Icon
itinerary
itinerary
itinerary لوگو
مـــــــــنو
«سفرنامه»، عنوانی کلی برای انواع نوشته هایی است که افراد مختلف، با اهداف و دیدگاه های متنوع، از دیده ها و شنیده ها و تجربیات خود در سفرهای گوناگون، نگاشته اند. برخی سفرنامه نویسی را از سبک های ادبی می دانند که البته در این صورت، می بایست ضوابط و شرایط تألیف سفرنامه و سایر وجوهی که سفرنامه نویسی را به عنوان یک سبک ادبی معرفی می کند، تبیین شوند و از طرف دیگر، شاید چارچوب گذاری برای سفرنامه نویسی و تعیین شرایط و ضوابط برای آن، جذابیت و تنوع آن را از بین ببرد؛ زیرا سفرنامه ها، براساس نوع نگارش و دیدگاه هر یک از سفرنامه نویسان، متفاوت می باشند.

در گذشته سفرنامه ها، عامل آشنایی مردم سرزمین های مختلف با کشورهای جدید و آداب و رسوم و علوم و پیشرفت های کشورهای دیگر بوده اند. در این سفرها، جنبه های گوناگون زندگی مردم کشورهای دیگر، مانند ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت های علمی از قبیل تأسیس کتابخانه و بیمارستان و شیوه های جشن ها و سایر مراسم یا دسته بندی های اجتماعی و جایگاه زنان و مردان در هر جامعه بیان می شد و سفرنامه نویس، بر اساس دیدگاه خود، بخشی از این امور را در اثر خود منعکس می کرد.

هریک از نویسندگان سفرنامه ها براساس شغل و موقعیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی خود – سفیر، کاردار، تاجر و... - به بیان و ثبت بخشی خاص از دیده ها و شنیده های خود در سفر می پرداختند.

امروزه با پیشرفت فن آوری، سفرنامه نویسی نیز به امری ساده و در دسترس همگان، تبدیل شده است و حتی نیازی نیست منتظر پایان سفر و بازگشت بوده، سپس سفرنامه نویسی آغاز شود و حتی می توان روزانه شرح لحظه لحظه سفر را با عکس و فیلم ثبت کرد و در همان لحظه، در اختیار خوانندگان قرار داد و حتی دیدگاه های آنان را نیز دریافت کرد.

از جهت حوزة جغرافیایی، سفرنامه ها را می توان به دو گروه زیر تقسیم کرد:

۱. سفرنامه های درون مرزی.

۲. سفرنامه های برون مرزی.

«سفرنامه های درون مرزی» را می توان سفرنامه هایی دانست که کسی از اهالی یک کشور، به سیاحت و گردش در شهرهای دیگری از کشور خود بپردازد. از مشهورترین این سفرنامه ها، می توان تات نشین های بلوک زهرا، اثر جلال آل احمد را نام برد که به معرفی تات های شهرستان بوئین زهرا می پردازد؛ اما سفرنامه های برون مرزی، حاصل تجربیات نویسنده از سفر به کشوری دیگر، غیر از کشور خودش می باشد.

نخستین سفرنامه دربارة ایران در دوران اسلامی، از آن «خاخام بنیامین بن جناح» از تاجران تودلای اسپانیاست که در زمان حکومت سلجوقیان به ایران سفر کرد و پس از او «خاخام موسی پتاچیا»، جهانگردی از شهر پراگ و کسانی چون مارکوپولو، ابن بطوطه و. .. دربارة ایران، سفرنامه هایی نوشتند.

برخی از مهم ترین و معتبرترین سفرنامه ها دربارة ایران عبارتند از:

۱. سفرهای موسیو دو تونو به مشرق؛ دربارة مؤلف این سفرنامه، اطلاعاتی در دست نیست. این سفرنامه که کمتر مورد توجه قرار گرفته، در سه بخش ترکیه، ایران و شرق هند، نگاشته شده است.
۲. به سوی اصفهان، تألیف پییر لوتی؛ نویسنده این سفرنامه، یک جهانگرد فرانسوی است و در سال ۱۹۰۴م. تألیف شده است. وی پس از سفر به هند، وارد ایران شد و پس از بازدید از اصفهان، این سفرنامه را به صورت خاطره نگاری، نوشته است. بدرالدین کتابی، این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.
۳. یک سال در میان ایرانیان، تألیف ادوار براون؛ وی در سال 1887م. حدود 9 سال پیش از انقلاب مشروطه به ایران آمد و این کتاب را پس از این سفر، به رشته تحریر درآورد.
۴. سیاحت نامه مسیو چریکف، نوشتة کلنل چریکف؛ وی نمایندة دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی بود که در زمان قاجار به ایران آمده و این سفرنامه، حاصل همان سفر است. این کتاب در ایران توسط آبکار مسیحی ترجمه شده است.
۵. سفرنامه دروویل، نوشتة گاسپار دروویل؛ وی که یک افسر فرانسوی بود، در زمان قاجار و در پانزدهمین سال سلطنت فتحعلی شاه قاجار و پس از دورة اول جنگ های ایران و روسیه که منجر به قرارداد گلستان شد، به ایران سفر کرد. این کتاب را جواد محیی به فارسی ترجمه کرده است.
۶. سفرنامه کارری، تألیف جووانی فرانچسکو جملی کارری؛ وی یک جهانگرد ایتالیایی بود که با دیدگاهی ظریف، به ثبت و ضبط رفتارهای ایرانیان و آداب رسوم و حیات اجتماعی ایرانیان در اواخر عهد صفوی پرداخت. عبدالعلی کارنگ و عباس نخجوانی، این کتاب را ترجمه کرده اند.
۷. سفرنامه کلاویخو، نوشتة روی گونزالس کلاویخو؛ وی فرستادة مخصوص هانری سوم، پادشاه اسپانیا بود که به خدمت تیمور گروکانی آمد و شرح مسافرت خویش را در سفرنامه ای نگاشت. این کتاب منبع قابل توجهی برای شناسایی اوضاع اجتماعی و سیاسی مردم ایران در عصر تیموری است. این کتاب را مسعود رجب نیا به فارسی ترجمه کرده است.
۸. سفرنامه پیترو دلاواله؛ پیترو دلاواله، سیاح و گردش گری ایتالیایی بود. این کتاب در دو جلد و با ترجمة محمود بهفروزی در ایران به چاپ رسیده است.
۹. سفرنامة اوژن فلاندن؛ وی یک نقاش فرانسوی بود که به همراه پاسکال کوست، معمار هموطنش، در سال 1840م. در عهد محمدشاه قاجار به ایران آمد و شرح سفر خود را منتشر کرد.
۱۰. سفرنامة ارنست اورسل؛ وی در سال 1882م. وارد ایران شده و شرح سفر خود را در سفرنامه ای ثبت کرد.
تاریخ ثبت :1395/05/06 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:1281 می پسندم 0

مطالب مرتبط

تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon