Icon
مـــــــــنو
درباره این کانال
کلید واژه ها
استون هنج انگلستان استون‌هنج در جنوب انگلستان، یکی از بناهای بزرگ سنگی است که توسط مردم باستان در اروپا ساخته شده‌ است. سازندگان استون هنج، از سال ۳۱۰۰ پیش از میلاد، سنگهای این بنا را به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی آن کار گذاشتند. احتمالاً از این دایره‌های سنگی برای مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در آن زمان طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، استفاده می‌شده‌است. سنگهایی شبیه به آنچه که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگر مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده‌است.
ساخت استون هنج

چه کسی می‌داند که استون هنج دقیقا چگونه ساخته شده‌است. سنگهایی بزرگی، که تا ۵۰ تن وزن داشتند روی غلطکها به وسیله گروهی از مردان، کشیده شده وبه محل آورده می‌شدند. وقتی سنگها به محل می‌رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آنها را در حالت ایستاده قرار می‌دادند

بیشتر بناهای بزرگ برای دنیای امروزی یک معما می‌باشند. دانشمندان و باستان شناسان در سراسر اعصار سعی در یافتن اسرار ساخت این بناها کرده‌اند. برای آنها یک کار بسیار مشکل بود که بتوانند این سنگهای بزرگ را طوری در کنار هم قرار دهند که دارای یک شکوه عظیم شود. این بناها می‌توانستند به عنوان محل سکونت، معابد، مقابر و یا حتی تقویم‌های بزرگ در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند. مردم می‌توانستند با دنبال کردن حرکت اجرام آسمانی، درباره فصلهای سال چیزهایی یاد بگیرند. مردم دانشمند اولیه به مقدار زیادی برای درو کردن محصولات و غذای خود به فصول سال متکی بودند. آنها فصلها را به‌وسیله مراسم و تشریفات مذهبی جشن می‌گرفتند. احتمال اینکه این مناطق و نواحی حکم مقدس برای مردم داشته‌است، بسیار زیاد می‌باشد.
تفسیر استون هنج

بسیاری از متخصصان بر این باورند که این حلقه بزرگ سنگی در استون هنج برای نظارت و همچنین به عنوان معبدی برای ستایش کردن به کار می‌رفته‌است. آنها به خاطر وضعیت قرار گرفتن سنگ بزرگ به نام «سنگ هیل» (سنگ پاشنه) که ۶ متر ۲۰ پاارتفاع دارد و ۳۵ تن وزن آن است، بر این باور هستند. هنگامی که در زمان تغییر تابستان ۲۲ ژوئن، طولانی‌ترین روز سال، خورشید طلوع می‌کند، به سنگ هیل می‌تابد و یک سایه بلند بوجود می‌آید که تدریجاً از مرکز بنا عبور می‌کند. این امر ثابت می‌کند که استون هنج بر اساس دستورات نجومی ساخته شده‌است و اهداف مذهبی داشته‌است.

در سال 1960، منجم آمریکایی جرالد هاوکینگ چنین نظر داد که استونهنج، یک رصدخانه و تقویم پیچیده‌ای بود. تفاسیر نجومی استونهنج با وجود بی دقتی هایی که دارد هنوز هم محبوب مانده است. بسیاری از محققین حدس می‌زنند افرادی که استونهنج و جاهای دیگر را ساخته اند دانسته‌های ریاضی را که برای پیش گویی بسیاری از وقایعی که در نظریه جرالد هاوکینگ موجود است بدست آورده بودند.
تاریخ استون هنج
قصه گویان می‌گفتند مارلین جادوگر سنگها را در زمان شاه آرتور افسانه‌ای قرن پنجم میلادی از ایرلند به استون آورده‌است. امروزه متخصصان پی برده‌اند که قدمت استون هنج بسیار بیشتر از تاریخ فوق است. این بنا در سه مرحله ساخته شده‌است که تقریباً آغاز بنای آن از سال ۳۱۰۰ قبل از میلاد بوده‌است. این مسئله ثابت می‌کند که استون هنج از اهرام مصر هم قدیمی تر است.

حقایق ثبت شده
حرکت دادن سنگ‌های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می‌دهد که یک هزار نفر در مدت ۳ هفته می‌توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل کنند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می‌کشید. همچنین خرسنگ هایی نظیر استون هنج در شمال انگلستان موسوم به دایرهٔ سویین ساید که در طی قرن‌ها در زمین فرو رفته اند و دایرهٔ کالانیش یافت می‌شود و به علاوه خرسنگ‌های عمودی باشکوهی در میان دشت آدبری که نماد جنس مذکر و مونثند نیز موجود است. بعضی براین باورند که این خرسنگ‌ها خاصیت شفادهندگی نیز دارند، مثلا کودکان بیمار را از میان سوراخ‌های واقع در خرسنگ‌های دایره‌ای شکل واقع در کورن وال عبور میدهند و گفته می‌شود عده‌ای از این سنگ‌ها نشان دهندهٔ کانالهای نیرو در زمین نیز هستند.
تاریخ ثبت :1395/04/26 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:625 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جشنواره نور لومیر لندن تاریخ ثبت :1395/04/03 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:450 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جشنواره نور لومیر لندن تاریخ ثبت :1395/04/03 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:386 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جشنواره نور لومیر لندن تاریخ ثبت :1395/04/03 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:449 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جشنواره نور لومیر لندن تاریخ ثبت :1395/04/03 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:432 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جشنواره نور لومیر لندن سالانه هنر نورپردازی «لومیر» با همکاری مردم در نقاط مختلف «وست‌اند» و «کینگ کراس» پایتخت انگلیس آغاز به کار کرد و دیوارهای شهر با نورپردازی‌های رنگارنگ و متحرک مزین شد. تاریخ ثبت :1395/04/03 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:483 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
قل دادن پنیر:
با این فستیوال که هر ساله در انگلستان برگزار می شود حتما آشناییت دارید چرا که نه تنها یکی از عجیب ترین فستیوال های دنیا است بلکه بسیار کثیف و خطرناک نیز هست. در این جشن از بالای یک تپه تقریبا گلی یک تکه پنیر را به پایین هل می دهند و شرکت کنندگان برای به دست آوردن آن باید به پایین حرکت کنند. در این میان عده بسیار زیادی در گل و لای ها می مانند و یا اینکه در آخر مسابقه یک دست یا پای شکسته دارند.


فوتبال لجنی:
هرساله در انگلستان و فنلاند فستیوال های بسیار زیادی برگزار می شود که برخی از ان ها واقعا با کثیف کاری های زیادی همراه است. یکی از این فستیوال ها مسابقات فوتبال در لجن است که هر ساله در این کشورها برگزار می شود این مسابقه به مدت سه روز برگزار می شود و نکته جالب اینجاست که بازیکن ها باید در این شرایط 50 دقیقه نیز به بازی بپردازند. تیم های مختلفی از سراسر دنیا در این مسابقات شرکت می کنند.

تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:440 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
لندن (London) پايتخت انگلستان بزرگترين و پرجمعيت ترين شهر و به عنوان يکي از شهرهاي تاريخي جهان محسوب ميشه.از جاهاي ديدني لندن ميشه به چندي جا اشاره کرد : کاخ باکينگهام-قلعه سلطنتي برج لندن (Tower of London)-پل برج لندن (Tower Bridge)-ميدان ترافالگار-کانون رقص لابان-موزه مجسمه‌هاي مومي مادام تسو-سينماي سه بعدي آي مکس-کاخ آروين-ساعت بيگ بن-کليساي وست مينيستر-کاخ وست مينيستر (خانه مجلس)-کليساي سنت پال-چرخ و فلک چشم لندن-موزه بريتانيا-ساختمان قديمي بانک انگلستان-بازار بارو


بيرمنگام (Birmingham) شهري واقع در شهرستان متروپلين در شهرستان ميدلند غربي انگلستان و بعد از لندن، پرجمعيت‌ترين شهر بريتانيا.بيرمنگام از «برمه اينگا هام» (Breme inga ham) اومده که به معناي «خانهٔ فرزندان برمه» مي‌باشد.


منچستر (به انگليسي: Manchester) شهري است در شمال غربي انگلستان در بريتانيا. اغلب مردم «حوزه شهري منچستر بزرگ» را دومين شهر بزرگ بريتانيا مي‌دونند.


ليورپول ( Liverpool) شهري بندري در شمال غربي انگلستان هست.اين شهر يکي از سه شهر مهم انگلستان محسوب ميشه.مردم ليورپول فوتبال دوست هستند.ليورپول دانشگاه‌هاي معتبري از جمله دانشگاه جان مورز ليورپول، دانشگاه ليورپول و سنت ادوارد و دانشگاه هوپ ليورپول رو داره که در اين شهر پذيراي دانشجويان انگليسي و مهاجران زيادي از ديگر کشورهاي جهان هستند.اين شهر يک مسجد نيز داره که براي مسلمانان اين شهر به‌خاطر برگزاري مراسم آييني مسلمانان از جمله نماز جمعه ساخته شده .


ليدز (Leeds) يکي از شهرهاي ناحيه يورکشاير و هامبر انگلستان محسوب ميشه. که دانشگاه ليدز هم در اين شهر قرار داره.

ناتينگهام (Nottingham) شهري است در شمال انگلستان

کمبريج (: Cambridge) يکي از شهرهاي دانشگاهي بريتانيا هست.

برايتون (Brighton) نام بخش اصلي شهر برايتون اند هوو در ساسکس شرقي در سواحل جنوبي

ساوت‌همپتون ( Southampton) شهري است در انگلستان واقع در ناحيه جنوب شرقي انگلستان.

شفيلد ( Sheffield) شهري است در شمال انگلستان واقع در استان ساوت يورکشاير.شهر شفيلد اخيرا سبزترين و امن‌ترين شهر انگلستان لقب گرفته .دانشگاه شفيلد در سال ۱۸۹۷ تاسيس شده و داراي اعتباري بين‌المللي در بسياري از رشته‌هاست.اين شهر همچنين داراي پايين‌ترين ميزان هزينه دانشجويان در انگلستان محسوب ميشه.

تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:3380 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
رژیم غذایی مردم انگلستان، به وسیله‌ی سبک‌های آشپزی سنتی و دستورالعمل‌های بومی برای ترکیب مواد اصلی احاطه شده است. این امر علاوه بر ایجاد تنوع غذایی و روش‌های متنوع آشپزی انگلیسی، به نوعی در اتحاد و معاشرت اقوام مختلفی که در این کشور زندگی می‌کنند، تاثیر بسزایی دارد. در واقع می‌توان این امر را یکی از مشخصه‌های برتر در رژیم غذایی مردم انگلستان تلقی کرد. البته نباید فراموش کرد که وارد کردن کالاهای مورد استفاده در تهیه‌ی انواع غذاهای بومی و ملی، از کشورهایی همچون آمریکای شمالی، چین و هند در مدت زمان امپراطوری بریتانیای کبیر (جزیره‌ای شامل کشورهای انگلستان، ولز و اسکاتلند و نیز اتحاد با کشور ایرلند شمالی)، بعد از جنگ جهانی و ورود مهاجران بیشمار به خاک این کشور، بخش مهمی از رژیم غذایی امروز انگلستان را دربر می‌گیرد.


وعده‌های غذایی سنتی در رژیم غذایی مردم کشور انگلستان، شامل انوع نان و پنیر، کباب‌ها و خوراک‌هایی که با استفاده از گوشت طبخ می‌شوند، سبزیجات خام و پخته و ماهی‌های آب‌های شیرین و آب‌های شور است.


در کتابچه‌ای که از قرن 14 میلادی برجای‌ مانده است، وجود دستورالعمل‌های آشپزی از زمان‌ پادشاهی ریچارد (یکی از پادشاهان سیاه‌پوست انگلستان که فرزند پادشاه ادوراد بوده و در سال‌های 1377 میلادی تا 1399 میلادی بر کشور انگلستان حکومت کرده است)، به نفوذ قدرتمند مواد و ترکیبات خارجی و همچنین روش‌های پخت و پز از قرون وسطی اشاره می‌کند. برای نمونه می‌توان به Curry ظرف غذایی که از شبه قاره‌ی هند و جنوب شرقی آسیا سرچشمه گرفته است اشاره کرد.


غذاهای طبخ شده با کاری، به مرور زمان با ذائقه‌ی مردم انگلستان سازگار شده و امروزه به یکی از غذاهایی که در رژیم غذایی مردم این کشور از جایگاه خاصی برخوردار است، تبدیل شده است. البته نمی‌توان از نقش آشپزان و نویسندگان کتاب‌های آشپزی در مورد شناخت و استفاده‌‌ی مواد و ترکیبات خارجی از جمله کاری، به سادگی عبور کرد. هانا گلاسس (آشپز و نویسنده‌ی انگلیسی در سال 1708 تا 1770 میلادی) از جمله افرادی است که با بیان دستور پخت خوراک مرغ کاری، تحولی عظیم را در رژیم غذایی مردم انگلستان ایجاد کرد.


هنگام سلطنت ریچارد (از پادشاهان کشور انگلستان)، در یک دوره‌ی زمانی کوتاه، آشپزی انگلیسی به واسطه‌ی نگارش و نشر کتب آشپزی، در بسیاری از کشورهای جهان توسعه یافت. دستورات آشپزی موجود در این کتب، بسیار جالب و در عین حال استادانه و کمی هم تخیلی به نظر می‌رسید. آشپزان با به کارگیری روش‌های جدید پخت و پز به همراه استفاده از انواع ادویه‌های شور و شیرین، تهیه‌ی سس‌های غلیظ، پیشنهاد به کارگیری بادام در ضخیم کردن و ایجاد طعم بهتر انواع نان، طبخ کماج و کلوچه‌های متنوع با استفاده از گونه‌های مختلفی از مواد غذایی و شکل دادن آن‌ها به صورت پیچ و رول، تنوع جالبی را در روش آشپزی انگلیسی به ارمغان آوردند.


اما هیچ یک از این دستورات به اندازه‌ی طبخ فوق العاده‌ی مجموعه‌ای از کباب‌های لذیذ انگلیسی، دلیل قوت و اهمیت تاریخچه‌ی آشپزی انگلستان نخواهد بود. کباب‌هایی که معمولا در فیلم‌های هالیوودی بارها به نمایش گذاشته شده‌اند.


در قرن هجدهم میلادی جیم وودفورد (کشیش انگلستانی که شهرتش به دلیل تالیف کتاب The Diary of a Country Parson است) نظریه‌ا‌ی جالب و بسیار فوق العاده را در استفاده از تنوع مواد خوراکی ارائه داد. او اظهار داشت، می‌توان با استفاده از ترکیب موادی که با ذائقه‌ی مردم سازگار است، آن هم هنگام مصرف وعده‌های اصلی غذایی، علاوه بر دارا بودن رژیم غذایی سالم و متنوع، از غذایی با طعم و عطر به یادماندنی نیز لذت برد. وی برای اثبات ادعای خویش، مسئولیت آشپزی جشنی را که در سال ۱۷۸۱ میلادی به مناسبت خوشامدگویی میهمانان خارجی ترتیب داده شده بود، بر عهده گرفت.


این کشیش انگلیسی، در اولین وعده خوراک مرغ و زبان گاو، پاچه، گوشت گوسفند و برگ‌های درخت کپر، تارت‌ و پودینگ کره‌ای و در وعده‌ی دوم اردک کبابی و نخود سبز، مقداری کنگر، تارت و Blancmange (دسری حاوی نشاسته و شیر که ژلاتین گونه است) را برای میهمانان سرو کرد. سپس از بادام و کشمش، پرتغال و توت فرنگی و انبوهی از نوشیدنی‌های محلی به عنوان دسر بهره برد. اینگونه بود که استفاده از توت فرنگی و نخود سبز برای اولین بار در رژیم غذایی مردم انگلستان قرار گرفت.


تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:935 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بریتانیا در سواحل شمال غربی اروپا واقع شده‌است و توسط دریای شمال از شبه جزیره اسکاندیناوی و هلند، و توسط کانال مانش از فرانسه جدا می‌گردد. این کشور از دو جزیره اصلی تشکیل شده است؛ جزیره اصلی و بزرگ‌تر «بریتانیای کبیر» نامیده می‌شود و شامل اسکاتلند، ولز و انگلستان است. جزیرهٔ دیگر، جزیره ایرلند است که توسط دریای ایرلند از بریتانیای کبیر جدا می‌شود و شامل ایرلند شمالی (در شمال) و جمهوری ایرلند (در جنوب) می‌باشد. جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) یک کشور مستقل و عضوی از اتحادیه اروپا است و بخشی از کشور بریتانیا محسوب نمی‌شود.

آب و هوای بریتانیا، مرطوب و معتدل بوده و میانگین دما در تابستان بین ۱۷ تا ۱۳ درجه و در زمستان بین ۷ تا ۵ درجه سانتی گراد متغیر است. میزان بارندگی سالانه در نوسان بوده و در اطراف «منطقه دریاچه» (Lake District) بالاترین میزان را دارد.
تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:534 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تاریخ انگلستان، با عبور نخستین مهاجران از تنگه دوور و ورود آن‌ها به جزایر بریتانیا در هزاران سال پیش آغاز می‌گردد.

با کشف تعدادی ابزار سنگی و ردپا در هَپیس‌برگ در نورفولک، معلوم شده است که از بیش از هشتصد هزار سال پیش انسان‌های باستانی در سرزمینی که اکنون به آن، انگلستان می‌گویند زندگی می‌کرده‌اند. قدیمی‌ترین مدرکی که از حضور انسان کنونی در شمال غرب اروپا در دست است، استخوان آرواره‌ای است که در سال ۱۹۲۷ در کِنتزکاورن در ناحیهٔ دِوون کشف شد. عمر این استخوان آرواره را در سال ۲۰۱۱ دوباره تخمین زدند و سن آن را حدود ۴۱۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰ سال برآورد کردند.

انسان‌ها تا حدود ۱۲۰۰۰ سال پیش، یعنی تا انتهای آخرین عصر یخبندان، به طور پیوسته در این سرزمین سکونت داشته‌اند. در این ناحیه بقایای متعددی از دوران میان‌سنگی، نوسنگی، و عصر برنز وجود دارد، از جمله استون‌هنج و اِیوبری. ساکنین انگلستان در عصر آهن، همچون دیگر نواحی بریتانیا که در جنوب خور فورث هستند، سلت‌ها بودند. این سلت‌ها به نام بریتون مشهور هستند. البته در جنوب شرق انگلستان قبایل بلژی نیز سکونت داشتند. در سال ۴۳ پیش از میلاد فتح بریتانیا به دست رومیان آغاز شد. رومیان تا قرن پنجم پس از میلاد کنترل ایالت بریتانیا را حفظ کردند.

با پایان دوران حکمرانی رومیان بر بریتانیا، آنگلوساکسون‌ها توانستند در آن جا اسکان بیابند. معمولاً اسکان آنگلوساکسون‌ها را سرآغاز کشور انگلستان و نژاد انگلیسی می‌دانند. آنگلوساکسون‌ها که مجموعه‌ای از مردم ژرمن بودند، پادشاهی‌های متعددی را بنا گذشتند. این پادشاهی‌ها نخستین قدرت‌های انگلستان و بخش‌هایی از جنوب اسکاتلند بودند. آن‌ها با خود زبان انگلیسی باستان را آوردند. این زبان جایگزین زبان قبلی که زبان بریتانیایی بود شد. آنگلوساکسون‌ها با اخلاف دولت‌های بریتانیایی در ولز، کورن‌وال، و هن‌اوگ‌لد (شمال قدیم؛ بخش بریتونی‌زبان شمال انگلستان و جنوب اسکاتلند) و همچنین با یکدیگر می‌جنگیدند.

از حدود ۸۰۰ پس از میلاد یورش‌های پی‌درپی وایکینگ‌ها آغاز شد و این نورس‌ها کنترل قسمت‌های پهناوری از آن چه که امروزه انگلستان نامیده می‌شود را در دست گرفتند. در طول این دوره حاکمان زیادی تلاش کردند تا پادشاهی‌های گوناگون آنگلوساکسون را با هم متحد کنند. این تلاش‌ها در قرن دهم میلادی منجر به ظهور پادشاهی انگلستان شد.

در سال ۱۰۶۶ نورمن‌ها به انگلستان حمله آوردند و آن جا را فتح کردند. ویلیام فاتح سلسلهٔ نورمنی را پایه‌گذاری کرد. این سلسله بیش از نیم‌قرن بر انگلستان حکمرانی کردند تا این که دورهٔ بحران جانشینی پیش آمد. به این دوره، دورهٔ آنارشی می‌گویند. در پی دورهٔ آنارشی، انگلستان تحت حاکمیت دودمان پلانتاژنه قرار گرفت. این خاندان ادعای حاکمیت پادشاهی فرانسه را نیز داشت که منجر به بحران جانشینی شد و جنگ صدساله را در پی داشت. جنگ‌های صدساله دنباله‌ای از ستیزه‌هایی بود که مردم و رهبران هر دو ملت را درگیر خود کرد. انگلستان پس از جنگ‌های صدساله گرفتار جنگ‌های جانشینی خودش شد؛ جنگ رزها باعث شد دو شاخه از دودمان پلانتاژنه به جان یکدیگر بیفتند: خاندان یورک و خاندان لانکاستر. سرانجام هنری تئودور جنگ رزها را پایان داد و سلسلهٔ تئودورها را پایه‌گذاری کرد.

انگلستان تحت حاکمیت تئودورها و پس از آن تحت حاکمیت سلسلهٔ استوارت، تبدیل شد به یک قدرت استعماری جهانی. انگلستان در طی دوران حاکمیت سلسلهٔ استورات، درگیر جنگ‌های داخلی شد. در نتیجهٔ این جنگ‌ها شاه چارلز اول اعدام شد و دنباله‌ای از دولت‌های جمهوری برقرار گردید: ابتدا یک جمهوری پارلمانی با عنوان ملل مشترک‌المنافع انگلستان، و سپس یک دیکتاتوری نظامی تحت امر الیور کرامول با عنوان کشور تحت‌الحمایه.

استوارت‌ها در سال ۱۶۶۰ به تاج و تخت بازگشتند، با این حال یکی دیگر از شاهان استوارت، یعنی جیمز دوم، به خاطر تردیدهایی که دربارهٔ مذهب می‌کرد، در طی انقلاب باشکوه، از پادشاهی خلع شد. انگلستان که در قرن ۱۲ میلادی ولز را فتح کرده بود، در اوایل قرن هجدهم با اسکاتلند هم متحد شد و یک حکومت پادشاهی تحت عنوان بریتانیای کبیر تشکیل داد.

در پی انقلاب صنعتی، بریتانیای کبیر یک امپراتوری جهان‌گستر به وجود آورد که در تاریخ به عنوان بزرگ‌ترین امپراتوری ثبت شده است. پس از فرایند استعمارزدایی در قرن بیستم بخش عظیمی از این امپراتوری استقلال پیدا کرد؛ با این حال تاثیرات فرهنگی آن هنوز هم در بسیاری از کشورها گسترده و عمیق است.
تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:638 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیا با نام رسمی پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی (به انگلیسی: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland و به اختصار: UK) کشوری است واقع در اروپای غربی و به پایتختی شهر لندن. این کشور از چهار بخش تشکیل شده‌است: سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان و اسکاتلند و ولز هستند که روی‌هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد. پادشاهی متحد توسط اقیانوس اطلس از غرب و شمال، دریای شمال در شرق، کانال مانش در جنوب و دریای ایرلند در غرب احاطه شده است.

بریتانیا توسط حکومت سلطنت مشروطه مبتنی بر نظام وستمینستر به مرکزیت شهر لندن اداره می‌شود. این سرزمین از چهار کشور: انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده است. سه کشور اخیر دارای دولت‌های محلی هستند که با حدود اختیارات مختلف در چهار پایتخت به نام‌های ادینبرو، کاردیف و بلفاست اداره می‌شوند. هر چند جزایر گرنزی، جرزی و من تحت حمایت پادشاهی متحد هستند ولی جزو آن به شمار نمی‌روند. پادشاهی متحد دارای چهارده سرزمین آن سوی دریا است. این سرزمین‌ها بقایای امپراتوری بریتانیا هستند. این امپراتوری که بزرگترین امپراتوری تاریخ به شمار می‌رود در اوج خود در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تقریباً یک چهارم زمین‌های کره زمین را شامل می‌شد. تأثیر فرهنگ بریتانیایی را می‌توان در زبان، فرهنگ و نظام‌های حقوقی مستعمرات سابق این امپراتوری مشاهده کرد.

پادشاهی متحد کشوری توسعه‌یافته است و دارای ششمین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی و هشتمین اقتصاد دنیا بر پایهٔ برابری قدرت خرید است. این پادشاهی نخستین کشور صنعتی دنیا است و در طول سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ ابرقدرتی بی‌مخالف در سطح بین‌الملل به شمار می‌رفت. این کشور هنوز هم در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، نظامی، علمی و سیاسی دارای قدرت گسترده بین‌المللی است و جزو معدود اعضای ثابت دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان پیدایش آن در سال ۱۹۴۶ است. این کشور یکی از قدرت‌های شناخته‌شده‌ی دارای جنگ‌افزار هسته‌ای در جهان است و از لحاظ هزینه‌های نظامی رتبهٔ چهارم جهان را دارد.

بریتانیا عضو اتحادیه اروپا و پیش از آن عضو جامعه اقتصادی اروپا از زمان پیدایش آن در سال ۱۹۷۳ بوده است. همچنین بریتانیا، عضو اتحادیه کشورهای همسود، شورای اروپا، گروه هشت، گروه ۲۰، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی می‌باشد.
تاریخ ثبت :1395/03/24 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:449 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon