Icon
itinerary
itinerary
itinerary
مـــــــــنو
انسان با سفر کردن حس خوش آیندی را به دست می آورده و می تواند این حس را با نوشتن ماندگار کند. در سفر انسان با زندگی های دیگر، فرهنگ ها و آئین های مختلف آشنا می شود و می تواند یک دوره کوتاه متفاوت از زندگی روزمره خود را تجربه کند.
با کارها و روش های متفاوت می توان سفر به جاهای دور و نزدیک را که همراه با به دست آوردن تجربه های تلخ و شیرین خواهد بود، برای همیشه ماندگار کرد. مسافران در طول سفر تلاش می کنند با تهیه عکس و فیلم خاطرات سفر خود را ماندگار کنند. البته عکس و فیلم تنها راه های حفظ خاطرات سفر نیستند. از قرن ها پیش مسافران و گردشگران با نوشتن رویدادهای سفر خود به عنوان سفرنامه و یا خاطره نویسی توانستند وقایع و رویدادهای سفر خود را برای همیشه ماندگار کنند.
ز گذشته تا کنون افراد بسیاری رویدادهای سفر خود را با نوشتن ثبت کردند که به آن سفرنامه نویسی می گویند. سفرنامه کوسموس از مصر یکی از قدیمی ترین سفرنامه های به دست آمده بوده که به سده ششم پیش از میلاد بازمی گردد. به طور معمول در سفرنامه ها می توان به اطلاعات جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و ... دست پیدا کرد. سفرنامه های مارکوپولو ؛ ابن بطوطه، شاردن ، کلاویخو ؛ ناصر خسرو و .... از جمله سفرنامه های شناخته شده در ایران هستند. یکی از سفرنامه های بسیار مهم دیگر در روزگار باستان ، سفرنامه مگاستانس، سفیر یونانی سلوکوس در هند است که درباره این کشور و مردم و فرهنگ آن نوشته شده است. در دوره های صفوی و قاجار سفرنامه های بسیاری نوشته شده و باعث شده تا سفرنامه نویسی در ایران پیشرفت داشته باشد.
سفرنامه نویسی سبکی از نوشتن خاطرات است که در کنار نوشتن اتفاق ها و حوادث به طور ساده می توان به شرح نکات جفرافیایی، اقتصادی و اجتماعی مناطق دیده شده پرداخت. علاوه بر آن می توان در سفرنامه ها از تجربه های خوب و بد سفر نوشت و حتی به نرخ هتل، هواپیما و یا حتی رستوران اشاره کرد چرا که از این طریق افرادی که قصد سفر به آن محل را دارند با توجه به نکات ذکر شده در این سفرنامه به برنامه ریزی سفر خود می پردازند. این نکات می توان به دیگر مسافران و گردشگران کمک کند تا تجربه های تلخ تکرار نشوند و در عین حال لذت سفر افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت زمانی که در سفرنامه به نقاط مشترک فرهنگ ها و یا اختلاف میان آن ها اشاره می شود به دیگران این امکان داده می شود که ارزیابی کنند چگونه در محیطی جدید و ناآشنا می توان به سر برد؟

توصیه می شود برای نوشتن سفرنامه از ساختار نوشتاری ساده و سلیس استفاده شود. کافی است با کمی آرامش در مورد آن چه می خواهید بنویسید فکر کرده تا یک ایده خوب پیدا کنید. شما می خواهید به صورت منظم رویدادهای پیش آمده در طول سفر خود را در کنار تفکرات خود در آن زمان ، به صورت روان بنویسید.

مواردی که به شما کمک می کند تا یک سفرنامه خوب و جذاب را بنویسید:

بهتر است نخست از نوع سفرتان که زمینی بوده یا هوایی آغاز کنید و مزایا و معایب آن را بنویسید.
در صورت زمینی بودن سفر بررسی جاده ها و مسیرهای آن منطقه در طول سفر فراموش نشود. ذکر از موقعیت جغرافیای منطقه شود نیز بسیار عالی خواهد بود.
نوشتن در مورد هتل و یا محل اقامتتان و نوع امکانات ، سرویش دهی و بهای هتل می تواند تصوری واقع گرایانه از سفرنامه شما به خوانندگان القا کند. در صورت امکان و داشتن اطلاعات کافی می توانید به برخی از بهترین هتل های منطقه اشاره کنید.
اشاره به رستوران و یا غذاخوری های آن منطقه و مقایسه نوع سرویس دهی و قیمت ها می تواند برای خوانندگان که قصد سفر به این محل را داشته باشند مفید باشد.
اشاره به تورهای مختلف و گوناگونی که صنعت گردشگری آن منطقه در نظر گرفته یا ارائه می دهد، لازم خواهد بود.
اشاره به غذاهای محلی و مقایسه آن با تجربه های دیگر شما سفرنامه تان را جذاب کرده و باعث می شود تا خوانند جذب نوشته های شما شود.
اشاره به مناطق دیدنی و تاریخی منطقه و مقایسه امکانات و سرویس دهی به گردشگران در آن ها برای تکمیل اطلاعات سفرنامه شما بسیار مفید خواهد بود. معرفی مناطق طبیعی و زیبا همانند ساحل ها، جنگل ها و غیره در کنار مناطق تاریخی و دیدنی لازم به نظر می رسد. توصیف آنچه دیده اید و احساسی که از دیدن این مناطق به شما دست داد نیز به جذابیت سفرنامه اضافه می کند. اگر موفق به دیدن یک محل تاریخی و یا دیدنی در منطقه ای نشده اید آن را ذکر کنید تا دیگران از وجود آن در آن محل مطلع شوند و برای دیدنش اقدام نمایند.
اشاره به مراسم و یا جشنواره هایی که در طول سفرتان با آن برخورد می کنید و نوشتن در مورد آداب و رسوم و یا عادت های خوب و بد مردم آن منطقه می تواند به نشان دادن فرهنگ منطقه کمک کرده و در درست رفتار کردن با آن مردم مفید باشد.
اشاره به فروشگاه ها، هتل ها و رستوران های ارزان قیمت و یا اشاره به بخشی از شهر که سطح خرج و مخارج مردم پایین تر است، برای کسانی که بر اساس سفرنامه شما می خواهند به آن منطقه سفر کنند بسیار مفید خواهد بود .
به ورزش های مورد علاقه مردم منطقه مورد نظر و سطح آنها در کشور و یا جهان اشاره کنید.
افرادی که قصد سفرنامه نویس داشته و یا این کار را تازه آغاز کرده اند ، بهتر است تا چندین سفرنامه را بخوانند تا با روش سفرنامه نویسی آشنا شوند. اما باید به خاطر داشت که کپی برداری از کار دیگران نادرست است و نباید این کار را انجام شود. مطالعه بخش گردشگری و سفر روزنامه ها خواندن مجلات تخصصی گردشگری و جهانگردی نیز در بهتر نوشتن سفرنامه مفید خواهد بود و به کسب تجربه در زمینه نوشتن سفر نامه کمک می کند.

در نوشتن سفرنامه به طور خصوصی و یا در وبلاگ به طور عمومی باید از هر گونه اشتباه نوشتاری جلوگیری کرد. توجه به نکات زیر می تواند کمک کننده باشد:

برای جلوگیری از فراموش کردن همه نکات سفر بهتر است سفرنامه به صورت روزانه نوشته شود.
باید تنها به سفرنامه و به نکاتی که باید در مورد آن ذکر شود، پرداخت.
زمان هایی که به نوشتن اختصاص داده می شود باید در آرامش و خاطری آسوده باشد تا نوشته ها خسته کننده و بی روح نباشد.
رعایت دستور زبان و نگارش نوشتار از اهمیت بالایی برخوردار است.
در کار نوشتن باید جدی بود و فرض شود که قرار است این سفرنامه چاپ شود .
با رعایت موارد ذکر شده می توان سفر خود را برای همیشه ماندگار کرد .

امروزه با وجود امکانات عکاسی و کامپیوتری می توان تصاویر مربوط به سفر را در کنار مطالب نوشته شده قرار داد با این کار جذابیت های سفرنامه بسیار بیشتر خواهد شد. با تکنولوژی های امروزه می توان سفرنامه خود را در لپ تاپ یا نت بوک تایپ کرد و یا به صورت سنتی با قلم و کاغذ نوشت. در هر صورت مهم ترین موضوع ، نگارش سفرنامه بوده و انتخاب هر یک از این دو روش که مزایا و معایب خاص خود را دارد، بر عهده فرد نویسنده است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفری بی آغاز
سفری بی پایان
سفری بی مقصد
سفری بی برگشت
سفری تا کابوس
سفری تا رویا
سفری تا بودا
شبنم تاج محل

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

هق هق پارسیان
تکه نانی در خواب
بوی گندم در مشت
مشت کودک در خاک
کفش مادر در برف
چرخ یک کالسکه
گوشه ی گندم زار
بند رختی پاره

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

چمدانی بی شکل
جعبه ی یک دوربین
عکس یک بازیگر
جمعه های بی مشق
تلی از ته سیگار
دشنه ای زنگ زده
چشم گاوی در دیس
سفره ای پوسیده

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

برج لندن در مه
جان لنون در باران
سوهو در بی حرفی
رود سن در یک قاب
متروی سن ژقمن
قهوه ی سن میشل
پرسه ای در پیگل
کافه ها بی لبخند

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم
با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم

خانه ای در آتش
بوف کوری در نور
گل یاسی در زخم
غربت لالایی
بوسه در راه آهن
سرخی لب در شب
برکه ای از فانوس
انفجاری در ماه

کو چه ای خیس از عشق
شعر سبز لورکا
ساعت 5 عصر
مستی بی وحشت
گریه های ژکوند
خط خوب سهراب
نامه ای آب شده
ونگوگ گوش به دست!

با حریق یادها همسفرم
وقتی دورم به تو نزذیکترم...
شهیار قنبری
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
این گونه از سفرنامه ها که اغلب به صورت قصه یا تمثیل بیان می شود، گزارشی از ذهنیات نویسنده است درباره امری باطنی و اعتقادی، نظیر آثاری چون کتاب اردا ویرافنامه، که موضوع آن سفر معنوی یا معراجی است که برای ارداویراف، مؤبد فرزانه زردشتی- معاصر اردشیر بابکان (224-241 م) پیش می آید و او ضمن این سیاحت روحانی، از جهنم و بهشت دیدار می کند و مشاهدات خود را بر اساس اعتقادات دین زردشت به رشته تحریر می کشد، مانند سیری که دانته ادیب نامور ایتالیایی (1265-132 م) در اثر معروف خود کمدی الهی به دوزخ و برزخ و بهشت دارد. یا سفرنامه های منظومی چون منطق الطیر فریدالدین عطارو مصباح الارواح شمس الدین محمد بردسیری کرمانی (قرن ششم هجری) که اولی قصه رمزی است از سفر پر رنج عارف سالک و گذشتن او از هفت شهر عشق، و دومی شرح مشاهدات و منازل سیر و سلوک را به وی نشان می دهد.

سیاحتنامه سه جلدی ابراهیم بیک، نوشته زین العابدین مراغه ای (1255-1328 ه، ق) که شرح سفر خیالی ابراهیم بیک فرزند یکی از تجار برزگ آذربایجان مقیم مصر می باشد. در این کتاب، ابراهیم بیک پس از مرگ پدر و به توصیه او همراه با له له اش یوسف عمو، به آرزوی زیارت مشهد مقدس، از بندر اسکندریه مصر به استامبول می رود و از راه باطوم، تفلیس، باکو، انزلی، ساری، مشهدسر، عشق آباد رهسپار مشهد می شود. او «در این خط سیر طولانی، آنچه را دیده و آنچه را به سرش آمده تفصیل می نگارد و به مناسبت همان واقعه و پیش آمد، اوضاع کلی مملکت را به باد انتقادی می گیرد و پس از پایان سرگذشت خود در هر شهر و محل، خلاصه ای زیر عنوان «این است اجمال سیاحت قزوین یا مراغه یا جاهای دیگر» از اوضاع و عادات و گرفتاریها و بدبختیهای آن جا ذکر می کند و تقریباً همه جا با این عبارت خاتمه می دهد که «مرده اند، ولی زنده وزنده اند ولی مرده.... این سیاحتنامه درواقع دائره المعارف جامع اوضاع ایران در اواخر قرن سیزدهم هجری است که با قلمی تند و بی پروا و بی گذشت تحریر شده است.»

ترجمه کتابهایی نظیر بیست هزار فرسنگ زیر دریا، دور دنیا در هشتاد روز، مسافرت به مرکز زمین، نوشته ژول ورن (Jules Verne) رمان نویس فرانسوی (1828-1905 م)از نوع سفرنامه های تخیلی علمی به شمارمی رود.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

1- چه بهتر از همین ایران آغاز کنیم و ناصرخسرو قبادیانی. ادیب و شاعری که در عصر 5 هجری در پی یک خواب تصمیم گرفت به دنبال گمشده خود در عالم عرفان بگردد و از این رو سفری هفت ساله را آغاز کرد؛ سفری که از مرو آغاز شد و به بلخ خاتمه یافت، اما در این میان شهرهای بسیاری از ایران، ترکیه، سوریه، لبنان و فلسطین کنونی، مصر، سودان، عربستان و عراق کنونی می‌گذرد. در همین سفر بود که او پیرو آیین اسماعیلی شد. موضوعی که اواخر عمرش به بهانه انزوای او تمام شد. سفرنامه ناصرخسرو در حال حاضر موجود است و مورد استناد محققان قرار می‌گیرد.
2- میرزامحمدعلی محلاتی هم یکی از جهانگردان معروف ایرانی است. به دلیل جهانگردی‌های گسترده او لقب حاج سیاح به وی داده‌اند. او از مناطقی دیدن کرده که در زمان خود (قاجاریه) سفر به این مناطق بسیار مشکل بوده است، مانند ژاپن و ایالات متحده.
گفته می‌شود او سرانجام درخواست تابعیتی از دولت آمریکا می‌کند و تبعه این کشور می‌شود. حاج سیاح دو جلد کتاب هم از سفرهای خود نوشته است. دوران سفرهای او 18 سال طول کشیده است. جالب است بدانید او یکی از فعالان سیاسی دوران خود هم شناخته می‌شود.
3- برادران امیدوار هم از جهانگردان معروف ایرانی هستند. عیسی و عبدالله امیدوار از سال 1330 به جهانگردی و انجام پژوهش‌های میدانی انسان‌شناسانه در اقصی نقاط جهان اقدام کردند.
ویژگی کار آنها فیلمبرداری و عکاسی و به قول صحیح‌تر مستندسازی سفر است. این مستندات بعدها در قالب کتابی هم به چاپ رسید که مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است. از یافته‌های آنان موزه‌ای هم در مجموعه سعدآباد ایجاد و در سال 1382 افتتاح شده است. آنان را به قولی نخستین جهانگردان ایرانی به سبک مدرن می‌دانند و نیز نخستین ایرانیان و آسیایی‌هایی که به قطب جنوب سفر کردند. البته ظاهرا فقط عبدالله امیدوار موفق شد به قطب سفر کند.
4- حسن علیزاده و امیرحسین احمدی هم دو جهانگرد معروف دیگر ایرانی هستند. این دو دوست که در جریان خدمت سربازی با یکدیگر آشنا شدند از سال 1379 سفر خود را به دور دنیا با دوچرخه آغاز کردند و موفق شدند پس از طی 64 هزار کیلومتر به کشور بازگردند.
فدراسیون دوچرخه‌سواری در آن زمان لقب قهرمان قهرمانان را به این دو دوچرخه‌سوار اعطا کرد. آنها همچنین در سازمان ملل متحد و نیز در مرز بازرگان مورد استقبال قرار گرفتند.
5- پونه مهدوی نادر هم اولین زن جهانگرد ایرانی است. او با دوچرخه سفر خود به دور دنیا را انجام داد و البته در مسیرهای طولانی از هواپیما هم استفاده کرد. سفر او حدود یک سال و نیم طول کشید و او در طول این سفر مناطقی همچون قله اورست و خانه کعبه را دید و در اجلاس جهانی جوانان هم شرکت کرد. کتاب او هم با عنوان مسیر صلح شامل خاطرات و عکس‌های این سفر به چاپ رسیده است.
6- یکی از جهانگردان معروف جهان ابن بطوطه است. او یک جهانگرد مسلمان است که اصالت مغربی یا مراکشی دارد. ظاهرا او حدود 117 هزار کیلومتر و از نظر مختصات سرزمینی کنونی به 44 کشور جهان سفر کرده است. او بعد از این سفر به نگارش سفرنامه خود اقدام کرد که یکی از معتبرترین اسناد برای شناخت مردم جهان در آن دوره است.
7- چنگ هه یا چنگ خه یک جهانگرد مسلمان چینی است که به عنوان یکی از معروف‌ترین جهانگردان و مکتشفان جهان شناخته می‌شود. این فرد از مناظر دیگری در چین و نیز جهان شهرت دارد. چنگ هه در طول 30 سال، هفت سفر انجام داد و به کشورهایی نظیر ایران، عربستان و مناطقی چون شبه‌قاره هند و شرق دور آسیا سفر کرد.
8- یکی از معروف‌ترین جهانگردان غربی و جهانی مارکوپولوست. مارکوپولو در ادبیات عامیانه امروز ایران به عنوان نماد سفر و جهانگردی شناخته می‌شود. او یک جهانگرد و تاجر ونیزی بوده است.
وی در سفرهای خود به شرق جهان ازجمله ایران و چین سفر کرده بود. از او کتابی هم به جا مانده که حرف و حدیث‌های بسیاری برانگیخته است اما در صورت صحت توانسته اطلاعات بسیار مناسبی به محققان بدهد. برخی حتی می‌گویند سفرنامه او به نقشه‌نگاری هم کمک کرده است. مارکو در سفر رفت خود از خشکی و در سفر برگشت خود به طور عمده از دریا استفاده کرد.
9- کریستف کلمب: در ادبیات انگلیسی میان دو واژه جهانگرد یا کاشف و نیز توریست تفاوت عمده وجود دارد. شاید از این منظر بتوان گفت کریستف کلمب به عنوان کاپیتان کشتی‌های پادشاهی‌های دوره میانه اروپا، یک کاشف باشد تا توریست.
با این حال به نوعی می‌توان ادعا کرد تمام کاشفان جهان هم خبره‌های سفر بودند. نام کریستف کلمب از این نظر در جهان شهرت دارد که او را کاشف قاره آمریکا می‌دانند؛ موضوعی که البته فقط در نام صحیح است. زیرا او خود نفهمید پای به آمریکا گذاشته و بعدها هم مشخص شد احتمالا افراد دیگری قبل از او به این مکان رفته بودند.
10- مایکل پالین هم یکی از معروف‌ترین مسافران و گردشگران جهان است. او یک کمدین انگلیسی است، اما از سال 1980 اقدام به مسافرت و ساخت مستند از سفرهای خود کرده است. او در این مدت به قطب جنوب و شمال، اروپای شرقی، هیمالیا، صحرای آفریقا سفر کرده و مستندهای زیادی از سفرهای خود ساخته است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
«سفرنامه»، عنوانی کلی برای انواع نوشته هایی است که افراد مختلف، با اهداف و دیدگاه های متنوع، از دیده ها و شنیده ها و تجربیات خود در سفرهای گوناگون، نگاشته اند. برخی سفرنامه نویسی را از سبک های ادبی می دانند که البته در این صورت، می بایست ضوابط و شرایط تألیف سفرنامه و سایر وجوهی که سفرنامه نویسی را به عنوان یک سبک ادبی معرفی می کند، تبیین شوند و از طرف دیگر، شاید چارچوب گذاری برای سفرنامه نویسی و تعیین شرایط و ضوابط برای آن، جذابیت و تنوع آن را از بین ببرد؛ زیرا سفرنامه ها، براساس نوع نگارش و دیدگاه هر یک از سفرنامه نویسان، متفاوت می باشند.

در گذشته سفرنامه ها، عامل آشنایی مردم سرزمین های مختلف با کشورهای جدید و آداب و رسوم و علوم و پیشرفت های کشورهای دیگر بوده اند. در این سفرها، جنبه های گوناگون زندگی مردم کشورهای دیگر، مانند ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و پیشرفت های علمی از قبیل تأسیس کتابخانه و بیمارستان و شیوه های جشن ها و سایر مراسم یا دسته بندی های اجتماعی و جایگاه زنان و مردان در هر جامعه بیان می شد و سفرنامه نویس، بر اساس دیدگاه خود، بخشی از این امور را در اثر خود منعکس می کرد.

هریک از نویسندگان سفرنامه ها براساس شغل و موقعیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی خود – سفیر، کاردار، تاجر و... - به بیان و ثبت بخشی خاص از دیده ها و شنیده های خود در سفر می پرداختند.

امروزه با پیشرفت فن آوری، سفرنامه نویسی نیز به امری ساده و در دسترس همگان، تبدیل شده است و حتی نیازی نیست منتظر پایان سفر و بازگشت بوده، سپس سفرنامه نویسی آغاز شود و حتی می توان روزانه شرح لحظه لحظه سفر را با عکس و فیلم ثبت کرد و در همان لحظه، در اختیار خوانندگان قرار داد و حتی دیدگاه های آنان را نیز دریافت کرد.

از جهت حوزة جغرافیایی، سفرنامه ها را می توان به دو گروه زیر تقسیم کرد:

۱. سفرنامه های درون مرزی.

۲. سفرنامه های برون مرزی.

«سفرنامه های درون مرزی» را می توان سفرنامه هایی دانست که کسی از اهالی یک کشور، به سیاحت و گردش در شهرهای دیگری از کشور خود بپردازد. از مشهورترین این سفرنامه ها، می توان تات نشین های بلوک زهرا، اثر جلال آل احمد را نام برد که به معرفی تات های شهرستان بوئین زهرا می پردازد؛ اما سفرنامه های برون مرزی، حاصل تجربیات نویسنده از سفر به کشوری دیگر، غیر از کشور خودش می باشد.

نخستین سفرنامه دربارة ایران در دوران اسلامی، از آن «خاخام بنیامین بن جناح» از تاجران تودلای اسپانیاست که در زمان حکومت سلجوقیان به ایران سفر کرد و پس از او «خاخام موسی پتاچیا»، جهانگردی از شهر پراگ و کسانی چون مارکوپولو، ابن بطوطه و. .. دربارة ایران، سفرنامه هایی نوشتند.

برخی از مهم ترین و معتبرترین سفرنامه ها دربارة ایران عبارتند از:

۱. سفرهای موسیو دو تونو به مشرق؛ دربارة مؤلف این سفرنامه، اطلاعاتی در دست نیست. این سفرنامه که کمتر مورد توجه قرار گرفته، در سه بخش ترکیه، ایران و شرق هند، نگاشته شده است.
۲. به سوی اصفهان، تألیف پییر لوتی؛ نویسنده این سفرنامه، یک جهانگرد فرانسوی است و در سال ۱۹۰۴م. تألیف شده است. وی پس از سفر به هند، وارد ایران شد و پس از بازدید از اصفهان، این سفرنامه را به صورت خاطره نگاری، نوشته است. بدرالدین کتابی، این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.
۳. یک سال در میان ایرانیان، تألیف ادوار براون؛ وی در سال 1887م. حدود 9 سال پیش از انقلاب مشروطه به ایران آمد و این کتاب را پس از این سفر، به رشته تحریر درآورد.
۴. سیاحت نامه مسیو چریکف، نوشتة کلنل چریکف؛ وی نمایندة دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی بود که در زمان قاجار به ایران آمده و این سفرنامه، حاصل همان سفر است. این کتاب در ایران توسط آبکار مسیحی ترجمه شده است.
۵. سفرنامه دروویل، نوشتة گاسپار دروویل؛ وی که یک افسر فرانسوی بود، در زمان قاجار و در پانزدهمین سال سلطنت فتحعلی شاه قاجار و پس از دورة اول جنگ های ایران و روسیه که منجر به قرارداد گلستان شد، به ایران سفر کرد. این کتاب را جواد محیی به فارسی ترجمه کرده است.
۶. سفرنامه کارری، تألیف جووانی فرانچسکو جملی کارری؛ وی یک جهانگرد ایتالیایی بود که با دیدگاهی ظریف، به ثبت و ضبط رفتارهای ایرانیان و آداب رسوم و حیات اجتماعی ایرانیان در اواخر عهد صفوی پرداخت. عبدالعلی کارنگ و عباس نخجوانی، این کتاب را ترجمه کرده اند.
۷. سفرنامه کلاویخو، نوشتة روی گونزالس کلاویخو؛ وی فرستادة مخصوص هانری سوم، پادشاه اسپانیا بود که به خدمت تیمور گروکانی آمد و شرح مسافرت خویش را در سفرنامه ای نگاشت. این کتاب منبع قابل توجهی برای شناسایی اوضاع اجتماعی و سیاسی مردم ایران در عصر تیموری است. این کتاب را مسعود رجب نیا به فارسی ترجمه کرده است.
۸. سفرنامه پیترو دلاواله؛ پیترو دلاواله، سیاح و گردش گری ایتالیایی بود. این کتاب در دو جلد و با ترجمة محمود بهفروزی در ایران به چاپ رسیده است.
۹. سفرنامة اوژن فلاندن؛ وی یک نقاش فرانسوی بود که به همراه پاسکال کوست، معمار هموطنش، در سال 1840م. در عهد محمدشاه قاجار به ایران آمد و شرح سفر خود را منتشر کرد.
۱۰. سفرنامة ارنست اورسل؛ وی در سال 1882م. وارد ایران شده و شرح سفر خود را در سفرنامه ای ثبت کرد.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
شاید روزی دوست داشتید سفری هیجان انگیز داشته باشید . و ترس و وحشت را با چشمان خود ببینید و دیگر هوس سفر هیجان انگیز را نکنید .
ریگ جن . محلی در دل کویر محلی که به مثلث بر مودای ایران معروف است .ریگ جن، شگفت‌انگیز‌ترین اسرار‌آمیز‌ترین و ترسناک‌ترین منطقه ایران است، با باتلاق‌های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده‌ای به ارمغان می‌آورد. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزار‌های این منطقه محل قتل و دفتن موجوات زنده بسیاری بوده است.
یگ جن با وسعتی حدود 3800 کیلومتر مربع در حاشیه شمالی به کوه گوگردی ، در حاشیه شرقی به جاده دامغان .اما بهترین مسیر دستیابی به آن هم بخش شمال شرق پارک ملی کویر است، یعنی جاده سنگفرش ملک آباد که البته داخل مرز پارک بوده و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود. بنابراین باید از این سازمان مجوز عبور بگیرید. مسیر دیگر ورود به ریگ جن هم جندق است که دقیقا در نقطه مقابل، یعنی در بخش شرقی پارک قرار دارد.
اگر از تهران عازم ریگ جن می شوید باید بدانید که فاصله تهران تا جندق حدود 170 کیلومتر است.
اگر شما هم انگیزه پیدا کرده اید که جانتان را کف دستتان بگیرید و راهی ریگ جن شوید، بهتر است خیلی عجله نکنید. توصیه می کنیم که اگر تا به حال کویر نوردی نکرده اید و به اصطلاح حرفه ای نیستید، برای اولین تجربه به هیچ عنوان ریگ جن را انتخاب نکنید که در این صورت رفتنتان با خودتان است و برگشتنتان با خدا! حتی اگر هم حرفه ای هستید حتماً گروهی به این منطقه سفر کنید. آن هم با یک تیم کاملا حرفه ای.
بهترین وسیله برای عبور از این کویر‌، جیپ های سبك وزن است و البته فراموش نکنید که هر لحظه امکان گیر کردن و گم شدنتان در کویر ریگ جن وجود دارد. پس باید از همه امكان های نرم افزاری مثل نقشه های دقیق و GPS که قبلا تمام مسیرهای عبور از ریگ جن روی آن مشخص شده است استفاده کنید. این البته به جز اطلاع مسئولان محلی از سفر تیم کویرگردی به ریگ جن است که باید کاملا در جریان نقشه سفر تیم باشند.
سفر به ریگ جن معمولا با بیشترین حد تجهیزات صورت می گیرد. در این سفر معمولا برای مدت حداقل 15 روز غذا‌، آب، بنزین و وسایل فنی ماشین ها برداشته می شود تا در صورت بروز مشکل حفظ گروه امکان پذیر باشد.
اما ریگ جن غیر از احتمال گم شدن و ته کشیدن منابع حیاتی، بهانه های دیگری هم برای بلعیدن مسافرانش دارد! فرو رفتن در گل و لجن و باتلاق های ریگ جن یكی از مهم ترین خطرهایی است که هر مسافری را تهدید می کند.
ومیان منطقه تصور می کنند که ارواح پلید و شیاطین در ریگ جن سکونت دارند و به همین دلیل هر که پا به این سرزمین اسرار آمیز می گذارد بلعیده می شود و دیگر باز نمی گردد.
اگر به این محل رفتید و برگشتید حتماً ما را مطلع نمائید تا از تجربیات شما استفاده کنیم.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
جهانگرد شو! جهانگرد شو! گاه می توان با خواندن مطلبی جهانگرد شد و گاه با سفرهای بسیار نمی توان نام جهانگرد بر خود گذارد.
با خواندن چند خط سفرنامه می توان سفر کرد و با رفتن به سفر می توان سفرنامه نوشت. گاه در زمستان و در کنار شومینه می توان به تابستان استوا رسید و از گرمای آن گرم شد و گاه با نوشتن یک سفر خوب به شمال، در دل کویر می توان صدای امواج دریا را شنید.
مهم این نیست که سفرنامه طولانی نوشت یا خواند، مهم این است که با دل بنویسی، با ذوق بخوانی.
پس بنویس که نوشتن، رمز لمس لحظات زیباست. و بخوان با ذوق، با عشق، که خواندن حس بودن در لامکان و لازمان است.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن
سفرنامه ابن بطوطه - قسمت اول- قافله حج این کتاب یکی از مشهورترین کتاب های جغرافیای است.که نتیجه سفرهای طولانی ابن بطوطه است که 29 سال و نیم (از سال 725 ه.ق تا 754 ه.ق ) به طول انجامید و حاصل چندین سفر پی در پی و طولانی نویسنده است که در طول آن بیشتر آسیا و آفریقا و قسمتی از اروپا را دیدن کرده است.
این کتاب به 40 زبان زنده جهان برگردانده شده است.
بخش کوچکی از این کتاب را با هم میخوانیم:
قافله حج: بعد از مدتی قافله حاج فراهم گردید. ریاست قافله با شیخی بود به نام ابویعقوب سوسی از اهالی اقلی افریقیه و اکثر افراد قافله ار قبیله مصامده بودند.مسافرین از بین خود مرا بعنوان قاضی انتخاب کردند. اواخر ذیقعده بود که از تونس حرکت کردیم و از راه ساحل به شهر سوسه رفتیم. این شهر کوچک و نیکو برکنار دریا ساخته شده است و با تونس چهل میل فاصله دارد. پس از سوسه به شهر صفاقس رسیدیم.قبر امام ابوالحسن لخمی مالکی مولف کتاب تبصره در فقه در خارج این شهر است. از صفاقس به قابس رفتیم و در داخل شهر منزل کردیم و چون پیاپی باران می آمد ده روز در این شهر ماندیم و آنگاه به قصد طرابلس(طرابلس غرب) حرکت کردیم. در برخی از مراحل این راه در حدود صد سوار یا بیشتر با ما بودند و نیز عده ای تیرانداز در قافله بودند که قبایل بدوی از آن ها حساب میبردند و از دستبرد خودداری می نمودند. عید قربان را در یکی از منازل بین راه گذرانیدیم. روز چهارم عید به طرابلس رسیده چند روز در آنجا توقف کردیم.
link می پسندم 0
اطلاعات بیشتر
بستن

مطالب مرتبط

تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon