Icon
مـــــــــنو
انسان با سفر کردن حس خوش آیندی را به دست می آورده و می تواند این حس را با نوشتن ماندگار کند. در سفر انسان با زندگی های دیگر، فرهنگ ها و آئین های مختلف آشنا می شود و می تواند یک دوره کوتاه متفاوت از زندگی روزمره خود را تجربه کند.
با کارها و روش های متفاوت می توان سفر به جاهای دور و نزدیک را که همراه با به دست آوردن تجربه های تلخ و شیرین خواهد بود، برای همیشه ماندگار کرد. مسافران در طول سفر تلاش می کنند با تهیه عکس و فیلم خاطرات سفر خود را ماندگار کنند. البته عکس و فیلم تنها راه های حفظ خاطرات سفر نیستند. از قرن ها پیش مسافران و گردشگران با نوشتن رویدادهای سفر خود به عنوان سفرنامه و یا خاطره نویسی توانستند وقایع و رویدادهای سفر خود را برای همیشه ماندگار کنند.
ز گذشته تا کنون افراد بسیاری رویدادهای سفر خود را با نوشتن ثبت کردند که به آن سفرنامه نویسی می گویند. سفرنامه کوسموس از مصر یکی از قدیمی ترین سفرنامه های به دست آمده بوده که به سده ششم پیش از میلاد بازمی گردد. به طور معمول در سفرنامه ها می توان به اطلاعات جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و ... دست پیدا کرد. سفرنامه های مارکوپولو ؛ ابن بطوطه، شاردن ، کلاویخو ؛ ناصر خسرو و .... از جمله سفرنامه های شناخته شده در ایران هستند. یکی از سفرنامه های بسیار مهم دیگر در روزگار باستان ، سفرنامه مگاستانس، سفیر یونانی سلوکوس در هند است که درباره این کشور و مردم و فرهنگ آن نوشته شده است. در دوره های صفوی و قاجار سفرنامه های بسیاری نوشته شده و باعث شده تا سفرنامه نویسی در ایران پیشرفت داشته باشد.
سفرنامه نویسی سبکی از نوشتن خاطرات است که در کنار نوشتن اتفاق ها و حوادث به طور ساده می توان به شرح نکات جفرافیایی، اقتصادی و اجتماعی مناطق دیده شده پرداخت. علاوه بر آن می توان در سفرنامه ها از تجربه های خوب و بد سفر نوشت و حتی به نرخ هتل، هواپیما و یا حتی رستوران اشاره کرد چرا که از این طریق افرادی که قصد سفر به آن محل را دارند با توجه به نکات ذکر شده در این سفرنامه به برنامه ریزی سفر خود می پردازند. این نکات می توان به دیگر مسافران و گردشگران کمک کند تا تجربه های تلخ تکرار نشوند و در عین حال لذت سفر افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت زمانی که در سفرنامه به نقاط مشترک فرهنگ ها و یا اختلاف میان آن ها اشاره می شود به دیگران این امکان داده می شود که ارزیابی کنند چگونه در محیطی جدید و ناآشنا می توان به سر برد؟

توصیه می شود برای نوشتن سفرنامه از ساختار نوشتاری ساده و سلیس استفاده شود. کافی است با کمی آرامش در مورد آن چه می خواهید بنویسید فکر کرده تا یک ایده خوب پیدا کنید. شما می خواهید به صورت منظم رویدادهای پیش آمده در طول سفر خود را در کنار تفکرات خود در آن زمان ، به صورت روان بنویسید.

مواردی که به شما کمک می کند تا یک سفرنامه خوب و جذاب را بنویسید:

بهتر است نخست از نوع سفرتان که زمینی بوده یا هوایی آغاز کنید و مزایا و معایب آن را بنویسید.
در صورت زمینی بودن سفر بررسی جاده ها و مسیرهای آن منطقه در طول سفر فراموش نشود. ذکر از موقعیت جغرافیای منطقه شود نیز بسیار عالی خواهد بود.
نوشتن در مورد هتل و یا محل اقامتتان و نوع امکانات ، سرویش دهی و بهای هتل می تواند تصوری واقع گرایانه از سفرنامه شما به خوانندگان القا کند. در صورت امکان و داشتن اطلاعات کافی می توانید به برخی از بهترین هتل های منطقه اشاره کنید.
اشاره به رستوران و یا غذاخوری های آن منطقه و مقایسه نوع سرویس دهی و قیمت ها می تواند برای خوانندگان که قصد سفر به این محل را داشته باشند مفید باشد.
اشاره به تورهای مختلف و گوناگونی که صنعت گردشگری آن منطقه در نظر گرفته یا ارائه می دهد، لازم خواهد بود.
اشاره به غذاهای محلی و مقایسه آن با تجربه های دیگر شما سفرنامه تان را جذاب کرده و باعث می شود تا خوانند جذب نوشته های شما شود.
اشاره به مناطق دیدنی و تاریخی منطقه و مقایسه امکانات و سرویس دهی به گردشگران در آن ها برای تکمیل اطلاعات سفرنامه شما بسیار مفید خواهد بود. معرفی مناطق طبیعی و زیبا همانند ساحل ها، جنگل ها و غیره در کنار مناطق تاریخی و دیدنی لازم به نظر می رسد. توصیف آنچه دیده اید و احساسی که از دیدن این مناطق به شما دست داد نیز به جذابیت سفرنامه اضافه می کند. اگر موفق به دیدن یک محل تاریخی و یا دیدنی در منطقه ای نشده اید آن را ذکر کنید تا دیگران از وجود آن در آن محل مطلع شوند و برای دیدنش اقدام نمایند.
اشاره به مراسم و یا جشنواره هایی که در طول سفرتان با آن برخورد می کنید و نوشتن در مورد آداب و رسوم و یا عادت های خوب و بد مردم آن منطقه می تواند به نشان دادن فرهنگ منطقه کمک کرده و در درست رفتار کردن با آن مردم مفید باشد.
اشاره به فروشگاه ها، هتل ها و رستوران های ارزان قیمت و یا اشاره به بخشی از شهر که سطح خرج و مخارج مردم پایین تر است، برای کسانی که بر اساس سفرنامه شما می خواهند به آن منطقه سفر کنند بسیار مفید خواهد بود .
به ورزش های مورد علاقه مردم منطقه مورد نظر و سطح آنها در کشور و یا جهان اشاره کنید.
افرادی که قصد سفرنامه نویس داشته و یا این کار را تازه آغاز کرده اند ، بهتر است تا چندین سفرنامه را بخوانند تا با روش سفرنامه نویسی آشنا شوند. اما باید به خاطر داشت که کپی برداری از کار دیگران نادرست است و نباید این کار را انجام شود. مطالعه بخش گردشگری و سفر روزنامه ها خواندن مجلات تخصصی گردشگری و جهانگردی نیز در بهتر نوشتن سفرنامه مفید خواهد بود و به کسب تجربه در زمینه نوشتن سفر نامه کمک می کند.

در نوشتن سفرنامه به طور خصوصی و یا در وبلاگ به طور عمومی باید از هر گونه اشتباه نوشتاری جلوگیری کرد. توجه به نکات زیر می تواند کمک کننده باشد:

برای جلوگیری از فراموش کردن همه نکات سفر بهتر است سفرنامه به صورت روزانه نوشته شود.
باید تنها به سفرنامه و به نکاتی که باید در مورد آن ذکر شود، پرداخت.
زمان هایی که به نوشتن اختصاص داده می شود باید در آرامش و خاطری آسوده باشد تا نوشته ها خسته کننده و بی روح نباشد.
رعایت دستور زبان و نگارش نوشتار از اهمیت بالایی برخوردار است.
در کار نوشتن باید جدی بود و فرض شود که قرار است این سفرنامه چاپ شود .
با رعایت موارد ذکر شده می توان سفر خود را برای همیشه ماندگار کرد .

امروزه با وجود امکانات عکاسی و کامپیوتری می توان تصاویر مربوط به سفر را در کنار مطالب نوشته شده قرار داد با این کار جذابیت های سفرنامه بسیار بیشتر خواهد شد. با تکنولوژی های امروزه می توان سفرنامه خود را در لپ تاپ یا نت بوک تایپ کرد و یا به صورت سنتی با قلم و کاغذ نوشت. در هر صورت مهم ترین موضوع ، نگارش سفرنامه بوده و انتخاب هر یک از این دو روش که مزایا و معایب خاص خود را دارد، بر عهده فرد نویسنده است.
تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1248 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفری بی آغاز
سفری بی پایان
سفری بی مقصد
سفری بی برگشت
سفری تا کابوس
سفری تا رویا
سفری تا بودا
شبنم تاج محل

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

هق هق پارسیان
تکه نانی در خواب
بوی گندم در مشت
مشت کودک در خاک
کفش مادر در برف
چرخ یک کالسکه
گوشه ی گندم زار
بند رختی پاره

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

چمدانی بی شکل
جعبه ی یک دوربین
عکس یک بازیگر
جمعه های بی مشق
تلی از ته سیگار
دشنه ای زنگ زده
چشم گاوی در دیس
سفره ای پوسیده

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

برج لندن در مه
جان لنون در باران
سوهو در بی حرفی
رود سن در یک قاب
متروی سن ژقمن
قهوه ی سن میشل
پرسه ای در پیگل
کافه ها بی لبخند

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

خانه ای در آتش
بوف کوری در نور
گل یاسی در زخم
غربت لالایی
بوسه در راه آهن
سرخی لب در شب
برکه ای از فانوس
انفجاری در ماه

کو چه ای خیس از عشق
شعر سبز لورکا
ساعت 5 عصر
مستی بی وحشت
گریه های ژکوند
خط خوب سهراب
نامه ای آب شده
ونگوگ گوش به دست!

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم...
شهیار قنبری
تاریخ ثبت :1395/05/16 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1281 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این گونه از سفرنامه ها که اغلب به صورت قصه یا تمثیل بیان می شود، گزارشی از ذهنیات نویسنده است درباره امری باطنی و اعتقادی، نظیر آثاری چون کتاب اردا ویرافنامه، که موضوع آن سفر معنوی یا معراجی است که برای ارداویراف، مؤبد فرزانه زردشتی- معاصر اردشیر بابکان (224-241 م) پیش می آید و او ضمن این سیاحت روحانی، از جهنم و بهشت دیدار می کند و مشاهدات خود را بر اساس اعتقادات دین زردشت به رشته تحریر می کشد، مانند سیری که دانته ادیب نامور ایتالیایی (1265-132 م) در اثر معروف خود کمدی الهی به دوزخ و برزخ و بهشت دارد. یا سفرنامه های منظومی چون منطق الطیر فریدالدین عطارو مصباح الارواح شمس الدین محمد بردسیری کرمانی (قرن ششم هجری) که اولی قصه رمزی است از سفر پر رنج عارف سالک و گذشتن او از هفت شهر عشق، و دومی شرح مشاهدات و منازل سیر و سلوک را به وی نشان می دهد.

سیاحتنامه سه جلدی ابراهیم بیک، نوشته زین العابدین مراغه ای (1255-1328 ه، ق) که شرح سفر خیالی ابراهیم بیک فرزند یکی از تجار برزگ آذربایجان مقیم مصر می باشد. در این کتاب، ابراهیم بیک پس از مرگ پدر و به توصیه او همراه با له له اش یوسف عمو، به آرزوی زیارت مشهد مقدس، از بندر اسکندریه مصر به استامبول می رود و از راه باطوم، تفلیس، باکو، انزلی، ساری، مشهدسر، عشق آباد رهسپار مشهد می شود. او «در این خط سیر طولانی، آنچه را دیده و آنچه را به سرش آمده تفصیل می نگارد و به مناسبت همان واقعه و پیش آمد، اوضاع کلی مملکت را به باد انتقادی می گیرد و پس از پایان سرگذشت خود در هر شهر و محل، خلاصه ای زیر عنوان «این است اجمال سیاحت قزوین یا مراغه یا جاهای دیگر» از اوضاع و عادات و گرفتاریها و بدبختیهای آن جا ذکر می کند و تقریباً همه جا با این عبارت خاتمه می دهد که «مرده اند، ولی زنده وزنده اند ولی مرده.... این سیاحتنامه درواقع دائره المعارف جامع اوضاع ایران در اواخر قرن سیزدهم هجری است که با قلمی تند و بی پروا و بی گذشت تحریر شده است.»

ترجمه کتابهایی نظیر بیست هزار فرسنگ زیر دریا، دور دنیا در هشتاد روز، مسافرت به مرکز زمین، نوشته ژول ورن (Jules Verne) رمان نویس فرانسوی (1828-1905 م)از نوع سفرنامه های تخیلی علمی به شمارمی رود.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1268 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

1- چه بهتر از همین ایران آغاز کنیم و ناصرخسرو قبادیانی. ادیب و شاعری که در عصر 5 هجری در پی یک خواب تصمیم گرفت به دنبال گمشده خود در عالم عرفان بگردد و از این رو سفری هفت ساله را آغاز کرد؛ سفری که از مرو آغاز شد و به بلخ خاتمه یافت، اما در این میان شهرهای بسیاری از ایران، ترکیه، سوریه، لبنان و فلسطین کنونی، مصر، سودان، عربستان و عراق کنونی می‌گذرد. در همین سفر بود که او پیرو آیین اسماعیلی شد. موضوعی که اواخر عمرش به بهانه انزوای او تمام شد. سفرنامه ناصرخسرو در حال حاضر موجود است و مورد استناد محققان قرار می‌گیرد.
2- میرزامحمدعلی محلاتی هم یکی از جهانگردان معروف ایرانی است. به دلیل جهانگردی‌های گسترده او لقب حاج سیاح به وی داده‌اند. او از مناطقی دیدن کرده که در زمان خود (قاجاریه) سفر به این مناطق بسیار مشکل بوده است، مانند ژاپن و ایالات متحده.
گفته می‌شود او سرانجام درخواست تابعیتی از دولت آمریکا می‌کند و تبعه این کشور می‌شود. حاج سیاح دو جلد کتاب هم از سفرهای خود نوشته است. دوران سفرهای او 18 سال طول کشیده است. جالب است بدانید او یکی از فعالان سیاسی دوران خود هم شناخته می‌شود.
3- برادران امیدوار هم از جهانگردان معروف ایرانی هستند. عیسی و عبدالله امیدوار از سال 1330 به جهانگردی و انجام پژوهش‌های میدانی انسان‌شناسانه در اقصی نقاط جهان اقدام کردند.
ویژگی کار آنها فیلمبرداری و عکاسی و به قول صحیح‌تر مستندسازی سفر است. این مستندات بعدها در قالب کتابی هم به چاپ رسید که مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است. از یافته‌های آنان موزه‌ای هم در مجموعه سعدآباد ایجاد و در سال 1382 افتتاح شده است. آنان را به قولی نخستین جهانگردان ایرانی به سبک مدرن می‌دانند و نیز نخستین ایرانیان و آسیایی‌هایی که به قطب جنوب سفر کردند. البته ظاهرا فقط عبدالله امیدوار موفق شد به قطب سفر کند.
4- حسن علیزاده و امیرحسین احمدی هم دو جهانگرد معروف دیگر ایرانی هستند. این دو دوست که در جریان خدمت سربازی با یکدیگر آشنا شدند از سال 1379 سفر خود را به دور دنیا با دوچرخه آغاز کردند و موفق شدند پس از طی 64 هزار کیلومتر به کشور بازگردند.
فدراسیون دوچرخه‌سواری در آن زمان لقب قهرمان قهرمانان را به این دو دوچرخه‌سوار اعطا کرد. آنها همچنین در سازمان ملل متحد و نیز در مرز بازرگان مورد استقبال قرار گرفتند.
5- پونه مهدوی نادر هم اولین زن جهانگرد ایرانی است. او با دوچرخه سفر خود به دور دنیا را انجام داد و البته در مسیرهای طولانی از هواپیما هم استفاده کرد. سفر او حدود یک سال و نیم طول کشید و او در طول این سفر مناطقی همچون قله اورست و خانه کعبه را دید و در اجلاس جهانی جوانان هم شرکت کرد. کتاب او هم با عنوان مسیر صلح شامل خاطرات و عکس‌های این سفر به چاپ رسیده است.
6- یکی از جهانگردان معروف جهان ابن بطوطه است. او یک جهانگرد مسلمان است که اصالت مغربی یا مراکشی دارد. ظاهرا او حدود 117 هزار کیلومتر و از نظر مختصات سرزمینی کنونی به 44 کشور جهان سفر کرده است. او بعد از این سفر به نگارش سفرنامه خود اقدام کرد که یکی از معتبرترین اسناد برای شناخت مردم جهان در آن دوره است.
7- چنگ هه یا چنگ خه یک جهانگرد مسلمان چینی است که به عنوان یکی از معروف‌ترین جهانگردان و مکتشفان جهان شناخته می‌شود. این فرد از مناظر دیگری در چین و نیز جهان شهرت دارد. چنگ هه در طول 30 سال، هفت سفر انجام داد و به کشورهایی نظیر ایران، عربستان و مناطقی چون شبه‌قاره هند و شرق دور آسیا سفر کرد.
8- یکی از معروف‌ترین جهانگردان غربی و جهانی مارکوپولوست. مارکوپولو در ادبیات عامیانه امروز ایران به عنوان نماد سفر و جهانگردی شناخته می‌شود. او یک جهانگرد و تاجر ونیزی بوده است.
وی در سفرهای خود به شرق جهان ازجمله ایران و چین سفر کرده بود. از او کتابی هم به جا مانده که حرف و حدیث‌های بسیاری برانگیخته است اما در صورت صحت توانسته اطلاعات بسیار مناسبی به محققان بدهد. برخی حتی می‌گویند سفرنامه او به نقشه‌نگاری هم کمک کرده است. مارکو در سفر رفت خود از خشکی و در سفر برگشت خود به طور عمده از دریا استفاده کرد.
9- کریستف کلمب: در ادبیات انگلیسی میان دو واژه جهانگرد یا کاشف و نیز توریست تفاوت عمده وجود دارد. شاید از این منظر بتوان گفت کریستف کلمب به عنوان کاپیتان کشتی‌های پادشاهی‌های دوره میانه اروپا، یک کاشف باشد تا توریست.
با این حال به نوعی می‌توان ادعا کرد تمام کاشفان جهان هم خبره‌های سفر بودند. نام کریستف کلمب از این نظر در جهان شهرت دارد که او را کاشف قاره آمریکا می‌دانند؛ موضوعی که البته فقط در نام صحیح است. زیرا او خود نفهمید پای به آمریکا گذاشته و بعدها هم مشخص شد احتمالا افراد دیگری قبل از او به این مکان رفته بودند.
10- مایکل پالین هم یکی از معروف‌ترین مسافران و گردشگران جهان است. او یک کمدین انگلیسی است، اما از سال 1980 اقدام به مسافرت و ساخت مستند از سفرهای خود کرده است. او در این مدت به قطب جنوب و شمال، اروپای شرقی، هیمالیا، صحرای آفریقا سفر کرده و مستندهای زیادی از سفرهای خود ساخته است.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1307 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شاید خیلی از شما دوستان سفر دانشجویی رفته باشید و علاقمند به نوشتن سفرنامه از آن بوده اید.اما این سوال برای شما پیش آمده که از کجا شروع کنید و چه چیزهایی باید بنویسید تا سفرنامه خوب و جذابی داشته باشید؟
اینها شاید بعضی از سؤال های کسی باشد که به سفری دانشجویی رفته، حالا نمی داند با انبوه خاطرات و یادهایش باید چه کند. روشن است که خواندن خاطرات و تجربیات دیگران، می تواند بخشی لذت بخش از مطالعات ما را به خود اختصاص دهد؛ اما شاید به دلیل روشمند نبودن و یا روشن نبودن شیوه ها و حدود و ضوابط سفرنامه نویسی دانشجویی، این بخش کمتر مورد توجه قرار گرفته و چه بسا به دلیل تجربیات غیر مفید، به طور کلی، دیدگاهی منفی نسبت به آن در ذهن ها وجود داشته باشد. همچنین عدم اطمینان از مورد توجه قرار گرفتن نوشته، از مواردی است که نویسنده را از نوشتن، دل سرد می کند؛ اما خوشبختانه در دانشگاه ها، نشریاتی هستند که به چاپ و انتشار سفرنامه های دانشجویی توجه دارند و به دلیل توزیع در دانشگاه ها، مخاطبان خاص خود را نیز خواهند داشت.

با این حال، بر اساس شیوه های نویسندگی به طور عام و توجه به شیوه های نگارش و ثبت وقایع، می توان چارچوبی کلی برای شیوة نگارش سفرنامة دانشجویی تعریف کرد.

این که سفرنامه نویسی از کجا شروع شود، به ذوق نویسنده مربوط است و می تواند از همان لحظة مطلع شدن از وجود چنین سفری، آغاز شود و یا از لحظه ای که شخص در قطار یا اتوبوس نشسته، به سمت مقصد حرکت می کند. در هر صورت، باید دانست که سرآغاز هر مطلبی، مهم ترین بخش آن محسوب می شود. اگر ابتدای سفرنامه جذاب باشد، می تواند مخاطب را تا پایان با خود همراه کند؛ اما اگر سبک نوشتاری سست یا مبهم باشد، مخاطب را از خود می راند. پس نویسنده می بایست با تفکر و مطالعه، به بهترین سرآغاز دست یابد.

مشکل دیگر در سفرنامه نویسی ها، پرداختن بیش از حد به جزئیات است. ذکر تک تک حوادث و مسائل پیش پا افتاده و تکراری، مخاطب را از متن، دل سرد خواهد کرد. نویسندة سفرنامة دانشجویی باید بداند که خواننده در متن او، به دنبال یافتن دنیایی جدید است؛ دنیایی که شاید برای خود او ناشناخته است و تلاش می کند از طریق این سفرنامه، آن را بشناسد. پس بیان جزئیات می بایست در حد کمک به این هدف باشد. شیوة توصیف از مناظر و مکان ها نیز باید روشمند باشد و اتفاقاً ذکر جزییات در این موارد، بسیار پسندیده است. مؤلف همانند دوربینی که از تصاویر، فیلم برداری می کند، لحظات و تصاویر را ثبت کرده، با ذکر جزییات، به مخاطب عرضه می کند؛ مخاطبی که در آن مکان حضور ندارد و فقط از طریق واژگان انتخابی و نوع نگارش نویسنده، خود را در آن مکان می یابد. پس نویسنده بهتر است با انتخاب زاویه دیدی جذاب و مقبول و نیز با واژگان و عباراتی که مخاطب را به دنبال خود می کشد، به توصیف مکان ها و فضاهایی که دیده است، بپردازد. در این بخش، فقط یاد کردن از نکات مثبت، مورد نظر نیست؛ بلکه نازیبایی ها و کاستی هایی که نویسنده در طول سفر می بیند نیز باید در سفرنامه ثبت شوند؛ تا خواننده با فضایی واقعی مواجه باشد.

مورد بعدی را می توان به واقع گرایانه بودن و دوری از اغراق و غرض ورزی اختصاص داد. بزرگ نمایی های بی موقع و دوری از واقعیت ها، از مواردی است که خواننده را دل سرد کرده، پی گیری ادامة مطلب را برای او سخت می کند. نویسندة سفرنامة دانشجویی باید درست همانند دوربین عمل کند؛ یعنی همان ها را که می بیند، بیان کند؛ اما با بیانی که با جذابیت و کشش، همراه باشد.

اگر نویسندة سفرنامة دانشجویی، خودش دانشجو باشد، باید روحیه و منش دانشجویی در متن سفرنامة او دیده شود. سن و موقعیت دانشجویی هر فرد، در واژگان و عبارات خاص او، قابل ملاحظه است و در نتیجه، نویسنده در حین نگارش سفرنامه، به جای آن که بیش از حد به فکر پالودن نوشته و ویرایش آن به زبان علمی سفرنامه باشد، بهتر است از لحن و کلام خود برای روایت، بهره ببرد و این کار بر جذابیت سفرنامة او خواهد افزود. بهره بردن از طنز و شوخ طبعی - در حدود عرف و ادب - و براساس موقعیت های خاصی که در آن قرار گرفته، می تواند خواندن سفرنامه را جذاب تر کند و فضای جوانی و دانشجویی را بیشتر از پیش در نوشته منعکس کند. آگاهی از تفاوت طنز و هزل و پرهیز از افراط در این مورد نیز ضروری است.

یکی از موارد دیگری که نویسندة سفرنامة دانشجویی در خلال نوشتة خود باید به آن توجه داشته باشد، اظهارنظر شخصی در مورد دیده ها و شنیده هاست. بی شک برای خواننده جذاب است که عشق نویسنده به منطقه یا منظره ای خاص را در لابلای متن او ببیند یا برعکس، بیزاری وی را نسبت به آن چه دیده، درک کند؛ زیرا از این طریق، مخاطب از لحاظ احساسی با نویسنده همراه می شود و در کنار او از زیبایی ها لذت برده، یا از زشتی ها رنج می برد. همچنین نویسنده در فضایی که از آنٍ خود اوست، می تواند نظر و عقیدة خود را مطرح کند. دانشجو، یعنی جویندة دانش و علم و این جُستن، تنها به کلاس های درس، محدود نمی شود. همان طور که دانشجو در کلاس درس، امکان اظهار عقیده نسبت به مسائل مطرح شده را دارد، در سفرهای دانشجویی نیز این امکان برای او فراهم است و می تواند در هنگام نگارش سفرنامة خود، اظهارات خود را برای خوانندگان بازگو کند؛ خوانندگانی که برخی از آنها دانشجویانی همانند خود او هستند و می توانند با او مخالفت یا موافقت کنند.

طبیعی است که موارد بسیاری را می توان بر این فهرست افزود؛ اما هدف اصلی، تعریف چارچوب کلی برای نگارش یک سفرنامه دانشجویی و بیان حدود و وظایف آن است.

بنابراین، نویسندة سفرنامة دانشجویی، می بایست نسبت به شیوه های نگارش و ترفندهای آن، اطلاعات کلی داشته باشد؛ تا بتواند سفرنامه ای دل نشین و جذاب را بنویسد؛ البته راه حل دیگر، کمک گرفتن از ویراستار است؛ ویراستاری که با جدیت و دل سوزی، مطلب را براساس نظر خود مؤلف، ویرایش و با درک روح مطلب، به رفع مشکلات نگارشی و ضعف تألیف، کمک کند.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1367 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
«سفرنامه»، عنوانی کلی برای انواع نوشته هایی است که افراد مختلف، با اهداف و دیدگاه های متنوع، از دیده ها و شنیده ها و تجربیات خود در سفرهای گوناگون، نگاشته اند. برخی سفرنامه نویسی را از سبک های ادبی می دانند که البته در این صورت، می بایست ضوابط و شرایط تألیف سفرنامه و سایر وجوهی که سفرنامه نویسی را به عنوان یک سبک ادبی معرفی می کند، تبیین شوند و از طرف دیگر، شاید چارچوب گذاری برای سفرنامه نویسی و تعیین شرایط و ضوابط برای آن، جذابیت و تنوع آن را از بین ببرد؛ زیرا سفرنامه ها، براساس نوع نگارش و دیدگاه هر یک از سفرنامه نویسان، متفاوت می باشند.

در گذشته سفرنامه ها، عامل آشنایی مردم سرزمین های مختلف با کشورهای جدید و آداب و رسوم و علوم و پیشرفت های کشورهای دیگر بوده اند. در این سفرها، جنبه های گوناگون زندگی مردم کشورهای دیگر، مانند ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت های علمی از قبیل تأسیس کتابخانه و بیمارستان و شیوه های جشن ها و سایر مراسم یا دسته بندی های اجتماعی و جایگاه زنان و مردان در هر جامعه بیان می شد و سفرنامه نویس، بر اساس دیدگاه خود، بخشی از این امور را در اثر خود منعکس می کرد.

هریک از نویسندگان سفرنامه ها براساس شغل و موقعیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی خود – سفیر، کاردار، تاجر و... - به بیان و ثبت بخشی خاص از دیده ها و شنیده های خود در سفر می پرداختند.

امروزه با پیشرفت فن آوری، سفرنامه نویسی نیز به امری ساده و در دسترس همگان، تبدیل شده است و حتی نیازی نیست منتظر پایان سفر و بازگشت بوده، سپس سفرنامه نویسی آغاز شود و حتی می توان روزانه شرح لحظه لحظه سفر را با عکس و فیلم ثبت کرد و در همان لحظه، در اختیار خوانندگان قرار داد و حتی دیدگاه های آنان را نیز دریافت کرد.

از جهت حوزة جغرافیایی، سفرنامه ها را می توان به دو گروه زیر تقسیم کرد:

۱. سفرنامه های درون مرزی.

۲. سفرنامه های برون مرزی.

«سفرنامه های درون مرزی» را می توان سفرنامه هایی دانست که کسی از اهالی یک کشور، به سیاحت و گردش در شهرهای دیگری از کشور خود بپردازد. از مشهورترین این سفرنامه ها، می توان تات نشین های بلوک زهرا، اثر جلال آل احمد را نام برد که به معرفی تات های شهرستان بوئین زهرا می پردازد؛ اما سفرنامه های برون مرزی، حاصل تجربیات نویسنده از سفر به کشوری دیگر، غیر از کشور خودش می باشد.

نخستین سفرنامه دربارة ایران در دوران اسلامی، از آن «خاخام بنیامین بن جناح» از تاجران تودلای اسپانیاست که در زمان حکومت سلجوقیان به ایران سفر کرد و پس از او «خاخام موسی پتاچیا»، جهانگردی از شهر پراگ و کسانی چون مارکوپولو، ابن بطوطه و. .. دربارة ایران، سفرنامه هایی نوشتند.

برخی از مهم ترین و معتبرترین سفرنامه ها دربارة ایران عبارتند از:

۱. سفرهای موسیو دو تونو به مشرق؛ دربارة مؤلف این سفرنامه، اطلاعاتی در دست نیست. این سفرنامه که کمتر مورد توجه قرار گرفته، در سه بخش ترکیه، ایران و شرق هند، نگاشته شده است.
۲. به سوی اصفهان، تألیف پییر لوتی؛ نویسنده این سفرنامه، یک جهانگرد فرانسوی است و در سال ۱۹۰۴م. تألیف شده است. وی پس از سفر به هند، وارد ایران شد و پس از بازدید از اصفهان، این سفرنامه را به صورت خاطره نگاری، نوشته است. بدرالدین کتابی، این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.
۳. یک سال در میان ایرانیان، تألیف ادوار براون؛ وی در سال 1887م. حدود 9 سال پیش از انقلاب مشروطه به ایران آمد و این کتاب را پس از این سفر، به رشته تحریر درآورد.
۴. سیاحت نامه مسیو چریکف، نوشتة کلنل چریکف؛ وی نمایندة دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی بود که در زمان قاجار به ایران آمده و این سفرنامه، حاصل همان سفر است. این کتاب در ایران توسط آبکار مسیحی ترجمه شده است.
۵. سفرنامه دروویل، نوشتة گاسپار دروویل؛ وی که یک افسر فرانسوی بود، در زمان قاجار و در پانزدهمین سال سلطنت فتحعلی شاه قاجار و پس از دورة اول جنگ های ایران و روسیه که منجر به قرارداد گلستان شد، به ایران سفر کرد. این کتاب را جواد محیی به فارسی ترجمه کرده است.
۶. سفرنامه کارری، تألیف جووانی فرانچسکو جملی کارری؛ وی یک جهانگرد ایتالیایی بود که با دیدگاهی ظریف، به ثبت و ضبط رفتارهای ایرانیان و آداب رسوم و حیات اجتماعی ایرانیان در اواخر عهد صفوی پرداخت. عبدالعلی کارنگ و عباس نخجوانی، این کتاب را ترجمه کرده اند.
۷. سفرنامه کلاویخو، نوشتة روی گونزالس کلاویخو؛ وی فرستادة مخصوص هانری سوم، پادشاه اسپانیا بود که به خدمت تیمور گروکانی آمد و شرح مسافرت خویش را در سفرنامه ای نگاشت. این کتاب منبع قابل توجهی برای شناسایی اوضاع اجتماعی و سیاسی مردم ایران در عصر تیموری است. این کتاب را مسعود رجب نیا به فارسی ترجمه کرده است.
۸. سفرنامه پیترو دلاواله؛ پیترو دلاواله، سیاح و گردش گری ایتالیایی بود. این کتاب در دو جلد و با ترجمة محمود بهفروزی در ایران به چاپ رسیده است.
۹. سفرنامة اوژن فلاندن؛ وی یک نقاش فرانسوی بود که به همراه پاسکال کوست، معمار هموطنش، در سال 1840م. در عهد محمدشاه قاجار به ایران آمد و شرح سفر خود را منتشر کرد.
۱۰. سفرنامة ارنست اورسل؛ وی در سال 1882م. وارد ایران شده و شرح سفر خود را در سفرنامه ای ثبت کرد.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1282 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شاید روزی دوست داشتید سفری هیجان انگیز داشته باشید . و ترس و وحشت را با چشمان خود ببینید و دیگر هوس سفر هیجان انگیز را نکنید .
ریگ جن . محلی در دل کویر محلی که به مثلث بر مودای ایران معروف است .ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزار‌های این منطقه محل قتل و دفتن موجوات زنده بسیاری بوده است.
یگ جن با وسعتی حدود 3800 کیلومتر مربع در حاشیه شمالی به کوه گوگردی ، در حاشیه شرقی به جاده دامغان .اما بهترین مسیر دستیابی به آن هم بخش شمال شرق پارک ملی کویر است، یعنی جاده سنگفرش ملک آباد که البته داخل مرز پارک بوده و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود. بنابراین باید از این سازمان مجوز عبور بگیرید. مسیر دیگر ورود به ریگ جن هم جندق است که دقیقا در نقطه مقابل، یعنی در بخش شرقی پارک قرار دارد.
اگر از تهران عازم ریگ جن می شوید باید بدانید که فاصله تهران تا جندق حدود 170 کیلومتر است.
اگر شما هم انگیزه پیدا کرده اید که جانتان را کف دستتان بگیرید و راهی ریگ جن شوید، بهتر است خیلی عجله نکنید. توصیه می کنیم که اگر تا به حال کویر نوردی نکرده اید و به اصطلاح حرفه ای نیستید، برای اولین تجربه به هیچ عنوان ریگ جن را انتخاب نکنید که در این صورت رفتنتان با خودتان است و برگشتنتان با خدا! حتی اگر هم حرفه ای هستید حتماً گروهی به این منطقه سفر کنید. آن هم با یک تیم کاملا حرفه ای.
بهترین وسیله برای عبور از این کویر‌، جیپ های سبك وزن است و البته فراموش نکنید که هر لحظه امکان گیر کردن و گم شدنتان در کویر ریگ جن وجود دارد. پس باید از همه امكان های نرم افزاری مثل نقشه های دقیق و GPS که قبلا تمام مسیرهای عبور از ریگ جن روی آن مشخص شده است استفاده کنید. این البته به جز اطلاع مسئولان محلی از سفر تیم کویرگردی به ریگ جن است که باید کاملا در جریان نقشه سفر تیم باشند.
سفر به ریگ جن معمولا با بیشترین حد تجهیزات صورت می گیرد. در این سفر معمولا برای مدت حداقل 15 روز غذا‌، آب، بنزین و وسایل فنی ماشین ها برداشته می شود تا در صورت بروز مشکل حفظ گروه امکان پذیر باشد.
اما ریگ جن غیر از احتمال گم شدن و ته کشیدن منابع حیاتی، بهانه های دیگری هم برای بلعیدن مسافرانش دارد! فرو رفتن در گل و لجن و باتلاق های ریگ جن یكی از مهم ترین خطرهایی است که هر مسافری را تهدید می کند.
ومیان منطقه تصور می کنند که ارواح پلید و شیاطین در ریگ جن سکونت دارند و به همین دلیل هر که پا به این سرزمین اسرار آمیز می گذارد بلعیده می شود و دیگر باز نمی گردد.
اگر به این محل رفتید و برگشتید حتماً ما را مطلع نمائید تا از تجربیات شما استفاده کنیم.
تاریخ ثبت :1395/05/05 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1243 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جهانگرد شو! جهانگرد شو! گاه می توان با خواندن مطلبی جهانگرد شد و گاه با سفرهای بسیار نمی توان نام جهانگرد بر خود گذارد.
با خواندن چند خط سفرنامه می توان سفر کرد و با رفتن به سفر می توان سفرنامه نوشت. گاه در زمستان و در کنار شومینه می توان به تابستان استوا رسید و از گرمای آن گرم شد و گاه با نوشتن یک سفر خوب به شمال، در دل کویر می توان صدای امواج دریا را شنید.
مهم این نیست که سفرنامه طولانی نوشت یا خواند، مهم این است که با دل بنویسی، با ذوق بخوانی.
پس بنویس که نوشتن، رمز لمس لحظات زیباست. و بخوان با ذوق، با عشق، که خواندن حس بودن در لامکان و لازمان است.
تاریخ ثبت :1395/05/02 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1203 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
نمی دانی لطف زندگی شهری چیست، داری ربات می شوی، هیچ به روزگاری که داری فکر کرده ای؟ داری غرق می شوی در زندگی روزمره شهری، روزها در پی هم می آیند و تو زندگی تکراری خود را ادامه می دهی و اصلا حواست به خودت و آرامشت نیست، گاهی خودخواه بودن چیز خوبی است، کمی به خودت و آرامش روحیت فکر کن، به سفر برو،, کار سختی نیست، لازم نیست حتما سفر لوکس باشد تا آرامش در پی خود داشته باشد، یک سبد بردار و وسایل ضروری را در آن بگذار، دست عزیزانت را بگیر و به سفر برو، مکان و زمانش مهم نیست،, مهم خودِ خودِ سفر است و آرامش آن، یادت نرود که خودکار و چند برگ کاغذ هم با خود ببری و از لذت های سفری که رفتی بنویسی تا هم یادگاری برای خودت بماند و هم دیگران از این دست نوشته ها لذت ببرند. تاریخ ثبت :1395/05/02 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1206 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به جیرفت می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی مانند: دریاچه سد جیرفت, ییلاقات در بهشت , تاریخی مثل: کاروانسرای گنجعلیخان, قلعه سموران و آبشار هایی مثل: آبشار دره گلم دخترکش یا آبشار کوه نیمه و سایر اماکن دیدنی جیرفت می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به جیرفت را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به جیرفت تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های جیرفت در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه جیرفت را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر جیرفت را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1276 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بستن همه نظرات
سفر به جلفا می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی جلفا مانند: کلیسای مریم مقدس(س), کلیسای چوپان, دریاچه سد ارس, برج دوزال می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به جلفا را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به جلفا تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های جلفا در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه جلفا را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر جلفا را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1288 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به جامائیکا می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی جامائیکا از جمله: سقوط رودخانه داون یا موزه باب مارلی و پارک دلفین می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به جامائیکا را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به جامائیکا تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های جامائیکا در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه جامائیکا را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر جامائیکا را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1633 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به ونزوئلا می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی ونزوئلا از جمله: پارک ملی موچیما یا پارک ملی موروکوی یا زیارتگاه ملی کاراکاس می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به ونزوئلا را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به ونزوئلا تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های ونزوئلا در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه ونزوئلا را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر ونزوئلا را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1291 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به وین می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی وین شامل: کاخ شون برون, موزه ملکه سی سی, قصر بلویدیر می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به وین را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به وین تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های وین در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه وین را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر وین را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1208 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به وان می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی وان مثل: دریاچه وان یا کلیسای آختامار می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به وان را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به وان تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های وان در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه وان را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر وان را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1256 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به وارنا می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی وارنا مثل: سواحل ماسه های طلایی, بالچیک, پارک جاذبه ها می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به وارنا را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به وارنا تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های وارنا در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه وارنا را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر وارنا را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1280 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به ونیز می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی ونیز از جمله: میدان سن مارکو, موزه کورر یا گوندولا سواری در ونیز می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به ونیز را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به ونیز تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های ونیز در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه ونیز را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر ونیز را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1420 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
بستن همه نظرات
سفر به دانمارک می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی دانمارک از جمله: قلعه روزنبرگ, کاخ کریستین بورگ, گالری ملی می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به دانمارک را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به دانمارک تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های دانمارک در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه دانمارک را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر دانمارک را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1263 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به دالاس می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی دالاس: میدان شکر گزاری, همیلتون, برج ریونیون می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به دالاس را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به دالاس تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های دالاس در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه دالاس را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر دالاس را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1249 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفر به رومانی می تواند برای همه جذاب باشد مکان های تفریحی, تاریخی و سایر اماکن دیدنی رومانی مثل: قلعه بران یا کاخ پارلیامنت یا موزه دهقان می تواند برای همه لذتبخش باشد. حال آنکه اگر تجارب و خاطرات سفر به رومانی را برای هم بازگو کنیم برای لذت بردن دیگران در سفرهای آینده می توانیم کمک و راهنمای سفر خوبی باشیم تا سفرهای جذاب تری را به رومانی تجربه کنیم. پس بیایید در مورد جاذبه های رومانی در یک پاراگراف بنویسید نیاز نیست سفرنامه رومانی را در یک صفحه A4 سفرنامه نویسی کنید, با چند لحظه فکر کردن به لحظات شاد، سفر رومانی را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید و از کاربران لایک بگیرید و یا از طریق پروفایل خودتان در بخش سفرنامه نویسی در حد یک صفحه, سفرنامه خود را ثبت کنید و در مسابقه سفرنامه نویسی شرکت کنید.
تاریخ ثبت :1395/04/28 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1369 link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon