرح آباد که شاه در آن جاست ساری را ترک کردیم، چهار فرسنگ بین ساری و فرح آباد راه بود و فرح آباد با دریا دو مایل فاصله داشت و در میان راه اثرات درختان تازه قطع شده را می دیدیم و کارگران مشغول سنگ فرش جاده بودند وقتی به فرح آباد رسیدیم خبردار شدیم که شاه در آن جا نیست و شاه که نمی تواند در یک مکان ثابت بماند به دو فرسنگی غرب فرح آباد رفته بود.» و اما فرح آباد آن شهر زیبایی که شاه عباس بنا کرد عمر زیادی نداشت و در حمله شبانه روسها به آتش کشیده شد و پس از آن ساری باری دیگر مرکز مازندران گردید؛ پس از قتل نادرشاه، محمد حسن خان قاجار که توانست حکومت مازندران را به دست گیرد دستور داد تا از استرآباد تا شهسوار راه سنگ فرش را تعمیر کنند و او پلی بروی تجن کشید که به پل محمدحسنخانی مشهور گشت البته بعدها در اثرزلزله خراب شد ولی بخشی از ستون های پل مخروبه هنوز هم در کنار پل فعلی تجن باقی است.

ساری شهری ست کهن که در گذشته های نه چندان دور،دروازه هایی داشته که مورخان وسیاحان از آنها در نوشته هاشان یاد کرده اند.اینک تنها دروازه بابل(بارفروش قدیم)نامش برسر زبانهاست.

مقدسی جغرافی دان قرن چهارم هجری،ابن اسفندیار مؤلف کتاب تاریخ طبرستان ومیرظهیرالدین مرعشی درکتاب تاریخ طبرستان ورویان ومازندران؛از حصار گرد دور شهرساری سخن گفته اند.دیوار ساری که در دوره های تاریخی شکل های متفاوتی داشته ،گاهی محکم وبلند وگاهی نیمه مخروبه و ویرانه توصیف شده است.این دیوار دارای دروازه هایی بوده که اهالی برای آمدوشد به شهرهای دیگر استفاده می کردند.ملگونف جهانگرد روس می نویسد که مردم ساری دروازه ها را به نام جاهایی که بدان رفت وآمد می کنند نامگذاری کرده اند.ملگونف که طی سالهای ۱۲۷۴تا۱۲۷۶هجری قمری — در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار– به ساری سفر کرده است،چهار دروازه ساری را:دروازه بارفروش دروازه فرح آباد دروازه استرآباد دروازه نقاره خانه یاارگ ،نام می برد.

رابینو مستشرق ومحقق مشهور که در سالهای ۱۲۸۸و ۱۲۸۹هجری قمری ،ساری را دیده است؛می نویسد که این شهر چهار دروازه با نامهای :بارفروش چهل در(دروازه دختر) فرح آباد(ملامجدالدین) استرآباد؛می باشد.

مسعود میرزای ظل السلطان که در سال ۱۲۷۸ه.ق حاکم مازندران بوده است،در یادداشت های خود از چهار دروازه ساری با نامهای :نقاره خانه یادولت یاباغشاه فرح آباد استرآباد – دروازه مخروبه بیرون دروازه استر آباد؛می نویسد.او از دروازه بارفروش در غرب ساری چیزی نمی گوید.دروازه مخروبه ای که او بیرون دروازه استرآباد نام برده به احتمال زیاد بنای قدیمی دروازه استرآباد بوده است.

نی پیه افسر انگلیسی که در سال ۱۲۹۱هجری قمری در ساری بوده ،چهار دروازه ی آن را این گونه روایت می کند:بارفروش استرآباد فرح آباد چهل دختران.او می نویسدکه از میان این چهار دروازه تنها استرآباد سالم برجای مانده وبه خوبی تعمیر شده است.این دروازه در زمان بازدید وی ،یک پاسدار خانه وودو برج داشته است که سقف آن به گمان نی پیه مانند سقفهای چینی وتبتی دارای نقاشی بوده است.

بنابراین شهر ساری در دوره های تاریخی باتوجه به مستندات تاریخی،دارای چهار دروازه بوده است:

۱.دروازه بارفروش:دروازه ی غربی ساری که اهالی به طرف بارفروش می رفتند. که اینک مردم ساری آن را با نام دروازه بابل می خوانند گرچه دیگر دروازه ای وجود ندارد.

۲.دروازه استرآباد:دروازه ی شرقی ساری که بعدها به جهت تغییر نام شهر استرآباد به دروازه گرگان معروف شد.ناصرالدین شاه درسال ۱۲۹۲هجری قمری از این دروازه وارد ساری شده ودر یادداشت های خود از آن نام برده است.اسلامی مؤلف کتاب جغرافیای تاریخی ساری ،مکان این دروازه را درحدود میدان شهدای فعلی می داند.

۳.دروازه فرح آباد:دروازه ی شمالی ساری که درنزدیکی بقعه ملامجدالدین مکی قرار داشت وگویا تا پیش از احداث شهر فرح آباد توسط شاه عباس صفوی، به نام دروازه ملامجدالدین خوانده می شده است ولی از آن به بعد به هردو نام در کتابها ومستندات آمده است.

۴.دروازه نقاره خانه:دروازه ی جنوبی ساری که پیش از از دوره ی قاجار ،دروازه چهل دختران وچهل در نامیده می شد وپس از آن که قاجاریه روی کار آمدند؛با ساخت بناهای دیوانخانه وباغشاه که نقاره خانه نیز داشته است به دروازه ارگ وباغشاه و دولت ونقاره خانه مشهور شد.این دروازه در مکان میدان شهرداری (سبزه میدان) کنونی قرار داشته است.
آموزش

نخستین مدارس مازندران در دوره تسلط علویان طبرستان بر ساری به شکل مکتب خانه ای ساخته شد. این مدارس در ابتدا مخصوص پسران بود و فقط فقه و مسائل دینی در آن تدریس می شد. نخستین مدرسهٔ مدرن شهر ساری در سال ۱۳۲۳ق / ۱۲۸۴خورشیدی توسط جمعی از سیاسیون ساروی تأسیس شد. این مدرسه در سال بعد با پشتیبانی لطفعلی خان میرپنجهٔ سالار مکرم (سردار جلیل) سالاریه خوانده شد. مدرسهٔ سالاریه با ۷۰نفر دانش آموز آغاز به کار کرد. این مدرسه دارای سه کلاس ابتدایی، سطحی یا فارسی و علمی بود. ولی مدتی بعد با فشارهای مخالفان مشروطه و برخی از مردم شهر، لطفعلی خان سردار جلیل از حمایت مالی مدرسه دست برداشت. در نتیجه مدرسهٔ ساری تعطیل شد. و دویست شاگردان آن بی مدرسه شدند. مدتی پس از تعطیلی مدرسهٔ سالاریه، دانش آموزان مدرسه و طرفداران شان به انجمن حقیقت ساری متوسل شدند. سید حسین مقدس مدرسه را با نام جدید حقیقت در سال ۱۳۲۳خورشیدی در منزل علی بهروزی افتتاح کرد. پس از چندی آن هم بنابه دلایلی تعطیل گشت و بدین ترتیب چندین مدرسه در شهر به وجود آمد و پس از اندکی تعطیل شد. در سال سال ۱۳۰۵خورشیدی کلاس های اول، دوم و سوم متوسطه در مدرسه احمدیه دایر شد و مدرسه به نام دبیرستان پهلوی تغییر نام یافت. در تاریخ ۴بهمن ۱۳۰۰خورشیدی نخستین مدرسه دخترانهٔ ساری با نام تربیت بنات، افتتاح شد. موسس مدرسه شخصی به به نام خانم فاطمه وکیلی دیپلم مدرسه آمریکایی تهران بوده است.
مردم
مشاهیر
خسرو سینایی (زادهٔ ۹ دی ۱۳۱۹ در ساری)

کارگردان و فیلمنامه نویس ساروی است، که موفق به دریافت نشان شوالیه جمهوری لهستان از سوی رییس جمهور این کشور شده است. او این نشان را به خاطر ساخت فیلم مستند مرثیه گمشده که روایت گر مهاجرت هزاران لهستانی به ایران در ایام جنگ جهانی دوم است، دریافت کرد. همچنین ایشان نخستین کارگردان ایرانی است که پس از انقلاب اسلامی موفق به کسب جایزه از یک جشنوارهٔ بین المللی گردیده است.
عبدالحسین مختاباد(زاده ۱۳۴۵ روستای امره ساری)

آهنگساز و خواننده موسیقی سنتی ایرانی است. وی در عرصه موسیقی تاکنون بیش از ۱۴ اثر تولید کرده است.

او فارغ التحصیل کارشناسی علوم اجتماعی از دانشگاه تهران، کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه یورک کانادا، کارشناسی موسیقی از دانشگاه اوتاوا کانادا و دکترای موسیقی (آهنگسازی و اجرا) از دانشگاه گلداسمیت انگلستان می باشد.
ماریا خرسند

از مدیران فناوری اطلاعات است که در سال ۱۳۳۶ (۱۹۵۷ میلادی) در شهر ساری متولد شد. در پانزده سالگی به لس آنجلس آمریکا رفت. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر را از دانشگاه فولرتون کالیفرنیا گرفت و در هنگام تحصیل در این دانشگاه با همسر سوئدی خود آشنا شد و پس از ازدواج با او، در سال ۱۹۸۷ میلادی به سوئد مهاجرت کرد. او در شرکت سونی اریکسون مشغول به کار است.
ابن شهرآشوب

از مشاهیر تاریخ اسلام و نویسنده کتاب مناقب علی بن ابیطالب
عماد رام

هنرمند و خواننده ایرانی است. او در یازدهم اسفند سال ۱۳۰۹ خورشیدی در ساری بدنیا آمدو در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در کشور آلمان از دنیا رفت
علی کردان

وزیر کشور ایران در دوره نخست ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد.
ع.پاشایی

عین اله عسگری پاشایی معروف به ع. پاشایی نویسنده، مترجم، شاعر و شرق شناس ایرانی است. او طبق وصیت احمد شاملو سرپرستی آثار او را به همراهی آیدا سرکیسیان برعهده دارد.

احسان الله طبری (زاده: ۱۲۹۵ در ساری، درگذشته: ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ در تهران)

مشهور به «احسان طبری» «بانفوذترین، معروف ترین و برجسته ترین چهره نظری حزب توده ایران» شناخته می شد.

در برلین دوره آکادمی علوم اجتماعی را گذراندن و به دریافت مقام علمی «دکتر هابیل» در فلسفه دست یافت و سال ها در دانشگاه های آلمان به تدریس اشتغال داشت. وی با زبان های عربی و پهلوی و روسی و آلمانی و انگلیسی و فرانسوی و ترکی آذری و ترکی اسلامبولی آشنایی داشت و تخصصش در زمینه تاریخ فلسفه وادبیات بود.از وی ده ها جلد کتاب و مقاله منتشر شده است.
کارن بزرگ؛ پادشاه طبرستان

ساری زمانی تحت فرمانروایی اسپهبد قارن (کارن) بود و به دلیل افتخارات بزرگی که او برای طبرستان آورد پس از گذشت چندین قرن هنوز از خاطره ها بیرون نرفته و یکی از خیابان های ساری به پاس زحمات بزرگ او بدین نام است(خیابان قارن که در مرکز شهر ساری قرار دارد و از پر رونق ترین نقاط ساری است) و پس از آن مازیار پور قارن حکومت کرد که او نیز مردی بزرگ بود و اقدامات نیک وی هنوز هم پابرجاست، سپس حاکمان منصوب یعقوب لیث صفاری و امیر اسماعیل سامانی تا سال ۲۹۸ در ساری حکمرانی کردند تاآنکه در آن سال روس ها ساری را به آتش کشاندند و پس از آن حکومت در دست آل زیار که اهل تسنن بودند و آل بویه که اهل تشیع بودند قرار گرفت تا سال ۴۲۶ که سلطان محمود غزنوی به ساری آمد و بسیاری از شهر را ویران نمود و آخرین نماینده غزنویان در ساری (رستم شاه غازی) تا به سال ۵۵۸ حکمرانی کرد، اومدرسه مرقدعلاءالدوله ( همان جایی که هم اکنون مسجد شاه غازی واقع است) را تجدید بنا نمود. بهنگام حمله مغول حسام الدین اردشیر از سلسله کینخواریه بجهت آنکه بتواند در برابر مغول ها مقاومت نماید پایتخت خویش را از ساری به آمل برد؛ پس از مغول ها مرعشیان که در اصل عرب بودند بر ساری حکم رانی کردند تا سال ۷۹۵ ه.ق. که تیمور به ساری حمله کرد و دستور قتل عام مردم را صادر نمود و با خاک یکسان کرد. پس از مرگ تیمور دگربار مرعشیان آمدند و پس از آن حکمرانی ساری در میان چند خاندان بود تا آن که سلسله آل جلاویه بر سرکار آمدند.
زبان

زبان مادری مردم مازندران زبان تبری است.

زبان عمده مردم ساری تا دوره صفویان فقط زبان تبری (مازندرانی) بود ولی با از بین رفتن سلسله باوندیان که حامی زبان تبری بود این زبان از رسمیت افتاد و خویشاوند نزدیک آن زبان فارسی جایگزین آن شد. تا قبل از سقوط باوندیان زبان مازندرانی با خط پهلوی نگاشته می شد و هنوز هم در گنبد لاجیم یا رسکت نمونه آن موجود است.
مذهب

قاطبه مردم ساری مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده امامی می باشند.
جمعیت

جمعیت این شهرستان با توجه به آمار ۱۳۸۷ و رشد آن تا کنون به بیش از نیم میلیون نفر رسیده و جمعیت این شهر طبق آخرین آمار وزارت کشور بعد از شمارش آرای ریاست جمهوری دهم به حدود ۲۸۵٫۳۲۰ نفر رسیده است.ولی در سال ۱۳۸۹ هر ساری طبق مجوز وزارت کشور به سه منطقه که هر کدام حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد تقسیم شد. بنابر این می توان گفت جمعیت آن حدود ۳۳۰۰۰۰ نفر می باشد و بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر مازندران است. ساری پذیرای مهاجرین ترک، ترکمن، شهمیرزادی، کرد، ارمنی، گرجی، اصفهانی، عرب، بلوچ و... بوده است که در طول قرن های مختلف به ساری آمدند و یا پس از مدتی تعداد آن ها کم شد و یا از ساری کوچ کردند. جمعیت شهر ساری در سال ۱۳۹۰ حدود ۴۵۰۰۰۰ نفر می باشد
تاریخ ثبت :1395/04/21 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:574 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
برج ˈ رسکت ˈ مربوط به سده پنجم هجری و قمری است و در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شهر ساری در بخش دودانگه ساری در روستای رسکت واقع شده است.

مسیر دسترسی به آن از ساری آغاز و پس از عبور از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به جانب غرب منحرف می شود که بیشتر قسمت های آن آسفالت است.

این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گفته شده است که در سال ۲۳۱ خورشیدی برابر با ۲۳۷ قمری شهاب سنگی در این منطقه سقوط کرد که به نام ˈ شهاب سنگ اسپهبد شروین ˈ خوانده شد.

برخی پژوهشگران برج رسکت را یادمانی چند منظوره در نزدیکی محل سقوط این شهاب سنگ می دانند.

برج رسکت که 18 متر ارتفاع دارد در شیب تند کوهی سنگی در سال ۴۱۳ هجری قمری ساخته شد و مدفن یکی از شهریاران ˈ آل باوند ˈ است.

حد فاصل قسمت فوقانی بدنه و آغاز گنبد برج با مقرنس کاری تزئین شده است و دو کتیبه آجری نیز به خط پهلوی ساسانی و خط کوفی در روی آن به چشم می خورد
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:448 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
ˈ تجن ˈ نام رودخانه ای است که از شهر ساری عبور می کند و این پارک در امتداد این رودخانه در شرق شهر ساری و در کنار پل تجن واقع است.

مساحت این پارک حدود 78 هزار متر مربع است که از شمال به جنوب امتداد دارد و به جهت درون شهری بودن، پذیرای مسافران زیادی بخصوص در فصل بهار و تابستان است.

فضای سبز ، جاده دسترسی ، پارکینگ اختصاصی ، نمازخانه ، سرویس بهداشتی ، آب شرب شهری ، شهربازی ، وسایل بدنسازی پارکی ، سد لاستیکی ، دریاچه سد ، قایق سواری ، پدالی ، آلاچیق ، تلویزیون پارکی ، کاف شاپ ،جت اسکی ، تخته اسکی و واحد درمانی از امکانات این پارک است.

مجموعه تاریخی شهر فرح آباد

بقایای شهر قدیمی ˈ فرح آباد ˈ به وسعت 30تا 40هکتار، در فاصله تقریبی 28کیلومتری راه اصلی ساری - فرح آباد و در فاصله دو کیلومتری ساحل دریای مازندران واقع است.

از مهم ترین بقایای این شهر ، مسجد و مدرسه قسمت هایی از یک پل، دیوار باقی مانده از یک قصر و حمام متعلق به دوره صفوی را می توان نام برد.

این محل در زمان شاه عباس اول بندری آباد و پر رونق بود تا جایی که لقب ˈ دارالسرور ˈ و حتی ˈ دارالسلطنه ˈ را به آن اختصاص داده بود.

شاهان صفوی، بویژه شاه عباس، علاقه خاصی به این محل داشت و همه ساله، تابستان، مدتی در این شهر اقامت می کرد.

این شهر در اواخر سلطنت شاه عباس دوم توسط روس ها به آتش کشیده شد و روس ها پس از کشتار همگانی و به آتش کشیدن کاخ جهان نما (قصر معروف شاه عباس بزرگ) از راه دریا گریختند.

بناهای مجموعه فرح آباد شامل کاخ ، پل ، مسجد ، آب انبار ، حمام ، کاروانسرا ، مدرسه ، بازار و خیابان های متعددی بود که در اطراف رود تجن ساخته شده بود.

این مجموعه زیبا در قرون اخیر در اثر عوامل طبیعی، جنگل کاری و توسعه کشاورزی تخریب شده است، ولی آنچه از بقایای آن مشاهده می شود دلالت بر شکوه و زیبایی آن در عهد صفوی دارد.

در میان همه آثاری که در مجموعه فرح آباد ذکر شد ، تنها مسجد به دلیل پایگاه مردمی خود، بر جا مانده است.

این مسجد در زمینی مستطیل شکل به ابعاد 75 در 65 متر ساخته شده و فرم آن چهار ایوانی است.

ورودی مسجد در ضلع شمالی آن قرار دارد و سردر ورودی آن روزگاری مزین به کاشی های هفت رنگ بود.

از مناره های این مسجد تنها پایه های آن پابرجاست.

آب مورد استفاده این مجموعه از جوی های روباز آجری با شیب بندی ملایم از رودخانه تجن به حوض حیاط مرکزی وارد و آب مازاد نیز از ضلع غربی آن خارج می شد.

از تزیینات مسجد نشانه هایی باقی است که می توان به کاربندی، کاشی کاری و مقرنس کاری اشاره کرد.

کاخ جهان نما با توجه به عظمت معماری و تلفیق هنر شرق و غرب که به صورت نقاشی روی دیوارهای آن به کار رفته، به این نام مشهور شده بود.

بقایای این کاخ در قسمت شمالی مجموعه تاریخی فرح آباد و در غرب رودخانه تجن قرار دارد.

با توجه به برج و بارها، ساختمان دو اشکوبه ، زمین بازی چوگان و همچنین با توجه به روایت مورخان و جهانگردان درباره ویژگی های آن می توان گفت که مجموعه فرح آباد یکی از مهم ترین شهرهای آباد زمان صفویه بود.

پل آجری نیمه ویران فرح آباد به صورت شرقی و غربی با ملات ساروج و آجر بر روی رودخانه تجن احداث شده بود.

این پل دارای هفت چشمه بود که امروزه به جز چند چشمه طاق، قسمت اعظم آن آسیب فراوان دیده است
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:484 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
گردشگرانی که از غرب وارد شهر ساری می شوند برای دیدن این پارک باید در میدان امام خمینی (ره) مسیر داخل یا مرکز شهر را در پیش بگیرند و تنها با طی چند صد متر در بلوار آزادی می توانند پارک آفتاب را در سمت راست خود ببینند.

مساحت پارک آفتاب ساری حدود یک هزارو 500 متر مربع است و مانند هر بوستان شهری به امکانات لازم از جمله وسایل بازی کودکان مجهز است. این پارک بیش از همه برای چادر زدن و اقامت در شب مورد توجه مسافران و گردشگران قرار می گیرد.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:789 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این سد در 45 کیلومتری جنوب غربی ساری، در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

سد سلیمان تنگه در سال 1379برای بازدید آماده شد و از نظر اقامتی برای بازدید کنندگان بسیار مناسب است.

امکانات قایقرانی و اسکی در این سد برای گردشگران و بازدید کنندگان مهیا بوده و مجموعه مناسبی برای اقامت و گردش را فراهم آورده است.

با توجه به عظمت سد، زیبایی دریاچه و فضای دلپذیر اطراف آن در حال حاضر، این سد یکی از زیباترین چشم اندازهای مازندران محسوب می شود که ظرفیت و قابلیت فوق العاده ای برای صنعت گردشگری این استان است.

باز دید از تاج سد با خریداری بلیت در روز ها ممکن است. یکی از جاذبه های تفریحی این سد مهیا بودن امکان ماهیگیری برای گردشگران است.

فعالیت بخش خصوصی در بخشی از فضای مجاور سد و با ایجاد محیط هایی چون رستوران و سکوهایی برای نشستن و تفریح ، جذابیتی دو چندان به این محیط زیبا بخشیده است.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:513 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دریاچه ˈ میانشه ˈ که ˈ چورت ˈ هم نامیده می شود در فاصله 10 کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر و در80 کیلومتری جنوب شهر ساری واقع است.

وسعت این دریاچه حدود دو و نیم هکتار است که در حدود سال های 1300 خورشیدی بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه های که در کنار دریاچه واقع بودند ، به وجود آمد.

هنگام کاهش آب ، پدیدار شدن باقی مانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بودند منظره ویژه ای را ایجاد می کند.

این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است.

شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی است و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی متغیر است.

ماهی های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده است.

این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن باید مسیر جنگلی را با پای پیاده طی کرد که خود جاذبه دیگری است برای رسیدن به یک جاذبه گردشگری بکر.

البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی کم می کند
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:415 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
دریاچه ˈ الندان ˈ که در گذشته با نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شد در نزدیکی روستای ˈ ازنی ˈ از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع است و نام خود را هم از این روستا گرفته است.

روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری ˈ کیاسر ˈ در دهستان چهاردانگه و در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه کوهی به نام ازنی کوه در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع است.

وسعت دریاچه الندان که آب آن فقط از بارندگی تامین می شود 17 هکتار است که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز گسترش می یابد.

این دریاچه در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی است و در سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرد.

در آن سوی دریاچه الندان یا آب بندان پله ، رود خانه ای جریان دارد که آب گوارای آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونتگاه انسانی وجود ندارد که سبب آلوده کردن آن شود.

در نزدیکی آبندان پله یا دریاچه الندان درختچه های ˈ ازگیل ˈ و ˈ ولیک ˈ به وفور یافت می شود، درختانی مثمری که ثمرشان در فصل پاییز قابل خوردن می شود.

نحوه قرار گیری و نوع خاک دریاچه الندان سبب شده است در اثر اندک بارندگی تمامی آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده تا ماندگاری آب در آن زیاد شود.

اطراف آببندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه ، یک نوع پیازچه وحشی با نام محلی ˈ الزی ˈ و انواع سبزی های معطر و دارویی است
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:473 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
آن دسته از مسافران و گردشگران که به دنبال طبیعت بکر اعم از جنگل ، کوه و چشمه های زلال و متنوع هستند ، بهتر است سری به بخش ˈ چهاردانگه ˈ شهرستان ساری بزنند ، جایی که که نه از شرجی هوا خبری است و نه گرمای طاقت فرسای تابستان.

چهاردانگه جایی است که در آنجا کوه و جنگل به هم می رسند و طبیعت بیش از همه در چشمه های آب سرد و گرمی که از دل کوه بیرون می زنند و در حاشیه جنگل آرام می گیرد، جلوه گری می کند.

چشمه های ˈ سورت ˈ که محلی ها از آن به عنوان ˈ باداب ˈ یاد می کنند برای این که آبش گازدار و درمان کننده بعضی از بیمارها است ، یکی از صدها چشمه ای است که در منطقه چهاردانگه ساری گردشگران را فرا می خواند. سورت نیز به معنی شدت اثر است.

این چشمه ها در روستای سورت در دهستان ˈ پشت کوه ˈ و حدفاصل روستاهای ˈ اروست ˈ و ˈمال خواست ˈ واقع است.

این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی برگ می رسد، از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها واقع هستند.

چشمه های باداب سورت در سال 1387به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند ثبت شد و به این گونه در جایگاهی بالاتر از اثر طبیعی ˈ سرو ابرکوه ˈ به عنوان سومین اثر طبیعی ملی ایران جای گرفت.

چشمه های باداب سورت بعد از چشمه ˈ پامو کاله ˈ ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی نیز شده است.

باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است.

چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد است که عمدتا درتابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرنی سودمند است.

همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند.

چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی چشمه اول واقع است ، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است و در اطراف چشمه کمی رسوب آهن به چشم می خورد.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است.

این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است.

زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف بویژه در غروب تحسین برانگیز است.

چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارک محسوب می شود و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفت.

دیدن چشمه و حوضچه های باداب سورت بویژه در فصل بهار خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند.

خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین بر انگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند.

این چشمه ها در ارتفاع 1840متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:429 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این مجموعه تالابی در جوار روستای سید محله در 25 کیلومتری جاده ساری به طرف بابلسر واقع است.

سید محله روستایی در دهستان ˈ رودپی جنوبی ˈ شهرستان ساری است که مجموعه تالاب دو بخشی ˈ سراندون ˈ در جنوب و ˈ بالندون ˈ در شمال را در خود جای داده است.

وسعت این تالاب ها حدود 30‏ هکتار و عمق متوسط آنها هم یک متر است. وسعت این تالاب ها در زمستان و پاییز پر آب و در بهار و تابستان به علت استفاده زراعی از آب آنها ، کم آب است.

آب این تالاب ها شیرین است و درون و پیرامون آن ها را نیز نیزار و گیاهان مردابی پوشانده اند و در پس آن هم با مرغزارها و شالیزارها احاطه شده است.

این مجموعه از تالاب نیز به دلیل اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش گیاهی و مواد غذایی، زیستگاه پرندگان و آبزیان است.

این تالاب ها در پاییز و زمستان مامن و زیستگاه مرغان مهاجر از قبیل قو، مرغابی، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان است.

دسترسی مناسب، محوطه سرسبز و دلنشین ، مناظر بکر و وحشی پیرامون این تالاب ها فضای گردشگاهی کم نظیری را رقم زده است که می تواند گردشگران و مسافران نوروزی را برای ساعاتی از نخستین روزهای فصل بهار از هرگونه بار روحی و روانی ناخوشایند تخلیه کند.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:443 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تالاب حمید آباد از دیگر جاذبه های زیبای طبیعت مازندران است که در جاده دریا به سمت فرح آباد (خزرآباد) در روستای سرسبز و زیبای ˈ حمید آباد ˈ واقع است.

این تالاب پوشیده از گل های نیلوفر آبی است که در زمان باز شدن جلوه خاصی به این تالاب و منطقه می دهد.

گونه های مختلف پرندگان اعم از پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در این تالاب زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را دو چندان می کند.

ادامه این مسیر هم به مجموعه تاریخی فرح آباد و ساحل دریای خزر می رسد که به گردشگران نوروزی پیشنهاد می شود حتما سری هم به این مجموعه تاریخی بزنند.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:551 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این منطقه کوهستانی با مساحت 16هزار و 904 هکتار در حدود 95کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری دارای گونه های گیاهی و جانوری بسیار متنوعی است.

این منطقه از نظر ویژگی های بوم شناختی نظیر آب و هوا،‏ توپوگرافی خاک و زمین شناسی متنوع است.

پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاطت شده بولا هم مرز است.

غیر از انواع درختان و گیاهان جنگلی و مرتعی، مجموعه ای از گونه های وحوش نیز در آن وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از گوزن، شوکا، کل، بز و میش، پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان، بویژه قرقاول، کبک معمولی و کبک دری که فضای جذابی به آن بخشیده اند
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:435 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پناهگاه حیات وحش سمسکنده دومین پناهگاه حیات وحش شهرستان ساری است که در 10کیلومتری جنوب شرق شهر ساری واقع شده و مسیر دسترسی آن نیز از جاده بین المللی ساری به نکا و سپس ورود به جاده روستای سمسکنده است که در نهایت به درون این پناهگاه ختم می شود.

پوشش گیاهی این پناهگاه از نوع گونه های جنگلی و جلگه ای است و بخشی از آن هم مانند منطقه دشت ناز به عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

این منطقه که از سال 1352 تحت حفاظت بود در سال 1354 به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته شد.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده با یک هزار هکتار وسعت دارای پوشش جنگلی جلگه ای خزری با گونه های شاخص بلوط ، انجیلی ، آزاد و توسکا است.

گوزن های زردی که در این پناهگاه پرورش داده می شود به زیستگاه اصلی این گونه جانوری در دز و کرخه و همچنین دیگر زیستگاه ها چون جزیره اشک و ˈ میان کــتل ˈ استان فارس انتقال داده می شود.

شغال ، گربه جنگلی ، سنجاب و سمور جنگلی و گراز هم از گونه های پستاندار و عقاب جنگلی، جغد و کبوتر جنگلی نیز از پرندگان شاخص این منطقه به حساب می آید.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:362 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
پناهگاه حیات وحش دشت ناز با حدود 55 هکتار وسعت و پوششی از جنگل های جلگه ای دیگر جاذبه طبیعی گردشگری ساری است که در شمال شرقی این شهر واقع است.

دشت ناز از سال 1346به محلی برای تکثیر گوزن زرد ایرانی تبدیل شد.بخشی از گوزن های تکثیر شده در این پناهنگاه که به صورت دستی تعلیف می شوند همه ساله به زیست گاه های اصلی یعنی حواشی رودخانه ˈ دز ˈ و کارون منتقل می شوند.

تعدادی از گوزن های این پناه گاه به جزیره ˈ اشک ˈ در دریاچه ارومیه انتقال می یابند.

دور تا دور این پناهگاه حصارکشی شده است و گردشگران قادرند گوزن ها را از پشت دیوارهای سیمی مشاهده کنند.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:399 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان ساری پارک جنگلی شهید زارع است که در سه کیلومتری رودخانه ˈ تجن ˈ و شرق شهر ساری واقع است.

گردشگرانی که قصد دیدن این جاذبه طبیعی را دارند می توانند با پشت سر گذاشتن شهر ساری به سمت نکا ، از کناره بیمارستان سوانح و سوختگی شهید زارع یک کیلومتر به سمت جنوب طی مسافت کنند تا به این پارک جنگلی برسند.

این پارک جنگلی به علت مجاورت با تپه های جنگلی کم ارتفاع دامنه البرز ، بسیار زیبا و چشم نواز است و امکانات اقامتی کوتاه مدت برای بیتوته مسافران و گردشگران دارد.جاذبه‌های گردشگری بهشهر / جاذبه های گردشگری تنکابن / جاذبه‌های گردشگری آمل / جاذبه‌های گردشگری چالوس / جاذبه‌های گردشگری رامسر /

آبشار اکاپل / آبشار ایج / دریاچه کوهستانی ولشت / علم‌کوه / دریاچه شورمست / رود تجن یا گرماب رود / کوه دماوند /

قبرستان سفیدچاه / بقعه سید ابوجعفر ثائری ابیض / مسجد مقدس محدثین / کاروانسرای گدوک / پل ورسک / جاده چالوس /

باغ عباس‌آباد‎ / باغ چهلستون اشرف (دیوانخانه) / باغ چشمه‌عمارت (حوض‎خانه) / باغ‌های اشرف‎البلاد /

پارک جنگلی شهید زارع ساری با 70 هکتار مساحت ، دارای تیپ درختی بلوط ـ انجیلی است که در سال 1344 جهت جلوگیری از انهدام جنگل و بازسازی و احیاء آن با گونه های کاج تهران و زربین جنگل کاری شد.
تاریخ ثبت :1395/04/20 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:429 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon