Icon
toptravel
toptravel
toptravel لوگو
 • سفر زیباست لذت سفر کجاست؟ آنجا که مسافرش در کنار ساحل با دلی دریایی در انتظار داستانی است که سفرنامه خود را بنویسد. راهنمای سفر به بهترین شهرها اینجاست. بخوانیدو سفر کنید و لذت ببرید
مـــــــــنو
مولوی در هالیوود ساخت فیلم با موضوع مولانا مدت هاست که توجه بسیاری از فیلمسازان جهان را به خود جلب کرده است. دیوید فرانزونی فیلمنامه نویس برنده اسکار در حال نوشتن فیلم نامه ای از زندگینامه مولانا است و قرار است لئوناردو دی کاپریو در نقش مولانا و رابرت داونی جونیور در نقش شمس بازی کنند. به گفته فرانزونی شخصیت مولانا مانند شکسپیر است؛ بی نهایت با استعداد و ارزشمند برای جامعه و مردم خودش و این اهمیت تا جهان امروز نیز ادامه داشته است. وی افزود: رومی در آمریکا بسیار محبوب است و ما باید به او چهره بدهیم و داستان زندگی اش را بیان کنیم. آنها قصد دارند با ساخت فیلمی راجع به این شخصیت بزرگ صوفی به کلیشه هایی که درباره مسلمانان وجود دارد پایان دهند.
اینطور به نظر می رسد که بهترین فیلم ها راجع به شخصیت های معروف جهان اسلام و کشور ایران را دیگران ساخته اند و باید برای ساخت فیلم مولانا نیز منتظر هالیوود باشیم. همانطور که بزرگ ترین و باشکوه ترین مراسم بزرگداشت مولانا نیز توسط کشور ترکیه انجام می گیرد.

یکی از بزرگان نام آور سرزمین ایران، مولانا جلال الدین محمد بلخی است. او در ششم ربیع الاول سال604 هجری قمری در بلخ زاده شد. پدر او، محمدبن حسین خطیبی که به بهاءالدین ولد معروف شده و از او با لقب سلطان العلماء یاد کرده اند، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقه او به احمد غزالی می‌پیوست. بهاءولد در علم عرفان و سلوک سابقه ای دیرینه داشت و از آن رو که میانه خوشی با بحث و جدال نداشت و علم و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می دانست، پرچمداران کلام و جدال با او از سر ستیز در آمدند. از آن جمله فخرالدین رازی استاد سلطان محمد خوارزمشاه بود که بیش از دیگران شاه را بر ضد او برانگیخت. جلال الدین محمد 13 سال داشت که سلطان العلماء رخت سفر بر بست و بلخ را ترک گفت و سوگند یاد کرد که تا محمد خوارزمشاه بر تخت نشسته به شهر خویش باز نگردد. پس شهر به شهر و دیار به دیار رفت تا علاءالدین کیقباد، قاصدی فرستاد و او را به قونیه دعوت کرد. سلطان‌العلما در حدود سال ۶۲۸ هجری قمری جان سپرد و در همان قونیه به خاک سپرده شد.
در آن هنگام مولانا جلال‌الدین ۲۴ سال داشت که مریدان از او خواستند که جای پدرش را پر کند و مولانا به وعظ و تدریس علوم دینی در مساجد و مدارس قونیه ادامه داد. مولانا پس از زندگی پربار، نوشتن آثار منظوم و منثور بسیار و تربیت شاگردان بیشمار، پس از مدت‌ها بیماری در پی تبی سوزان در غروب یکشنبه ۵ جمادی الآخر ۶۷۲ قمری درگذشت.
در آن روز پرسوز، قونیه در یخ‌بندان بود و سیل پرخروش مردم، پیر و جوان، مسلمان و گبر، مسیحی و یهودی همگی در این ماتم شرکت داشتند. مولانا در مقبره خانوادگي در قونیه خفته است که در واقع محل سکونت پدر و خانواده مولوی به هنگام اقامت ایشان در قونیه بوده است. پدر مولانا پس از مرگ در همین خانه به خاک سپرده شد و مجالس سماع مولانا نیز در همین خانه برگزار می گشته است.

شهر قونیه، مرکز استان قونیه، وسیع ترین استان‌ ترکیه است. این شهر که به شهر درویش های مرید مولوی نیز مشهور است در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه واقع شده است. قونیه در شمال استان آنتالیا و جنوب آنکارا واقع شده و تا استانبول 8 ساعت فاصله دارد.

مهمترین جاذبه توریستی شهر قونیه، آرامگاه مولوی و موزه ای است که یادگارها و آثار او را به نمایش می گذارد. آثار درون موزه شامل دست نوشته های قدیمی، قرآن های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی میباشد. این آرامگاه به نماد قونیه تبدیل شده و سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می کند. مکانی که امروزه به عنوان موزه مولانا نامیده می شود، درواقع محل زندگی و تدریس مولانا بوده است.

مساحت باغ موزه مولانا 65000 متر مربع بوده که با اضافه کردن زمین های اطراف به این موزه 18000 متر مربع دیگر به این مکان اضافه شده است. برای وارد شدن به موزه مولانا باید از باب درویشان وارد شد. در قسمت های شمالی و غربی حیاط حجره درویشان قرار دارد. در قسمت جنوبی، آشپزخانه و بعد از مزار حُرم پاشا، آخرین دری که به مزارهای سه گانه باز می شود، باب خاموشان است. در قسمت شرقی حیاط، کنار مزار سنان پاشا، فاطمه خاتون و حسن پاشا مسجد و سماع خانه قرار دارد و در کنار آن مزار مولانا و اعضای خانواده اش قسمت اصلی بنا را تشکیل می دهد.

مقبره مولانا دارای گنبد بزرگ سبز رنگ 16 وجهی است که مخروطی در بالای آن قرار دارد. این گنبد در سال 1397 میلادی توسط کارابان اوغلو ساخته شده و بر بالای آن با هنر کاشی کاری آیة الکرسی نقش بسته است. در بالای در ورودی مقبره، این بیت شعر به زبان فارسی نوشته شده است:
کعبة العشاق باشد این مقام / هر که ناقص آمد اینجا شد تمام

بهترین زمان برای سفر به قونیه و بازدید از آرامگاه مولوی 26 آذر (17 دسامبر) است زیرا هر ساله دوستداران مولانا در این روز، مصادف با سالگرد وفات مولانا، که شب اُروس (Arus) نامیده می شود، از اطراف ترکیه و جهان بر مرقد او حاضر می شوند تا شاهد مراسم ویژه بزرگداشت مولانا باشند. در این روز اهالی قونیه مراسم "شب اُروس مولانا" را در کنار آرامگاه او اجرا می کنند.
سماع و رقص عرفانی مهمترین بخش این مراسم است. سماع در لغت به معنای شنوایی و آواییست که شنیدن آن خوشایند است و در اصطلاح صوفی به معنی اشراق و جدا شدن از خویشتن می باشد. سماع نوعی از رقص صوفیه شامل چرخش بدن همراه با حالت خلسه برای اهداف معنوی بوده و سابقه دیرین تاریخی دارد.
در سماع مولانا دستی که به سوی آسمان است نماد دریافت فیض مبدأ هستی و دستی که به سوی زمین است نماد بخشش به کل موجودات است و انسان در این میان به عنوان واسطه مطرح است. لباس نیز در سماع حائز اهمیت است؛ لباسی سفید با دامن بلند که نمادی از روح یا جهان روحانی است که فرشتگان را به ذهن می‌آورد. عشق به سماع در واژه به واژه اشعار مولوی موج می‌زند آنچنان که در دفتر سوم مثنوی، رقصندگان سماع را کسانی معرفی می‌کند که از نقص خود رسته‌اند و از درون، دف و نی می‌زنند.

مراسم مذهبی درویش های مرید مولوی یکی از زیباترین مراسمی است که در قونیه انجام میشود. چرخش افراد همراه با ریتم خاص و شاعرانه موسیقی احساس پرواز و عرفان را در روح این دراویش زنده می کند. در نقاط مختلفی از قونیه و همچنین در نزدیکی مرکز فرهنگی مولانا می توانید از دیدن این مراسم زیبای معنوی لذت ببرید.

از دیگر جاذبه های توریستی شهر قونیه می توان موزه های اثرهای چینی قاره‌ای، اینچه مناره، باستان‌شناسی، آتاترک، آنتوگرافی و قویون اوغلی را نام برد. قونیه علاوه بر موزه، دارای اماکن دیدنی دیگری نظیر مسجدها، باغ‌ها، کلیساها، صنایع دستی، غذاها و آداب و رسوم هایی است که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

جایگاه مولانا در ترکیه بیش از یک شاعر است و به عنوان یک قدیس و مقرب شناخته می‌شود. طریقت مولویه در ترکیه پیروان بسیاری دارد. مراسم پیروان مولویه روزهای جمعه در مولوی خانه به صورت سماع و رقص و خواندن اشعار مولانا انجام می‌شود. پیروان مولویه خود به دو دسته تقسیم می‌شوند که ولدی و شمسی خوانده می‌شوند. هرسال آذرماه در شهر قونیه، مراسم زیارت مولوی انجام می‌شود و مولویان معتقدند زیارت مقبره مولانا که "کعبه العشاق" نامیده می‌شود نیمی از ثواب حج را دارد.

با آنکه جهانیان نیک می‌دانند که مولوی یک شاعر ایرانی است اما دولت ترکیه در برنامه‌هایی که به مناسبت سال جهانی مولانا برگزار می کند، تلاش کرده ‌است که مولانا را به عنوان یک چهره فرهنگی کشور خود به دنیا معرفی کند. این کشور همه ساله تبلیغات وسیعی را برای حضور جهانگردان از سرتاسر دنیا و معرفی مولانا به عنوان یک شاعر ترک انجام می‌دهد. در این میان تلاش فراوان ترکیه بر ترک نشان دادن مولانا با واکنش فرهنگ دوستان ایرانی روبه رو شده است، به گونه ای که حتی برخی از آنان از تلاش ترکیه برای مصادره این شاعر ایرانی سخن می گویند.

در این میان کم‌توجهی مقامات ایران در سال‌های اخیر، در موفقیت دولت ترکیه نقش فراوانی داشته ‌است. به گفته دکتر میرجلال‌الدین کزازی ما بزرگداشت مولانا را توسط دوستانمان در ترکیه به فال نیک می‌گیریم، اما نباید فراموش کنیم که این بزرگ مرد ادبیات جهان، نخست به ما ایرانیان تعلق دارد و سپس به دیگران پس نباید کوتاهی کنیم.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز باید تلاش بیشتری را در جهت برگزاری مشابه مراسم بزرگداشت مولانا مشابه در ایران انجام دهد.

همچنین مولانا در یک دهه گذشته به سرعت در جهان غرب مشهور شد به طوریکه ترجمه کتاب او در آمریکا به بزرگترین و پر فروش‌ترین کتاب سال تبدیل شد. ترجمه کولمن بارکس در سال ۲۰۰۱ بیش از ۵۰۰ هزار نسخه در آمریکا فروش داشت.

منابع:
1. بدیع‌الزّمان فروزانفر، زندگانی مولانا جلال‌الدین محمّد بلخی مشهور به مولوی، تهران، ۱۳۱۵، ص ۵
2. The Essential Rumi. Translations by Coleman Barks. 2001.
3. H. Ritter, 1991, DJALĀL al-DĪN RŪMĪ, The Encyclopaedia of Islam (Volume II: C-G), 393.

گردآورنده: پریوش پریداد

تاریخ ثبت :1395/03/19 تاریخ اصلاح:1395/12/17 بازدید:861 می پسندم 0

مطالب مرتبط

تبلیغات تور
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,125,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
3,450,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
720,000
 • 6 7
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
4,995,000
 • 4 5
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
2,390,000
 • 3 4
 • آژانس مسافرتی برفراز گشت
1,405,000
تبلیغات تور تور شیراز تور باکو تور تایلند تور روسیه تور مالزی
گزارش تخلف
در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت یا تناقض اطلاعات تورها و آژانس ها آن را گزارش دهید
عنوان تخلف
نام
ایمیل
موبایل
توضیحات
telegram icon