Icon
 • جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی طبس جاهای دیدنی طبس مراکز تفریحی و گردشگری طبس هتل های طبس راهنمای سفر به طبس نقشه گردشگری طبس
مـــــــــنو
کلید واژه ها
بهترین زیستگاه آهو در جنوب استان هم در شهرستان تایباد قرارداره که ازجمعیت نسبتا” خوبی برخورداره ولی متاسفانه خشکسالی های اخیر به شدت بر زیستگاه این گونه با ارزش زیستی اثرات نامطلوبی رو بر جای گذاشته. لذاجهت کاستن فشار ناشی از خشکسالی ها برحیات وحش که مخلوقات زیبای خداوندی وگنجینه ها الهی وطبیعی شهرستان هستند. تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:567 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

باغ گلشن طبس یکی از نمونه باغ های ایرانیه که جریان دایمی آب داره .این باغ بوسیله فردی به اسم امیر حسین خان ساخته شد که سومین حاکم طبس از سلسله خوانینی بود و به فرمان نادر شاه حکومت طبس رو در اختیار داشته. ساختمان سردر باغ گلشن در زلزله شهریور سال ۵۷‬ به کلی از بین رفت اما امروزه همون نما با همون نقشه در حال ساخته. باغ گلشن بین دو کویر نمک زار ایران قرار داره ، اما کیفیت عجیب آب و هوای این منطقه ، آبشارها و استخرهای طبیعی فوق العاده ای تشکیل داده که با چمنزارهای قشنگی تزیین شده. طراحی این باغ بر اساس نمونه چهارباغ اصفهان و بر گرفته از آیات قرآن در توصیف بهشته که در اون ذکر شده که دو نهر همدیگه رو قطع می کنن.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:380 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده و ۳۵ کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها میدانستند. برای دست یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است. دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن میتواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده از دیگر جدابیتهای این دره است. ساخت این تونلها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان برمیگرده. این حفره ها و تونلها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به این حفره ها خیلی سخته. در مسیر این حفره ها تونل هایی دیده می شه که احتمالا راه های ارتباطی آنها با هم بوده. تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:399 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

بازار مسگرهای طبس در قدیم الایام رونق خیلی زیادی داشته ولی امروزه فقط چند کارگاه مسگری معدود در این بازار در حال فعالیت هستن
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:386 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

"مجموعه پذیرایی باغ مجنون" یکی از قدیمی ترین رستوران های شهر طبس، با سالن های مجزاست. این رستوران هم فضای سرپوشیده داره و هم فضای باز بسیار با صفا و سرسبز و شما می تونین در آلاچیق های اینجا بشینین و ازنوش جان کردن غذا در این فضا لذت ببرین. منو این رستوران هم شامل انواع غذاهای ایرانی وکبابه و هم انواع پیتزا و مرغ سوخاری در اون دیده میشه و در کل اینجا یه مجموعه کامل و بی نقص برای صرف غذاست.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:463 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
یکی از معروفترن رستوران های طبس، رستوران خاتم هست که خوشمزه ترین غذاها رو می تونین توش نوش جان کنین. تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:421 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
طبس، مرکز شهرستان طبس و یکی از شهرهای استان خراسان جنوبیه. این شهر قبلا جزو استان یزد بوده ولی از سال 91 به خراسان جنوبی ملحق شد. این شهر با وجود اینکه در حاشیه کویر ایران قرار گرفته، ولی به خاطر سرسبزی که داره،‌لقب گلشن کویر ایران رو به دوش می‌کشه. همچنین جاذبه های گردشگری بی‌نظیری داره که اون رو به یکی از شهرهای مهم و توریستی ایران تبدیل کرده. تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:423 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستناین غار در روستای حلوان در 75 کیلومتری شمال غرب شهرستان طبس قرار دارد. مسیر دسترسی به این غار بعد از روستای حلوان و طی مسافت تقریباً 15 کیلومتر از جاده خاکی می‌باشد. این غار برای پیمایش سختی زیادی ندارد فقط در بعضی نقاط احتیاج به طناب است. سن سنگ‌های غار حلوان تقریباً 160 میلیون سال می‌باشد و مربوط به دوره ژوراسیک میانی است. با توجه به این که در این غار بقایای زیادی از استخوان‌های حیواناتی همچون گوسفند، شتر، الاغ و پرندگان دیده می‌شود، شاید این غار پناهگاه حیوانات درنده باشد.

غار حلوان halvan cave

نوع غار : جدید

نام (های) غار : حلوان

Halvān : نام فارسی غار بصورت لاتین

معنی نام (وجه تسمیه) : نام آن از روستای حلوان گرفته شده است.

33˚ 54′ 43″ : (N) عرض جغرافیایی دهانه غار

56˚ 24′ 34″ : (E) طول جغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : 1024 متر

Garmin : نوع جی پی اس

تعداد دهانه غار : 1 دهانه

استان : یزد

نزدیکترین شهر : طبس

نزدیکترین روستا : حلوان
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:435 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستندر ادامه دره‌ی سردر در ۳۰ کیلومتری شرق شهر طبس و ۵ کیلومتری روستای توریستی خرو و در مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی به طاق زیبای شاه‌عباسی برخورد می‌کنیم که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و بنایی آجری است که در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به کار رفته است.

سد تأخیری عباسی یکی از نمونه‌های عالی خلاقیت، دوراندیشی و سخت‌کوشی ایرانی است. این سد ۲۵ متری که در میان مردم محلی به طاق عباسی معروف است، یک نمونه بی‌نظیر توسعه پایدار محسوب می‌شود.

ایرانیان در دره‌های تنگ، سدها را روی طاق‌های آجری احداث می‌کردند که بدین‌‌ترتیب نیاز به سیستم انحراف در حین احداث مرتفع می‌گردد. این روش خلاقانه با کارکرد کاهش بیشینه سیلاب سیلاب در سد عباسی ترکیب شده است. سیلاب‌ها با دوره بازگشت ۱۰ سال از زیر طاق بصورت آزادانه عبور می‌کنند. در سیلاب‌های بزرگ‌تر، مقداری از حجم سیلاب در پشت سد ذخیره می‌شود، به این ترتیب طی صدها سال، سد عباسی، شهر طبس را در مقابل سیلاب‌های رودخانه نهرین حفاظت نموده است.

با توجه به اینکه به علت موقعیت خروجی سد، رسوب در پشت سد ذخیره نمی‌شود، می‌توان انتظار داشت که برای هزاران سال، این سازه بی‌نظیر بدون نیاز به تعمیر و نگهداری و مدیریت، کارکرد اصلی خود را به انجام برساند.

نکته مهم آنست که اگر امروز براساس آخرین دستاوردهای مهندسی سد و سیلاب، سدی برای کنترل سیلاب رودخانه نهرین احداث شود، مشخصات آن بسیار به سد عباسی نزدیک خواهد بود.

در ادامه دره‌ی سردر در ۳۰ کیلومتری شرق شهر طبس و ۵ کیلومتری روستای توریستی خرو و در مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی به طاق زیبای شاه‌عباسی برخورد می‌کنیم که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و بنایی آجری است که در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به کار رفته است.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:425 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستناین جنگل در 24 کیلومتری شهرستان طبس واقع شده است و بیشتر اراضی این منطقه کوهستانی است و ارتفاعات صعب‌العبوری دارد. در شهریور ماه 1375 خورشیدی هنگام بازدید مرحوم دکتر جوانشیر (از گیاه‌شناسان بزرگ ایران) از رستنی‌های اطراف دامنه کوه شتری در شرق طبس، چوبدستی یکی از روستاییان توجه ایشان را جلب می‌کند که آن را با نام محلی سنو می‌خواندند. آثار جوانه‌های روی آن نشان‌دهنده آن بود که از زبان گنجشک است. این گونه جنگلی به صورت انحصاری در شرق کشور و فقط در این منطقه وجود دارد.

استفاده بی‌رویه از پوشش گیاهی عامل اصلی تخریب جنگل‌های طبیعی استان می‌باشد که سبب شده است در سطح این استان اثری از جنگل‌های انبوه دیده نشده و از وسعت جنگل‌های نیمه انبوه نیز به مقدار زیادی کاسته شود.

جنگل‌های دست‌کاشت دارای پوشش درختچه‌ای و درختی از جمله گز، اسفناج وحشی (آتریپلکس) و تاغ می‌باشند که برای کاهش توفان‌های کویری و تثبیت شن‌های روان کاشته شده‌اند. این گیاهان از پایدارترین گونه‌های کویری می‌باشند که می‌توانند در برابر کم‌آبی و توفان‌های شدید و وزش شن‌های روان پایداری نمایند. این جنگل‌ها در شهرستان‌های ابرکوه، صدوق، خاتم، طبس و میبد دیده می‌شوند.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:469 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
روستای اصفهک از توابع دیهوک است و در ۳۸ کیلومتری طبس در استان یزد قرار دارد
شغل غالب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است. این روستا دارای آب و هوایی ناب و منحصر به فرد است به طوری که امکان رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی در آن وجود دارد.

زیباترین وجه توریستی اصفهک وجود روستای تخریب شده توسط زلزله سال 1357 در کنار روستای جدید است.

بعد از زلزله روستا تغییر مکان داد و در کنار محل قدیم بنا شد. این مسئله باعث شده تا بافت روستای قدیم باقی بماند و جلوه زیبایی بوجود آید.

قرار گرفتن روستا در مجاورت کوه به آن آب و هوایی داده که در تابستان حداقل ۵ تا ۶ درجه سردتر از طبس است و بدین ترتیب از سوزندگی هوا در تابستان کاسته شده است. شب‌های تابستان دارای هوایی مطبوع است.

آب کشاورزی روستا قبلا از 3 رشته قنات و آب شب روستای چیروک که به وسیله لوله منتقل می‌شود تأمین می‌شد. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب ۳۹ روستا را تامین می‌کند در این منطقه واقع شود.
این مطلب را هم ببینید : پل مصلی

موسیقی محلی در میان مردم روستا، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. اجرای آهنگ‌ها و ترانه‌های محلی و نوازندگی تار در مراسم شادی و جشن‌های روستا متداول است.

پوشاک اغلب مردان روستا شامل دستار، کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و کفش است. زنان نیز از پیراهن‌های بلند و گشاد، شلوار، روسری، چادر و سایر پوشش‌های زنان استفاده می‌کنند.

قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی مردم این روستاست. خرما و زعفران سوغات روستای اصفهک است. از غذاهای رایج روستای اصفهک، می‌توان به انواع آش و آبگوشت‌های محلی اشاره کرد.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:501 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


شهرستان طبس ،بخش دیهوك ، روستای نای بند . اینجا ماسوله كویر است روستای نای بند . بافت سنتی و خشتی این روستا ، كوه 3009متری نای بند و نیز درختان نخل و مركبات از قبیل پرتقال ، نارنگی و نارنج ، چشم انداز زیبا و با شكوهی به این روستای كویری داده و هر ساله گردشگران زیادی را جهت بازدید به این روستا ترغیب می كند . نای بند در حدود 145خانوار و كمی بیش از 500نفر سكنه دارد .خانه های مطبق روستا ، جلوه خاصی به آن بخشیده و معمولا بام یك خانه نقش حیاط خانه مجاور را ایفا میكند . روستای نای بند در فاصله 225كیلومتری جنوب شهرستان طبس و در مسیر جاده كرمان واقع شده است ،روستایی مطبق با قلعه ای كه در حدود 300 سال پیش جهت حفاظت از روستا ساخته شده با 4 برج در اطراف. سازه های بسیاری از سقفهای روستای نای بندان از چوب و الیاف درختان است كه باعث خنكای بیشتر در تابستان و كاهش ضریب تخریب هنگام زلزله است . در كنار روستای نای بند اتاقكهایی سنگی به چشم می خورد كه به بافت سنتی و تاریخی روستا می افزاید . بوی این نان تنوری فضا را پر كرده است . نای بند روزگاری پیش از این را دیده ایامی كه مردمی سخت كوش در دل كویر گرد هم آمده اند و از خاك و آب چونان با عشق و با تمام وجود خشت مالیده اند و بر هم نهاده اند ، كه از كوچه پس كوچه ها انعكاس عشقشان دیدنی است در روستای نایبند به خانه كوچكی برخوردیم كه این نقوش از دهه30 بر دیوار و سقف آن به جا مانده است كه خود قابل تامل است . اینجا زندگی جاری است و زندگی بی تلاش و همت و حمیت اهالی جاری نخواهد ماند .
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:444 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستنبا اشاره به اینکه با وجود به پلان مدور قلعه احتمال می‌رود، قلعه طبس مسینا اثر متعلق به قبل از اسلام باشد گفت: وجود تپه‌های باستانی متعلق به دوره‌های تاریخی (احتمالاً اشکانی) در حاشیه این شهر، احتمال تعلق طبس‌مسینا را به دوره‌های قبل از اسلام تقویت می‌کند.

«علی صالحی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، اظهار کرد: این قلعه در حاشیه شرقی شهر طبس‌مسینا قرار دارد و نقشه قلعه به شکل دایره و دارای حصار و برج‌های متعدد است.

وی ادامه داد: دور تا دور قلعه را خندقی فرا گرفته و در قسمت ورودی، برجی بزرگ که در حال حاضر 11 متر ارتفاع و بیش از 15 متر قطر دارد، باقی‌مانده است.

مسئول میراث فرهنگی درمیان تصریح کرد: با وجود آسیب‌ها و صدماتی که به این قلعه وارد آمده هنوز 15 برج از مجموع برج‌های آن قابل مشاهده است.

صالحی افزود:با توجه به پلان مدور قلعه احتمال می‌رود، این اثر متعلق به قبل از اسلام باشد که در دوره اسلامی نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: وجود تپه‌های باستانی متعلق به دوره‌های تاریخی (احتمالاً اشکانی) در حاشیه این شهر، احتمال تعلق طبس‌مسینا را به دوره‌های قبل از اسلام تقویت می‌کند.

مسئول میراث فرهنگی درمیان، اظهار کرد: طبس‌مسینا شهری است بسیار کهن و تاریخی که در اکثر متون جغرافیایی قرون اولیه اسلامی، نام آن ذکر شده است مصالح بکار رفته در بنای قلعه طبس خشت و گل است.

مسجد قلعه تاریخی طبس مسینا متعلق به دوره قاجار

صالحی با بیان اینکه درون قلعه تاریخی طبس مسینا، مسجد قلعه قرار دارد، افزود: این مسجد شامل شبستان ستوندار با چهار ستون است که از لحاظ نقشه بسیار دقیق در جای خود قرار گرفته‌اند.
این مطلب را هم ببینید : مشاوران سفر، سامان‌دهندگان فعالیت آژانس‌ها

وی با اشاره به اینکه ورود به داخل مسجد از طریق سر دری با طاق جناقی امکان‌پذیر است، ادامه داد: در دو طرف سر در ورودی دو طاق نما قرار دارد که برای استراحت و نشستن افراد دارای سکوهایی به ارتفاع حدود 50 سانتیمتر است و این دو طاق نما نیز دارای طاق جناقی است.

مسئول میراث فرهنگی درمیان، با بیان اینکه پس از سر در ورودی مستقیماً فضای شبستان قرار دارد، تصریح کرد: شبستان فضایی است با چهار ستون قطور 5/1*5/1 متری و ارتفاع حدود 8/1 متری و حد فاصل ستون‌ها بوسیله تویزه و سپس گنبدهای چهار ترک پوشیده شده به گونه‌ای که در این فضا نه گنبد قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه درست مقابل سر در ورودی محراب بنا قرار دارد که تزئینات جالب توجهی دارد، گفت: تزئینات مقرنس گچی که با حاشیه تزئینی مارپیچی از جمله تزئینات محراب است.

صالحی ادامه داد: بنای مسجد قلعه طبس متعلق به دوره قاجار بوده و با شماره‌ی ثبت 4657 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی خاطر نشان کرد: از محل اعتبارات سال 93 مبلغ 89 میلیون ریال به مسجد قلعه طبس مسینا اختصاص داده شد و طی عملیات مرمتی که حدود یک ماه به طول خواهد انجامید، کارجمع‌آوری سکوی سنگ فرش ودیوار آجرگری، جمع‌آوری واجرای مجدد آجر نمای سمت راست ایوان، بند کشی آجرهای نمای مسجد، اجرای دیوار آجری محوطه جلو مسجد، حفر چاه جذبی و اجرای آجر فرش محوطه جلوی مسجد صورت می‌گیرد.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:391 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
طبس در منطقه‌ای با آب و هوای بیابانی واقع شده‌است. ارتفاع شهر طبس از سطح دریا حدود ۶۹۰ متر است. در شرق شهر طبس رشته‌کوه بلندی به نام رشته کوه شتری قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل می‌دهد. معادن غنی ذغال سنگ این شهرستان حاکی از وجود جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های بزرگ در گذشته‌های دور در این منطقه می‌باشد. این معادن، طبس را در ردیف یکی از غنی‌ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی قرار داده‌است. علی رغم اینکه طبس در حال حاضر جزء استان یزد است اما فرهنگ مردم منطبق بر فرهنگ خراسان است. مردم آن به گویش خراسانی سخن می‌گویند و هنوز از لحاظ ریشه خود را خراسانی می‌دانند . طبس در زمین‌لرزه شهریور ۱۳۵۷ به طور کامل نابود شد و بعد از آن بازسازی‌هایی در آن انجام شد . نخلستانهای طبس منطقه وسیعی را تحت پوشش خود دارند در قدیم جهت حفاظت از نخلستان در برابر سارقین و حیوانات وحشی برج های هادر باش ساخته شده است . هادر در گویش یزدی به معنای مواظبت و مراقبت میباشد . تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:375 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
از بنا های امیر علیقلی خان وكیل الدوله -پسر میر حسن خان- و پسرش محمد باقر خان -ملقب به عماد الملك بزرگ- كه بانی حسینیه خان و باغ خان بوده است.
2- باغ گلشن و خیابان گلشن: باغ گلشن و خیابان باغ گلشن یكی از زیباترین باغ های خراسان است كه به دستور میر حسن خان ساخته شده و بنای كنونی باغ كه محل شهرداری شهر طبس است نیز در زمان میر حسن خان صورت اتمام پذیرفته؛ ولی خیابان گلشن كه از جلوی باغ گلشن شروع می شود به دستور میر حسن خان و كمك لطفعلی خان زنده كشیده شده است.
3- گنبد جوخواه: قبر سپه سالار مالك معروف است. «مالك بن ذئب» و «مالك بن عمرو» هر دو از سربازان احنف بن قیس هستند. در تعقیب یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی در صحرای شتران كه ما بین یزد و طبس است راه را گم كرده و عده زیادی از سوارانشان تلف می شوند. این دو سردار به جوخواه می رسند و در آنجا از بین می روند و همانجا دفن و بعد ها این بنا را بر روی مقبره آنها بنا نمودند.
4- ارگ طبس: ارگ طبس از زمان های بسیار دور بوده است و تاریخ ساختمان آن مشخص نیست ولی به وسیله میر حسن خان به سال 1216 قمری (8) ۞ توسعه داده شده و دارای 6 برج بوده كه یكی معروف به برج نادر میرزا است. وجه تسمیه این برج به خاطر زندانی شدن نادر میرزا در آن به امر میر حسن خان بوده است.
طبس سه قلعه داشته است:
◊ ارگ.
◊ حصار شهر.
◊ قلعه ای بنام قلعه باغ كه از بین رفته است.
ارگ طبس دارای سنگ لوحی است. متن سنگ چنین است:

لی خمسه الفی بهم حرالو بالخاطمه المصطفی و المرتضی و ابناهما و الفاطمه
امــــیـــــر عــــرب، داور كــــامــــیــــاب مــحــمــد حــســـن خـــان والـــا نـــژاد بــه حلیتـش (9) ۞ جـسـت وجـه حسـن بــه زر كــــرد ایـــن قــلــعــه را ابــتـیـاع پـس آنـگـونـه تعمـیـر پــرداخـت چست كز آن گشت این قلعه محكم چون كوه دو مـــصـــراع بـــر آورد كـــلـــك رفــیــع بـــود نـــام نــیــكــش بــه دهــر آشـكار در ایـــــام خـــــان جـــــلـالـــــت مـــاب بـــلـــنـــدی ده كــــاخ انــــصــــاف و داد بــه شــهــر طــبــس بــود ارگ كــهــن بــه فــتــوای حـــكـــام شـــرع مــطــاع بـه مـلـكـیــتـش چــون در آمــد درست بـــنــا هــا در آن یــافــت فــر و شــكوه پــی ســال تــاریـخ حـصـن (10) ۞ مـنــیـع بــــود تـــا حـــصـــار جـــهـــان را مـــدار فی سنه 1216 قمری

5- بقعه امامزاده حسین بن موسی الكاظم: این بقعه مربوط به قرن 5 هجری قمری می باشد و تاریخ بنای آن در داخل گنبد ذكر شده است. در داخل گنبد كتیبه ای دور تا دور دیده می شود كه متن آن چنین است
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:420 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن


نمایی از ارگ باستانی طبس و برج نادر میرزا،همچنین 5 برج دیگر نیز در این ارگ وجود دارد.

در كتاب گنج دانش تالیف محمد تقی متخلص به حكیم صفحه 397 چنین آمده است:
طبس در جنوب خراسان واقع است و از هر طرف آن دشت های بی آب و علف و بیابان های بایر است؛ به نوعی كه غالباً رسیدن لشكری گران به حدود آن متعسر (6) ۞ است. میر حسن خان امیر اعراب بنی شیبان بود و این طایفه در زمانی كه ایران در تصرف خلفای بنی عباس بود در بلاد ری سكنی داشتند. یكی از سلاطین صفویه آن گروه را به این صفحات كوچانیده. وضع ملاك و جلادت و اتفاق جمله و بی ثباتی سلطنت دست به هم داده، سبب شد كه امرای این قبیله هم از قرن های عدیده در امارت و حكومت خود استوار مانند و در ازمنه مختلف در بعضی از سایر بلاد خراسان نیز دست یافته اند. غالباً به سلاطین اظهار اطاعت و انقیاد می كرده اند و هر وقت كه مملكت را آرام و پادشاهی را قوامی بود خراجگذار بوده اند و اگر ضرورتی اقتضا كرده به لشكر نیز مدد كرده اند. مقتدر ترین سلاطین ایران نیز به همین اظهار مطاوعت (7) ۞ راضی شده، به تسخیر این طایفه خود را در معرض مخاطره نیاورده اند.
پدران میر حسن خان به شجاعت و شهامت اشتهار داشتند. من جمله علیمردان خان پدر میر حسن خان است كه چون احمد شاه لشكری گران به تسخیر طبس فرستاد بدون تامل با شش هفت هزار مرد به «كشاه آباد» كه سرحد اراضی طبس است تاخته و به افاغنه كه قریب بیست و پنج هزار لشكر بود مصاف، شكست فاحشی به آنها داده. چون احمد شاه لشكری دید بیشتر از پیش، قریب چهار هزار نفر به دفع ایشان فرستاد باز كما فی السابق با همان مشت دلیران، لشكر گران را هزیمت داد؛ ولی در مرتبه ثانی چون شكست بر لشكر افاغنه داد علیمردان خان بدون رعایت احتیاط هزیمتیان را تعاقب نمود. ناگاه جمعی از كمینگاه كه شكست و هزیمت لشكر پیش را سفارش داده بودند به در آمده، ایشان را میان گرفتند و تمام كسانی كه با وی بودند عرضه هلاك شدند؛ لیكن چون افاغنه نمی دانستند كه علیمردان خان كشته شده به تاراج اسباب مقتولین پرداختند. یكی از سپاهیان كه هنوز رمقی داشت چون خواستند سلاح وی را بگیرند گفت چرا وقت بیهوده بر سر من ضایع می كنید؛ بروید بر سر علیمردان خان كه كشته و در پای آن دیوار افتاده. این خبر كه به سمع افاغنه رسید فراریان را فراهم آورده و روی به گریز نهادند.
میر محمد خان پسر بزرگ علیمردان خان جای پدر گرفت و چون احمد شاه از خراسان بیرون رفت عزم تسخیر خراسان بلكه تادیب افاغنه سر از نهادنش بر زد و مشهد و بسیاری از شهرهای دیگر خراسان را مسخر نمود در این اثناء، مناقشه در خانواده وی نمود و او را از انجام مقاصد مانع آمد. بعد از تنظیم امور خانگی با «علی یار خان سبزواری» مصاف داده روزش به آخر رسید. تبیین مقال اینكه لشكر غنیم را هزیمت نموده، در تعاقب دشمن بود كه اسبش به سر درآمده هنوز برنخواسته بود كه سرش را به خاك درآوردند.
برادرش میر حسن خان بعد از وی امیر قبیله و زعیم قوم گشت، وی به حسن سلوك و میانه روی اتصاف داشت و فقط به صیانت اراضی خویش راضی بود و خیال تطاول بر ملك دیگران ننمود و لشكرش دو هزار سوار بود و شش هزار پیاده ولی در بهادری و هواداری امیر خود، كس را بر ایشان سبقت نبودی و رعیتش صاحب مكنت و ثروت و صاحب چیز بود و مدت دویست سال بود كه اعراب بنی شیبان در تحت حكومت این خانواده سكونت داشته، كسی دیگر ایشان را بیرون نكرده و چنین خیالی را هم ندارند.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:416 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
ناصر خسرو قبادیانی مروزی كه در سال 444 هجری قمری (3) ۞ از طبس عبور كرده و 17 روز را در طبس به سر برده است، در سفرنامه خود از طبس چنین می گوید:
طبس شهری انبوه است اگر چه به روستا نماید. و آب اندك باشد و زراعت كمتر كنند. خرماستان ها باشد و بساتین و چون از آنجا سوی شمال روند، نیشابور به چهل فرسنگ باشد و چون سوی جنوب، به خبیص روند، به راه بیابان چهل فرسنگ باشد و سوی مشرق كوهی محكم است. و در آن وقت امیر گیلكی بن محمد بود و به شمشیر گرفته بود و عظیم ایمن و آسوده بودند مردم آنجا؛ چنانكه به شب در سرای ها نبستندی و ستور در كویر ها باشد با آنكه شهر را دیوار نباشد. و هیچ زن را زهره (4) ۞ نباشد كه با مرد بیگانه سخن گوید و اگر گفتی هر دو بكشتندی، همچنین دزد و خونی نبود از پاس و عدل او.
و از آنچه من در عرب و عجم دیدم از عدل و امن، به چهار موضع دیدم. یكی به ناحیت دشت در ایام لشكر خان، دوم به دیلمستان در زمان امیر امیران جستان بن ابراهیم، سیوم المستنصر بالله امیر المومنین به مصر، چهارم به طبس در ایام امیر ابوالحسن بن محمد و چندانكه بگشتم به ایمنی این چهار موضع ندیدم و نشنیدم.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:427 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

طبس عروس کویر ایران

با گذر از جاده‌هاي طولاني و عبور از کوير وارد شهري مي‌شويد که عروس کوير نام گرفته است با پايين دادن شيشه خودرو اولين چيزي که احساس مي‌شود هواي روح‌افزايي که با عطر بهار نارنج همراه شده است وشميم جان را نوازش مي‌دهد. ‏

گل‌هاي رنگارنگ در بولوار‌هاي خيابان همراه با درختاني که به شکوفه‌هاي بهاري مزين گشته‌‌اند، اولين چيزي است که نظر هر مسافر خسته‌ را به خود جلب مي‌کند.

به گزارش خبرنگار ايسنا، شهرستان طبس در پنجاه و شش درجه و 55 دقيقه طول جغرافيايي و 33درجه و 35 دقيقه عرض جغرافيايي از شمال به کاشمر و دشت کوير و شاهرود و از جنوب به کوير لوت و کرمان و از مشرق به فردوس و بيرجند و از سمت غرب به خور و بيابانک در استان اصفهان محدود است و در ارتفاع 660 متر از سطح دريا قرار دارد. ‏

منابع تاريخي و جغرافيايي و سفرنامه‌ها اين شهر را که هم اکنون صرفا با نام (طبس) يا (طبس گلشن) شناخته مي‌شود به صورت‌هاي (طبس)،(تبس)، (طبسين)، (طبسان)، (طبس تمر) و (طبس گيلکي) ضبط کرده‌اند؛ که به اين اسامي طبس خرما را هم بايد اضافه کرد.

‏با توجه به اينکه شهر طبس در محلي واقع شده است که در اين محل در دوران‌هاي گذشته زمين‌شناسي بقاياي دريايي به نام (تتيس) قرار داشته است، احتمال تاثير نام اين دريا را در نامگذاري شهر طبس يا (تبس) نبايد از نظر دور داشت.

نويسنده کتاب چهار سو با اعتقاد به ريشه مشترک تبس و تب، طبس را يکي از شهرهايي مي‌داند که نامش با جغرافي دين مهر ارتباط دارد. ‏

بر اين اساس و با توجه به ديگر منابع چنين به نظر مي‌رسد که ضبط اسم اين شهر با ((ط)) بيشتر به بعد از اسلام برمي‌گردد و قبل از آن با (تا) نوشته مي‌شده است. ‏اين شهرستان جزو استان يزد و با پنج استان کرمان، اصفهان، سمنان، خراسان رضوي و خراسان جنوبي هم مرزاست.

شهرستان طبس 55 هزار و 460 کيلومتر مربع مساحت دارد.

همچنين فاصله اين شهرستان با مشهد 540 کيلومتر و با بيرجند 270 کيلومتر است. ‏ نزديکترين شهرستان به طبس از طرف شمال شرق، شهرستان فردوس با 210 کيلومتر فاصله و از طرف جنوب غرب شهرستان يزد 365 کيلومتر فاصله است. ‏

زبان قومي اين منطقه از نظر سبک شناسي، متناسب با قواعد فارسي دري است و همان ويژگي‌ها را يدک مي‌کشد از جمله: ابدال: ديفال. تبديل مصوت: خَمُش. حذف صامت: فِک، قَن. تبديل صامت: قاغَذ. استفاده از الف زايد: اِشکَم، اُشتُر. گذاشتن باء زايد بر سر افعال: بِرَف. اضافه کردن نون نفي بدون حذف باءزايد: بِنَرَف. به هر حال اين زبان قدمت خود را کاملاً حفظ کرده است و دلايل آن نيز دوري اين منطقه از ساير مراکز علمي، بسته بودن جو فرهنگي و مقابله شديد مردم مقابل فرهنگ‌هاي بيگانه است. ‏

شهرستان طبس قدمتي سه هزار ساله در تاريخ خراسان دارد و از لحاظ فرهنگي و گويشي شباهت‌هاي فراواني با مردم استان خراسان رضوي دارا است که در سال 1381 در جريان تقسيمات خراسان از اين استان انتزاع يافت و به استان يزد ملحق شد. ‏

جاذبه‌هاي گردشگري

طبس از جاذبه‌هاي گردشگري بسياري برخوردار است که به معرفي برخي از آنان مي‌پردازيم.

امامزاده حسين بن موسي الکاظم(ع): امامزاده حسين بن موسي الكاظم (ع) از جمله امامزادگاني است كه مورخان او را از فرزندان بلافصل امام كاظم(ع) دانسته‌اند. نظر به برخي اسناد، زمان بناي اوليه اين مزار در قرن پنجم هجري بوده است كه در زلزله سال 1357 طبس اين بنا به كلي ويران شد و پس از آن آستان قدس رضوي به بازسازي بقعه و رواق‌هاي اطراف کرد. ‏

طبس مشهد پاک مضجع تابناک يكي از اولاد و احفاد رسول(ص) خدا است، سرزمين تابناكي كه پيكر مطهر حسين(ع) فرزند بلا فصل امام موسي الکاظم(ع) را دربر گرفته است.

امامزاده‌اي كه از جور ظلم و ستم خلفاي عبّاسي مجبور به ترك ديار و هجرت شد و اينك بيش از 1000 سال است كه مرقد منورش ملجاء و پناه محبان و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) است. از اين روي اينجا ميقات‌الرضا(ع) نام گرفته است زيرا اولين منزلگاه و دروازه ورود به مشهدالرضا(ع) و حرم شريف رضوي است. در همين ديار است كه گنبد فيروزه‌اي، گلدسته زيبا، سقّا خانه‌هاي با صفا و صحن و سراي دلگشاي حضرت رهگذران را به سوي خويش فرا مي‌خواند نسيم ولايت به جان شيفتگان حضرتش وزيدن مي‌گيرد و زبانش به بيان عشق و عرض ارادت به ساحت مقدس هشتمين امام همام گشوده شده لبيك گويان به سوي مشهدالرضا(ع) رهسپار مي‌شوند.

باغ گلشن به نوشته يعقوب دانشدوست در جلد اول کتاب «طبس، شهري که بود»، آن طور که مدارک موجود نشان مي‌دهد، باغ گلشن طبس به وسيله اميرحسن‌خان، سومين حاکم طبس، از سلسله خوانيني که به وسيله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند ساخته شده است. ‏

در وقفنامه‌اي که در سال 1218 هـ . ق تهيه شده است، ميرحسن خان، اين باغ و املاک زيادي را وقف اولاد و امور خيريه کرده است. ‏

ميرزا خانلرخان اعتصام الملک که در تاريخ 1294(هـ .ق) از طبس ديدن کرده موضوع ساختن باغ به وسيله ميرحسن‌خان را ذکر کرده است، ساير جهانگرداني هم که از طبس ديدن کرده‌اند مانند: سون هدين (سوئدي در سال 1906) و خانم آندره گدار (فرانسوي) باغ گلشن را توصيف و از درختان خرما و مرکبات، سايه خنک نخل‌ها، نغمه زيباي آب روان جوي‌ها، چمن‌هاي ميان دو جوي، زمزمه باد در ميان درختان و فواره‌هاي متعدد که آب را مانند تحفه‌اي به آسمان مي‌فرستند، در آن باغ سخن رانده‌اند.

برداشت توصيفي تاريخي باغ گلشن، تا حدودي انسان امروز را قادر مي‌سازد تا گذشته را درک كند. باغ گلشن يکي از دو عنصر اصلي شهر طبس است و عنصر ديگر، ارگ است که در طرف ديگر شهر قرار دارد. ‏

ساختمان سردر و ديوارهاي زيبا و تاريخي آن که بازگوکننده سليقه‌هاي گذشتگان بوده بر اثر زلزله سال 1357 از بين رفته است و تنها طبيعت سبز باغ، از ايام گذشته سخن مي‌گويد، طبيعتي مشتمل بر 2000نفر نخل، 2500 اصله مرکبات، 500 اصله انار و ساير ارقام مختلف گياهان. معمار اوليه باغ، طبيعت سبز آن را با توجه به نوع درختان، به صورت شطرنجي طراحي وکشت کرده است. ‏

باغ گلشن يکي از باغ‌هاي نادر ايران است که آب جاري دائمي در آن جريان دارد. ‏

در اين باغ گونه‌هاي مختلف گياهان سازگار با اقليم‌هاي متفاوت آب و هوايي وجود دارد. مانند درخت چنار که خاص مناطق سردسير است در کنار آن، خرما که فقط در گرمسيري رشد مي‌کند. باغ گلشن که ساختمان در ورودي آن در زلزله سال 57 تخريب شد، امروزه نيز به عنوان تفرجگاه اصلي مردم طبس و مسافرين خسته از طي طريق در كوير خشک اطراف شهر، به شمار مي‌رود.پيرحاجات روستاي پيرحاجات بيش از 900 سال قدمت دارد،قدمت مزار و قلعه اين روستا به قرن پنجم هجري قمري بر مي‌گردد. ‏

پير حاجات روستاي زيبايي است که حضور در آن به مردمان طبس آرامشي خاص مي‌دهد. اين آرامش به خاطر تعلق خاطر مردم به مزار پير بوده و طبيعت زيباي روستا، اين حضور را جلوه‌اي زيبا مي‌بخشد.

کارشناس فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان طبس مي‌گويد: در سال‌هاي اخير با توجه به حضور زياد مردم، بخصوص در فصل تابستان و تعطيلات نوروز، عده‌اي خير و همچنين هيأت امناي اين روستا، محل‌هاي نسبتا مجهز و خوبي را براي مسافران تدارک ديده‌اند که اين سوئيت‌هاي جمع و جور و خوب، مي‌تواند باعث رونق مبحث گردشگري در اين منطقه شود.

سيدحميد حقي اظهار داشت: پيرحاجات به سه دليل عمده از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده و باعث جلب زوار و گردشگر مي‌شود.

وي مزار پير ابونصر(مزار پيرحاجات) را که نزد مردم طبس به پير حاجات معروف است يکي از اين دلايل نام برد. حقي گفت: اين بنا چسبيده به صخره در دامنه کوهستاني، بنا شده است.

وي گفت: بناي بارگاه شيخ احمد بن اسحاق از بناهاي دوران سلجوقي است ونوع گنبد آن از نوع «گنبد نار» است. همچنين قلعه پيرحاجات که در چند سال اخير مرمت‌هايي نيز در آن صورت گرفته است، زيبايي خاصي به روستا بخشيده و بنا بر تحقيقات انجام شده و ذکر منابع و مآخذي بناي اين قلعه نيز همچون بناي مزار به قرن پنجم هجري قمري بر مي‌گردد. حقي سومين دليل توجه زوار و گردشگر به اين روستا را ييلاقي بودن پيرحاجات نام برد.

وي افزود: اين روستا به علت واقع شدن در دامنه كوه «روضه» نسبت به ديگر مكان‌هاي اطراف طبس داراي آب و هواي خنك است، به طوريكه مسافري كه وارد پيرحاجات مي‌شود و دست و صورتي با چشمه آب گواراي آن مي‌شويد، خستگي از تنش بيرون مي‌رود.

وي هواي اين منطقه را بسيار پاك و شفاف ذکر کرد زيرا در سمت شمال آن كه محل وزش بادهاي تازه است تا فاصله بسيار دور شهر و روستايي وجود ندارد كه دود و غبار آن باعث آلودگي هواي اين منطقه شود.

او يادآور شد: نزديك‌ترين محل به پيرحاجات از سمت شمال شهر سمنان است كه بيش از 500كيلومتر تا آنجا فاصله دارد. وي گفت: اين روستا در 110 كيلومتري شمال غرب شهر طبس قرار دارد و ‌بايد از مسير جاده اصفهان، ابتدا به جوخواه رفت و سپس در محل دوراهي معروف به دو راهي حلوان از جاده اصفهان جدا شده، به حلوان وسپس پيستان و آنگاه به پير حاجات رسيد. اين روستا در:طبس - جوخواه (جاده طبس - اصفهان) - دو راهي حلوان - حلوان - پيستان - پيرحاجات واقع است و داراي امکاناتي از قبيل سوئيت، امکانات اقامتي، دفتر مخابراتي و فروشگاه است. ‏

امامزاده زرگ(ع) سکوت و آرامش، آب وهواي کوهستاني و خنک و جذابيت خاص روستاي زرگ و از طرفي معنويت امامزاده اين روستا همه و همه به نحوي است که هر مسافر و ميهماني را به خود جذب مي‌كند. ‏

اين روستا قبل از زلزله مهيب و ويرانگر سال 1357 طبس، جزو زيباترين روستاهاي شهرستان بود كه در اثر زلزله، روستا ويران و عده‌اي از ساكنان آن از بين رفتند و بقيه به ديگر نقاط مهاجرت اجباري كردند. ‏

در حال حاضر به لحاظ وجود بقعه آقا سيدحسين از اولاد موسي بن جعفر(ع) و پيگيري‌هاي هيات امناي اين امامزاده و همکاري مسئولان شهرستان طبس و استان يزد از شبکه آبرساني اصفهک به طبس آب آشاميدني منطقه تأمين شده است.دشت اصفهك و زرگ يكي از مناطقي است كه آب منابع زيرزميني آن شيرين و با كيفيت و قسمت بزرگي از شهر و روستاهاي اطراف را تأمين مي‌كند. وهمه روزه مخصوصاً در روزهاي تعطيل ده‌ها نفر از زائران عاشق و دلسوخته به پابوسي اين امامزاده مي‌شتابند.

امام جماعت اين آستانه كه بعد از زلزله سال 57 مسئوليت پيگيري و بازسازي بقعه را به عهده گرفته و پدر و پدربزرگ و جدش بيش از 50 سال افتخار خدامي و جاروكشي اين آستان را به عهده داشته‌اند، مي‌گويد: در قديم سينه به سينه و نسل به نسل ايشان را امامزاده آقا سيدحسين(ع) مي‌خواندند و يكي از اولاد و نوادگان حضرت موسي بن جعفر(ع) است، اما به لحاظ اين كه در وسط كوه واقع شده و در مسير تاريخ‌نويسان قديم نبوده كمتر در كتب قديمي شرحي درباره اين روستا و امامزاده‌اش چيزي نوشته شده است، يا لااقل ما نديده‌ايم.

سيدمحمود رحيمي روحاني ادامه مي‌دهد پس از آنكه حضرت امام رضا(ع) در خراسان به ظاهر ولايتعهدي را پذيرفت، اولاد ائمه طاهرين خاصه فرزندان و نوادگان حضرت موسي بن جعفر(ع) كه ايشان داراي فرزندان زيادي بودند از مدينه راهي ايران و بالاخص سرزمين مقدس خراسان مي‌شوند كه پس از قضيه شهادت مظلومانه امام رضا(ع) آنان تحت تعقيب قرار گرفته و هر كدام در نقاط مختلف و عمدتاً كوهستاني به شهادت مي‌رسند.

وي افزود: سيدعبدالرزاق كموني حسيني در كتاب آرامگاه‌هاي خاندان پاك پيامبر(ص) به نقل از ابوطالب اسماعيل مروزي در انساب‌الطالبيه مي‌گويد. طبسي‌ها كه به حسين بن امام منسوبند، معتقدند كه حسين بن موسي الكاظم(ع) در طبس از دنيا رفته است و در آن جا قبر حسين و اولادش عبدالله و احمد قرار دارد و اولاد حسيني در طبس منقرض شده‌اند.

وي ادامه داد: در صورت صحت اين فراز از تاريخ گمان مي‌رود، امامزاده ما يكي از اولاد حسين بن موسي الكاظم(ع) باشد.

وي مي‌گويد: در حال حاضر 14 زائرسرا با امكانات لازم در منطقه ساخته شده است و ساخت ديگر زائر سراها نيز هنوز ادامه دارد. سيدمحمود رحيمي گفت كه به مناسبت‌هاي مختلف گروه‌ها، خانواده‌ها و هيأت‌هاي زيادي براي زيارت و گذراندن اوقات به اين‌جا مي‌آيند و نذر خود را ادا كرده و ديگ‌هاي حليم در اينجا بر پا مي‌كنند.

حيات وحش نايبند

شهرستان طبس داراي حدود 5/2 ميليون هكتار عرصه‌هاي زيستي قابل حفاظت و داري جانوراني كمياب، در معرض انقراض، حمايت شده و معمولي است.

در اين عرصه زيستي حيواناتي همچون يوزپلنگ، جبير، انواع گربه سانان بياباني مانند كاراكل،‌ گربه وحشي و انواع روباه مانند روباه كمياب و روباه شني، كفتار، گرگ‌، پلنگ، و پرندگاني چون هوبره، زاغ بور كويري، چكاوك هدهدي، ‌پرندگان شكاري همچون بحري َ، بالابان، ‌شاهين، ‌قرقي، انواع عقاب‌ها، و لاشخورها،‌ كبك، ‌تيهو، كوكر، غراب و انواع خزندگان در زيستگاه‌هاي مختلف و متنوع است كه به لحاظ پوشش گياهي و آب و هوا و پستي و بلندي زمين از ارتفاع 660 متري تا 3009 متري از جنگل‌هاي كم‌تراكم و پراكنده و بسيار پراكنده حاشيه كوير تا جنگل‌هاي كوچك و كم ارتفاعي كه با توجه به وسعت گسترده بزرگترين عرصه شهرستاني ايران تنوع زيستي قابل توجهي را در اين نقطه از كره زمين به‌وجود آورده است.

پناهگاه حيات وحش نايبند به منظور حفظ نسل گونه‌هاي در معرض خطر انقراض و حمايت شده و حفاظت شده چون يوز و جبير و ساير وحوش كمياب در سال 1379 پيشنهاد شد و در سال 1380 در مهر توسط شوراي عالي حفاظت محيط زيست مصوب شد. بزرگي اين عرصه به خاطر اين است كه ميدان و قلمرو يوزپلنگ بايد بسيار وسيع باشد تا بتواند در طبيعت به طور آزاد مانور بدهد و قادر به توليد مثل باشد.

همچنين حفظ جبير كه هم در دشت و هم در دامنه‌ها تپه ماهور‌ها بايد ادامه حيات بدهد منطقه وسيعي مي‌خواهد و به هر طريق يك محيط امن بزرگ براي جانوراني كه دركره زمين در بسياري از جاها در حال تهديد هستند لازم است. کفتار رفتگر طبيعت بايد در مسافت‌هاي طولاني رفت و آمد كند تا بتواند زباله‌هاي رها شده در طبيعت را جمع‌آوري و به زير زمين منتقل كند، كل و بزها و قوچ و ميش‌ها در خشكسالي‌هاي منطقه‌اي از ارتفاعي به ارتفاعي ديگر رفت و آمد مي‌كنند و اينها براي حفظ نسلشان به مكان امن وسيعي نياز دارند اين عرصه بزرگ، قابل توجه تمام كارشناساني بوده كه تاكنون چه از داخل و چه از خارج كشور مورد بازديد قرار گرفته و به نظر همه آنها مي‌تواند يك عرصه تحقيقاتي مطالعاتي و طبيعت بكر در كره زمين باشد.

روستاي هدف گردشگري

روستاي ازميغان در 45 كيلومتري شهرستان طبس واقع است و يكي از روستاهاي هدف گردشگري اين شهرستان است كه تنوع و فراواني جاذبه‌هاي روستا چنان است كه جايي از آن را نمي‌توان يافت كه خالي از لطف و جذابيت براي گردشگر باشد. از جاذبه‌هاي روستايي و باغ‌ها تا شاليزارها و نخل‌هاي به بار نشسته از دامنه‌هاي ييلاقي، چشمه‌هاي گوارا و زلال از بافت‌هاي قديمي با معماري بومي با يادمان‌هاي تاريخي و فرهنگي از هواي پاك و دل‌انگيز همه و همه جزيي از مجموعه‌هاي جذاب براي گردشگران محسوب مي‌شوند.
تاریخ ثبت :1395/05/07 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:507 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon